ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 13-05-2016 22:43   Güncelleme : 13-05-2016 22:43

Urfa'da 'Cumhurbaşkanına hakaretten' 4 tutuklama

Şanlıurfa - siverek'da gözaltına alınan 10 yurttaştan 4'ü "Cumhurbaşkanına hakaret" iddiası ile tutuklandı. DBP ve HDP ise tutuklamaları protesto etti.

Urfa'da 'Cumhurbaşkanına hakaretten' 4 tutuklama

Urfa'nın Siverek) ilçesinde önceki gün polisin yaptığı ev baskınlarında gözaltına alınan 10 kişi emniyet ve savcılık işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye sevk edilen 10 kişiden 6'sı serbest bırakılırken, Ferdi Yaşar, Bayram Aksüt, Eyüp Yıldız ve Mehmet Sürücü "Cumhurbaşkanına hakaret", "örgüt propagandası" ve "Gösteri yürüyüş kanununa muhalefet" iddiası ile tutuklandı.

 

Adliyeden Kanlıkuyu Meydanı'na geçen HDP ve DBP'liler, tutuklamaları protesto etti. DBP İlçe Yöneticisi Halil Baktaş, gözaltıların demokratik muhalefeti sindirme amaçlı olduğunu söyledi. İlçelerinde eğitimcilerin anti demokratik uygulamalarla idari ve adli soruşturmalara maruz kaldığını ifade eden Bektaş, "Bütün sindirme ve engelleme uygulamalarına derhal son verilmelidir. Partimize ve demokratik güçlere yönelik ilçemizde ve Türkiye genelindeki bu konsepti kınıyoruz. Bu konsepte ve faşizan uygulamalara boyun eğmeyeceğiz. Kazananlar direnenler olacaktır. Zulüm edenler her zaman ki gibi tarihin çöplüğüne gömüleceklerdir" dedi.

 

(diha)