SİYASET
Giriş Tarihi : 23-05-2016 12:31   Güncelleme : 23-05-2016 12:31

HDP yeni korucu alımlarını Meclis'e taşıdı

ANKARA - HDP 10 bin kişilik korucu alımını ve Siirt Valisi'nin "koruculuk sistemiyle ilgi yasal düzenlemeler ilişkin fikir birliği vardır. Korucular da mutlaka ödül sisteminden yararlanmalıdır" sözlerini Meclis gündemine taşıdı.

HDP yeni korucu alımlarını Meclis'e taşıdı

HDP Sêrt Milletvekili ve HDP Kadın Grubu Sözcüsü Besim Konca, Siirt Valisi'nin yeni korucu alımları ve ödül sistemine ilişkin 12 Mayıs Perşembe günü yaptığı toplantıya ilişkin İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.  Önergede, 12 Mayıs 2016 tarihinde Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, 3. Komando Tugay Komutanı, İl Jandarma Komutanı, Geçici Köy Korucuları Dernek Başkanları ile Köy korucularının katılımıyla yaptığı toplantıyı hatırlatarak, Siirt Valisi'nin; "Köy koruculuk sistemi ilgili yasal düzenlemeler ile ilgili fikir birliği vardır. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Sizler çevreyi bilen kişiler olarak, ödül sisteminden de mutlaka yararlanmalısınız. Bu konuda çevrenizde araştırmalar yaparak, gözlem ve duyumlarını güvenlik birimlerimize bildirin" sözleri hatırlatıldı.

 

'Korucuların karışmadığı suç yok'

 

Önergesinin devamında 2016 yılının ilk 6 ayında 5 bin korucu alımı yapıldığı ve 10 bin kişinin daha alınacağına işaret edilerek, "Koruculuk sisteminin yürürlüğe konulduğu günden bugüne yaşanan tarihsel deneyimler, koruculuk sisteminin hiçbir soruna çözüm olmadığı, aksine sistemin bizzat kendisinin çok boyutlu karmaşık bir sorun haline geldiğini ortaya koymuştur. Özellikle 90'lı yıllar boyunca koruculuk sisteminin yarattığı ekonomik, toplumsal, sosyo-psikolojik ağır tahribatlar ile korucuların başta cinayet, taciz-tecavüz, köy yakma, silahlı saldırı olmak üzere karışmadıkları suçun bulunmadığı birçok sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen raporlar ortaya çıkmıştır.  Genelkurmay Başkanlığı'nın 2004'te hazırladığı rapor, 1995 yılında Meclis Faili Meçhul Siyasi Cinayetleri Araştırma Komisyonu'nun hazırladığı rapor ve İçişleri Bakanlığı'nın 2006'da açıkladığı verilerle de belgelenmiş durumdadır" denildi. 

 

Konca, Ala'ya şu soruları yöneltti:

 

*Mevcut durumda kaç 'Geçici Köy Korucusu' ve 'Gönüllü Köy Korucusu' görev yapmakta ve bunların illere göre dağılımı ne şekildedir?

 

*İlan edilen 10 bin köy korucusu kadrosunun illere göre dağılımı ne şekildedir?

 

*Siirt Valisinin "üzerinde fikir birliğine varıldığını" ifade ettiği yasal düzenlemeler nelerdir? Bu konuda kamuoyunu bilgilendirecek misiniz?

 

*Yürürlüğe konulduğu 1985 yılı itibariyle kaç korucu suç işlemiş? Kaç kişinin suçtan kaynaklı görevine son verilmiş? Kaç kişi ceza almış?

 

*Koruculuk sisteminden kaynaklı zorunlu göçe tabi kılınmış ailelerin gerek geri dönüşlerini kolaylaştırıcı gerekse korucularca el konulan arazilerinin durumlarını çözme hususunda kapsamlı bir çalışmanız olmuş mudur?"

 

(diha)