EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-04-2016 18:06   Güncelleme : 28-04-2016 18:06

Süleymaniye elektrik santraline 375 milyon dolar

Kürditsan Bölgesi’nde bulunan Mass Global şirketi ile Uluslararası Finans Kurumu (IFC) arasında, Süleymaniye Elektrik Santrali’nin kapasitesini arttırmak amacıyla bir anlaşma imzalandı.

Süleymaniye elektrik santraline 375 milyon dolar

Bugün düzenlenen törende IFC, projenin gerçekleştirilmesi için Mass Global'e 375 milyon dolar kredi vermesi için bir anlaşma imzalandı.

 

Bu projeyle Süleymaniye Elektrik Santrali’nin kapasitesi 500 megavat artarak bin 500’e çıkacaktır.

 

Törene Başbakan Neçirvan Barzani ve Yardımcısı Kubad Talabani, Doğal Kaynakları Bakanı Aşti Hawrami, Planlama Bakanı Ali Sindi de katıldı.

 

Bir konuşma yapan Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin elektirik ihyacını karşılmak için çalışmaya devam edeceklerini ve bu konuda özel sektöre her türlü kolayı sağlayacaklarını belirtti.

 

Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin elektrik ihtiyacını önemli bir bölümü karşılayan projenin aynı zamanda yerel yatırımcılara bir teşvik olduğunu söyledi.

 

Hükümeti’n politikası çerçevesinde yerel ve yabancı şirketlerin yatırımlarını destek verdiklerini söyleyen Başbakan, elektrik sorunu çözmeye çalıştıkların ancak talebin sürekli arttığını dile getirdi..

 

Kürdistan Bölgesi’nin her alanda özel sektöre bel bağlamak istediğini ifade eden Neçirvan Barzani, “Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, özel sekötre en çok hizmeti üstlenmeli” dedi.

 

Projede, IFC, Mass Global’le bir likte bir miktar kredi veren Lübnan Merkezli Evde Bankası da oraktır

rudaw