Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 02-05-2016 16:40   Güncelleme : 02-05-2016 16:40

Van’da ev baskını: Bir kişi yaşamını yitirdi, HDP olayı Meclis’e taşıdı

Van’da bir eve düzenlenen operasyonda örgüt üyesi olduğu iddia edilen Mahmut Çar isimli bir kişi öldürüldü. HDP Milletvekili Bedia Özgökçe, yaşananları Meclis’in gündemine taşıdı, İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya “Mahmut Çar’ın neden sağ yakalanmadınız?” diye sordu.

Van’da ev baskını: Bir kişi yaşamını yitirdi, HDP olayı Meclis’e taşıdı

Van’ın İpekyolu ilçesi Hacıbekir Mahallesi’nde dün akşam saat 20.00 sıralarında özel harekat polislerince bir eve operasyon düzenlendi.

Açılan ateş sonucu evde bulunan ve örgüt üyesi olduğu iddia edilen Mahmut Çar yaşamını yitirdi.

Evde ikamet eden iki kişinin de yaralandığı bildirildi.

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberinde; ev sahibi Adil Gür ve Kevser Gür’ü yere yatıran özel harekat polislerinin, Adil Gür’ün bacağına iki kurşun sıktığı, fiziksel engelli Kevser Gür’ü ise levye ile yaraladığı kaydedildi.

Baskının ardından evsahipleri dahil 5 kişi gözaltına alındı.

HDP’li Özgökçe: Neden sağ yakalanmadı?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Bedia Özgökçe de, bu yaşananları Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yazılı yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Özgökçe, Mahmut Çar’ın neden sağ yakalanmadığını sordu.

Yaşananları ‘yargısız infaz’ olarak niteleyen Özgöçke, şu sorulara yanıt istedi:

* Mahmut Çar’ın herhangi bir çatışma olmadan, ev halkının gözleri önünde öldürüldüğü iddiaları doğru mudur?

* Baskında öldürülen kişinin sağ yakalanma ihtimali var mıydı? Varsa, yargısız infazdan sorumlu özel harekât polisleri hakkında herhangi bir işlem başlatılacak mıdır?

* Dün gece yapılan baskında ev sahiplerinden Adil Gür’ün yere yatırılarak silahla vurulduğu iddiaları doğru mudur? Çatışma gerçekleşmeyen bir baskında bu kişinin vurulmasının nedeni nedir?

* Fiziksel engelli olduğu söylenen Kevser Gür’ün ise sağ ayak başparmağının levye ile koparıldığı iddiaları doğru mudur?

* Hem Adil Gür hem de Kevser Gür’e yapıldığı iddia edilen işkencenin sorumlularına yönelik Bakanlığınız tarafından idari soruşturma başlatılmış mıdır?

* Adil Gür ve Kevser Gür gözaltına alınmadan tedavileri yapılmış mıdır?İMC