GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-04-2016 12:23   Güncelleme : 18-04-2016 12:23

Savaş hal esnafının da belini büktü

ADANA - Siyasi iktidarın savaş politikası nedeniyle ne Güneydoğu’da ne de Rusya'ya ürün gönderebilen Adana'daki sebze ve meyve satıcıları, batmanın eşiğine geldi. Hal esnafının Güneydoğu 'daki savaş nedeniyle ürün gönderemediğini belirten Adana Kabzımallar Odası Başkanı Şefik Özbey, "Esnafın durumu da komisyoncunun durumu da hiç iyi değil" dedi.

Savaş hal esnafının da belini büktü

AKP'nin Güneydoğu 'da devreye koyduğu savaş ve dış politikada yürüttüğü savaş politikasından hem yurttaşlar hem de üretici olumsuz etkilendi. Bu olumsuzluktan etkilenen esnaflardan biri ise Güneydoğu illerine yaş meyve ve sebze gönderme merkezlerinden biri olan Adana'daki Adana Büyükşehir Belediyesi Vedat Dalokay Hali esnafı. Savaş nedeniyle Güneydoğu 'a yaş meyve ve sebze gönderemeyen esnaf, daha önce gönderdikleri ürünlerin paralarını dahi alamadıkları ve oradaki esnafın da iflas ettiğini dile getirdi.

 

'Durumumuz hiç iç açıcı değil'

Savaş hal esnafının da belini büktü

Adana halinin Güneydoğu illerine yaş meyve ve sebze gönderme merkezlerinden biri olduğunu dile getiren Adana Kabzımallar Odası Başkanı Şefik Özbey, 7 Haziran'dan bu yana AKP'nin devreye koyduğu savaş nedeniyle Güneydoğu 'a yaş meyve ve sebze gönderemediklerini kaydetti. Özbey, "Şuanda durum iç açıcı değil. Güneydoğu 'daki savaş Adana'yı etkiliyor. Biz o bölgeye sebze ve meyve satıyoruz ama şuan satmıyoruz. 224 komisyonu var; Adana halinde. Bu komisyoncuların çoğunluğu oraya çalışıyordu. Şimdi iş yapamıyorlar; borç batağına girmiş durumda. Esnafın durumu da komisyoncunun durumu da hiç iyi değil" diyerek, esnafın durumunu özetledi.

Savaş hal esnafının da belini büktü

'Esnaflar borç batağında'

 

Savaş nedeniyle esnafın ürünlerinin karşılığını alamadığı veya satamadığı için borç batağında olduğuna değinen esnaf Ahmet Alak, birçok esnafın iflas etme aşamasında olduğunu ve bankalara olan kredi borçlarını bile ödeyemediğini anlattı. Alak, "Esnafın hepsi borç batağına faizle kredi çekip bankalara borçlanmış durumda. Özellikle narenciye üreticileri çok zor durumda. Narenciye üreticileri normalde malının yüzde seksenini Rusya'ya satıyordu şuan satamıyor. Rusya olmadan bizim iş yapmamız çok zor" şeklinde konuştu.

Savaş hal esnafının da belini büktü

'Zor durumdayız'

 

Nusaybin'e daha önceleri günde 5 ila 6 kamyon sebze ve meyve gönderdiklerini belirten Alak, şuanda Kürdistan illerine sebze ve meyve

gönderemediklerini ve çok zor bir durumda olduklarını anlattı. Alak, "AKP'nin politikasını çok yanlış görüyorum. Türkiye'nin bir dostu kalmadı. İran'a, Rusya'ya ve Suriye'ye malımızı satamıyoruz. Kimse şuan kazanmıyor. Burada 224 iş yeri var; bunların da iki üç ortağı var. Şuan hepsi zor durumda. Eskiden Diyarbakır'a, Siirt'e, Şırnak'a Mardin'e, Ağrı'ya çok mal gidiyordu. Biz Adana halcileri olarak malımızın yüzde 60'ını bu bölgelere gönderiyorduk. Şimdi oradaki insanlar canının derdinde. Mal satmıyoruz haliyle. Biz savaş istemiyoruz artık barış istiyoruz" diye konuştu.

Savaş hal esnafının da belini büktü

Savaş ekonomiyi çökertiyor

 

Esnafın iflas noktasında olduğuna değinen esnaf Faruk Dağ, narenciye bahçesi olan üreticilerin Rusya'daki kriz nedeniyle narenciye ağaçlarını söküp, tarla yaptığını dile getirdi. Dağ, "Biz malımız satamıyoruz. Hem Rusya krizi hem de bölgede yaşanan kriz nedeniyle. Mal satmışız ama daha parasını bile alamadık kaç ay oldu. Borçlarımızı ödeyecek durumda bile değiliz. Bizim talebimiz şu: Bu ülkeye barış gelsin, insanlar ölmesin. Yeter artık. Çünkü savaş tüm piyasaları yerle bir ediyor. Ekonomi çöküyor" dedi.

 

(diha)