GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2016 12:33   Güncelleme : 27-04-2016 12:33

Karataş: Çiftçi Yağmurdan Kaçarken Doluya Tutuldu

Dicle EDAŞ ile çiftçiler arasında yaşanan gerginliği sonlandırmak amacıyla Urfa’ya gelen bakanlar, çiftçilerin kullandıkları enerji bedellerini dönüm üzerinden ödeyebileceklerini ifade etmişlerdi. Ancak kararın alınmasından hemen sonra sosyal paylaşım sitesinde alınan kararın çiftçiler için adeta idam kararı niteliği taşıdığını yazan Siyaset Bilimci ve TUBDER başkanı Kenan Karataş bugünde konuya ilişkin bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Karataş: Çiftçi Yağmurdan Kaçarken Doluya Tutuldu

Başkan Karataş “alınan karar çiftçiyi sokağa değil intihara götürebilecek bir karardır” diyerek sözlerine devam etti.

Son on gün içinde düzenlediğim basın toplantılarında ve köşe yazılarımda tek çözümün trafo bazında ücretlendirme olduğunu söylemiş ve teklifimin ayrıntılarını maddeler halinde yazmıştım. Bu önerimi yetkili arkadaşlara da ulaştırmama rağmen bana her hangi bir dönüş yapılmamıştı. Bakan arkadaşlarımızın çözüm için geleceklerini duyduğumuz da azda olsa bir ümit beslemeye başlamıştık. Urfa dışında olduğum için toplantıya katılamamıştım ama sonradan bazı ses kayıtlarını dinledikten sonra alınan kararın çiftçiyi idama götürecek bir karar niteliğinde olduğunu gördüm.

Siyaset Bilimci Karataş dönüm bazında belirlenen rakamlara itirazı olmadığını ama alınan kararın bir detayını herkesin kaçırdığını iddia ederek sözlerine devam etti.

Biz bir tek çiftçinin dahi itiraz etmeyeceği trafo bazında ücretlendirmeyi teklif etmiştik ama bu teklifimiz uygun görülmedi ve dönüm bazında ücretlendirmede karar alında. Her şeye rağmen dönüm bazında belirlenen rakamlara da itiraz etmeyeceğiz ama uydu takip sistemli sayaçların zorunlu kılınması aklımıza DEDAŞ’ın bakanları oyuna getirdiği algısını yaratmaktadır. Gerek toplantıya katılanların gerekse basında ki arkadaşlarımızın göz ardı ettiği ya da göremediği bir detayı sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum,mademki dönüm bazlı ücretlendirme yapılacak, neden uydu takip sistemli sayaçların kullanılmasını zorunlu kılıyorlar? Sayaç taktırmayan çiftçi neden kampanyadan yararlanamayacak? İşte bu sorulara yönelik sizleri aydınlatmak istiyorum. Eğer yanılıyorsam da yetkililer çıkar söylediklerimi yalanlar ya da düzeltir.

Uydu takip sistemli sayacınızı taktığınız anda tüm dizginleri DEDAŞ’ın ekranına teslim etmiş olacaksınız. DEDAŞ sistemden sizi takip edip istediği oranda faturalandırma yapabilecek. Hayır!anlaşmam var dönüm üzerinden ödeyeceğim diyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü ÇKS kayıtlarınızda yazan dekarla sayaçta yazan rakam karşılaştırılacak. Örneğin;

Siz 100 dönüm pamuk ekimi yaptınız ve ÇKS kayıtlarınızda da aynı rakam yazılı. Ama DEDAŞ sayacınızda yazan endeksin 100 dönüme değil de 200 dönüme tekabül ettiğini hesapladı. İşte bu durumda sizden 100 dönüm değil 200 dönüm üzerinden enerji bedeli alacak. Tekrar söylüyoruz tek çözüm trafo bazında ücretlendirmedir.