SİYASET
Giriş Tarihi : 24-05-2016 12:58   Güncelleme : 24-05-2016 12:58

2 HDP’liden Barzani’ye destek!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Altan Tan ve Adem Geveri, Kürdistan Bölgesi’nde bağımsızlık referandumunun yapılması gerektiğini ifade ettiler.

2 HDP’liden Barzani’ye destek!

HDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, referandumun siyasi bir koz olarak değil, ulusal bir zeminde, ortak bir mutabakatla ele alınması gerektiğini belirterek, şunları dile getirdi:

 

“Öncelikle Kürtler bir ulusal birlik sağlamalıdır. Zaten orada bir parlamento var. Kendi aralarında bu karar noktasında anlaşıp, gerekeni yapmalıdırlar. Daha sonra referandum yapılmalıdır. Biz diğer Kürtler de buna saygı duymalıyız. Tabii halk ne yönde karar verir buna bakılır.”

 

 

Geveri: Tartışmasız bir hak

 

 

Rûdaw’a konuşan HDP Van milletvekili Adem Geveri, hem uluslararası, hem insani ve hem de İslami zeminde, bir halkın kendi kaderini tayin hakkının tartışılmaz bir hak olduğunu vurguladı.

 

Başkan Mesud Barzani’nin desteklenmesi gerektiğini söyleyen Geveri, şöyle devam etti:

 

“Öncelikle bu durum uluslararası arenada ve karşılıklı görüşmelerle, bir rıza dahilinde somut bir ilana dönüşebilir. Tabii ABD ve Rusya başta olmak üzere büyük ülkelerin Kürtler’e destek çıkması lazım. Aksi takdirde bölge ülkeleri karşı bir tavır sergileyebilir.”

 

Barzani, refendumun 8 Kasım’da yapılacak olan ABD başkanlık seçiminden önce gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtmişti.(rüdaw