SİYASET
Giriş Tarihi : 03-05-2016 12:51   Güncelleme : 03-05-2016 12:51

Kurtulmuş'u GABB verileri yalanladı

Şırnak - Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un, "İdil'den ayrılan vatandaşlarımızın tamamı operasyonlar bittikten sonra şehirlerine dönmüşlerdir" sözlerini, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği'nin (GABB) verileri yalanladı. Verilere göre, saldırıdan önce 26 bin 500 nüfusa sahip ilçe sakinlerinden yaklaşık 11 bin'i henüz geri dönmüş değil.

Kurtulmuş'u GABB verileri yalanladı

Ankara'da dün toplanan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, özyönetim alanlarında dönük yürütülen operasyonlar için "Cizre'den ayrılan vatandaşlarımızın yüzde 90'ı, Silopi'den ayrılan vatandaşlarımızın yüzde 80'i, İdil'den ayrılan vatandaşlarımızın ise tamamı operasyonlar bittikten sonra kendi şehirlerine geri dönmüşlerdir" dedi.

 

Kurtulmuş'un ileri sürdüğü bu iddiayı, 44 gün süren yasak ve saldırıların ardından ilçede çalışma yürütülen Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB) ekiplerinin hazırladığı veriler yalanladı.

 

26 bin 500 nüfusa sahip olan ilçeye, yasağın kalkmasının ardından bu zaman kadar sadece yaklaşık 15 bine yakın kişi geri döndü.

 

11 bin kişiye yakını ise, henüz terk etmek zorunda kaldıkları ilçelerine dönmüş değil.

 

GABB verilerine göre, ilçeye dönen yurttaşların büyük bir bölümü ise evleri yakılıp, yıkıldığı için geceleri yakın köylerde yaşayan akrabalarının yanına dönmek zorunda kalıyor.

 

(diha)