GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-05-2016 20:19   Güncelleme : 16-05-2016 20:19

Halfetinin meyveli yemekleri görücüye çıktı

Gaphaberleri.com / Haber: Süleyman Turan

Halfetinin meyveli yemekleri görücüye çıktı

Şanlıurfa’nın halfeti ilçesi, cittaslow uluslararası koordinasyon komitesince 2013 yılında sakin şehir ağına dâhil edilmesinin ardından çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaya başlayan ve bölgede saklı cennet olarak bilinen ve bölge turizminin gözdesi halfetide meyve yemekleri festivali düzenlendi.

 

Şanlıurfa'nın 'saklı cenneti' olarak bilinen halfeti’de, büyükşehir belediyesi'nin organizasyonuyla bu yıl ilkini gerçekleştirdiği 'meyve yemekleri festivali' ile yerli ve yabancı turistleri aynı çatı altında buluşturdu.

 

Şanlıurfa büyükşehir belediye başkanı nihat çiftçi ve eşi sema çiftçi, 7 ülkeden gelen büyükelçiler ile çok sayıda davetlinin katıldığı 'meyve yemekleri festivali'nde davetliler, bölgenin yöresel lezzetleri tatmanın mutluluğunu yaşadı.

 

Festivalde konuşan büyükşehir belediye başkanı nihat çiftçi, kentin yöresel yemeklerinin uluslararası boyut kazandığını bunun için de "dünya gastronomi şehri" unvanını alabilmek için yeniden başvuru yapacağını söyledi.

 

Yörede yetişen meyvelerle yapılan erik dolması, yenidünya kebabı, kirazlı içli köfte, kavun dolması, erikli sote ve dut pilavı gibi lezzetler karşısında hayranlıkları gözden kaçmayan yabancı davetliler ikramlardan dolayı halfetililere teşekkür etti.