DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-05-2016 17:00   Güncelleme : 03-05-2016 17:00

Murat Belge ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten hakim karşısına çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Yazar Murat Belge hakim karşısına çıktı. Duruşmanın ardından konuşan Belge, “Türkiye’nin en kalabalık kulüplerinden birisine üye oldum. Tayyip Erdoğan’a hakaret edenler kulübü. 2 bin kişi kadar olmuşuz” dedi.

Murat Belge ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten hakim karşısına çıktı

Yazar ve akademisyen Murat Belge’nin, Taraf Gazetesi’nde yayınlanan bir yazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle dört yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı.

Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşmasına tutuksuz sanık Murat Belge ile avukatları katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatının da hazır bulunduğu duruşmayı yazar Orhan Pamuk da izledi.

“Hakaret değil, analiz yazısı yazdım”

Savunmasını yapan Belge suçlamaya konu yazının kendisine ait olduğunu belirterek, “Tarafımca yazılmıştır. Yazıyı dava konusu olduktan sonra tekrar okudum. Bahsi geçen yazı seçim süreci ve sonrası geçen analiz yazısıdır. Yazımdaki analizin doğru ya da yanlış olduğu tartışılabilir ancak hakaret suçlaması çıkmaz. Suçlamayı kabul etmem” dedi.

Belge’nin avukatı Bahri Bayram Belen ise Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde düzenlenen “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun Anayasa’ya aykırı olduğunu düşündüklerini söyleyerek, “Anayasa’nın 152. maddesi uyarınca mahkemenin öncelikle bu hususta değerlendirme yapmasını ve kanun iptali için dosyanın Anayasa Mahkemesi’ne gönderilmesini talep ederiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı ise sanıktan şikayetçi olduklarını ifade ederek, “Davaya katılma tabelimiz vardır. Sanığın cezalandırılmasını istiyoruz. Özellikle yazının son bölümünde müvekkilimiz açıkça itham edilmektedir” dedi.

Duruşma ertelendi

Mahkeme suçtan zarar görme ihtimaline karşı müşteki Recep Tayyip Erdoğan’ın davaya katılma talebini kabul ederken duruşma dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

“Erdoğan’a hakaret edenler kulübüne üye oldum”

“Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı duruşma sonrası açıklama yapan Murat Belge, “Valla benim âdetim değildir kimseye hakaret etmem. Şimdiye kadar hayatımda hiç öyle bir şey yapmadım. 40-50 yıldır yazarım. İlk defa birisine hakaret ettiğime dair bir iddiayla karşılaşıyorum. Yazının neresinde ne söyleyerek hakaret ettiğim belli değil. Soruyorlar diyorum Türkiye’nin en kalabalık kulüplerinden birisine üye oldum. Tayyip Erdoğan’a hakaret edenler kulübü. 2 bin kişi kadar olmuşuz. Bu kadar kişinin kendisine hakaret ettiğini düşünen bir kişi ‘Bu kadar adam niye başkasına değil de bana hakaret ediyor’ diye bir 10 dakika düşünse diye düşünüyorum. Ama zaten Cumhurbaşkanı ile düşüncelerimizin uymadığı belli” dedi. imc