DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-05-2016 16:52   Güncelleme : 04-05-2016 16:52

RUSYA: Esad müttefikimiz değil!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı terörle mücadelede destekleseler bile, aralarında Türkiye ile ABD arasındaki gibi bir müttefiklik ilişkisi olmadığını söyledi.

RUSYA: Esad müttefikimiz değil!

Sputnik'e röportaj veren Lavrov, "Esad bizim müttefikimiz değil. Evet, onu terörle mücadelede ve Suriye devletinin korunmasında destekliyoruz. Ama Esad bizim için, Türkiye'nin ABD için olduğu türden bir müttefik değil" ifadelerini kullandı.

 

Ayrıca Lavrov Cenevre görüşmelerinin bu ay yeniden başlamasını beklediklerini belirtip, Suriyeli tarafların doğrudan görüşmeleri başlaması içinse gereken koşulların oluşmadığını belirtti.

 

Lavrov, "Bu koşulların oluşmamasının nedeni, başta Türkiye olmak üzere yabancı sponsorlarının kötü etkisinde kalan Yüksek Müzakere Komitesi'nin kaprisleri" dedi.

 

"Türkiye, Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) müzakere sürecine tümüyle katılmasını tek başına engelliyor" diye devam eden Lavrov,şiyle devam etti:

 

"PYG, teröristlere karşı savaşan ve Suriye'nin büyük bir bölümünü kontrol eden en geniş Kürt partilerinden biri. Bu nedenle de PYD olmadan, Suriye'nin yeni anayasası ve hatta Suriye'de oluşturulacak geçici yapıyı konuşmanın bir anlamı yok." rudaw