GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-06-2016 17:24   Güncelleme : 03-06-2016 17:24

Tarım Danışmanları Haklarını Duyurmak İçin Bir Araya Geldi

Şanlıurfa ZMO Şanlıurfa Toplantı Salonunda yapılan tarım danışmanları sesini duyurmak için basın açıklaması yaptılar . Basın açıklamasına katılanlar ise ZMO Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Şaka,Tarım Danışmanları ve Danışmanlık Şirketleri Katıldı. Tarım Danışmanları Hakları ve Mücadele Grubu Adına Zeynep Bürkek Yaptığı Açıklamasında : Bizler Türkiye’nin 81 ilinde ülkemiz tarımını daha ileriye taşıma amacıyla, üreticiye teknik ve bilimsel hizmet vermeye çalışan tarım danışmanları adına buradayız...

Tarım Danışmanları Haklarını Duyurmak İçin Bir Araya Geldi

ABDULLAH YİĞİT -ŞANLIURFA


Şanlıurfa ZMO Şanlıurfa Toplantı Salonunda yapılan tarım danışmanları sesini duyurmak için basın açıklaması yaptılar .
Basın açıklamasına katılanlar ise ZMO Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Şaka,Tarım Danışmanları ve Danışmanlık Şirketleri Katıldı.

Tarım Danışmanları Hakları ve Mücadele Grubu Adına   Zeynep Bürkek  Yaptığı Açıklamasında :       Bizler Türkiye’nin 81 ilinde ülkemiz tarımını daha ileriye taşıma amacıyla, üreticiye teknik ve bilimsel hizmet vermeye çalışan tarım danışmanları adına buradayız...
Bizler,Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2006  yılında yürürlüğe koyduğu  tarımsal yayım ve danışmanlığa dair tebliğini yayımlaması sonrası,Tarım Danışmanlığı projesinde çalışan 2600 kişiden oluşan tarım danışmanlarıyız. Uygulamanın yürürlüğe girdiği 2009 yılından bu güne kadar,tarımsal yayım ve danışmanlık projesi kapsamında çalışmak üzere, danışmanlık sınavlarına girmiş başarılı olmuş ve sonrasında da bir çok kurslara devam ederek bilgi ve becerimizi artırarak,üreticiye daha fazla faydalı olmaya çalışan  danışmanlarız.
05 Mayıs 2016 da resmi gazetede yayımlanan 2016 yılı Tarımsal Desteklemelere ilişkin Bakanlar Kurulu kararıyla tarımsal danışmanlık desteğinin sınırlandırılması ve kaldırılmasına yönelik alınan karar bizleri derinden yaralamıştır. 
Alınan karar uyarınca Tarımsal Yayım ve Danışmanlık hizmeti, bünyelerinde danışman istihdam eden üretici örgütleri ve ziraat odaları, tarımsal danışmanlık dernekleri/vakıfları, tarımsal danışmanlık şirketleri ve serbest tarım danışmanları tarafından verilmekte iken, 2016 yılı desteklemelerinde bu hizmeti verecekler ziraat odası ve üretici örgütleri olarak belirlenmiştir. Ayrıca 8 olan, istihdam edilecek tarım danışmanı sayısı da 2 olarak kısıtlanmıştır. Her tarımsal işletme için yıllık 600 TL ve hizmet verilebilen toplamda 70 işletme için 42.000 TL olan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteği ise Ziraat odası ve üretici örgütlerine istihdam edilen her bir tarım danışmanı için 20.000 TL olarak belirlenmiştir. Bu sorunların başlangıcı aracılar iken  yine aracılar ile sürdürülmeye çalışılması yeni bir kaosa neden olacaktır. Yeni uygulama ile bu alanda istihdam edilecek tarım danışmanları pazarlık konusu olmuş ve tarım danışmanları rant kapısı olarak görülmeye devam edilerek  Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteği açısından oldukça geri bir noktaya düşürülmüştür. 
Ülke geneli tüm danışmanları 5 mayısta alınan bakanlar  karar ile ramazan ayı itibariyle işsizliğe mahkum edilecektir. Danışmanın elini kolunu bağlayan ipler bugün boynuna dolanmıştır.
 Bu sebeple Türkiye'nin dört bir yanından işsiz kalacak tarım danışmanları olarak, 13 Haziran Pazartesi Ankara'da toplanarak bakanlık önünde oturma eylemimizin startını vereceğiz. 
Biz 78 milyon insanımızın yeterli ve güvenilir gıdaya ulaşması için Çiftçimizle işbirliği içinde çalışan Tarım Danışmanlarıyız.
 Bizler Türkiye’nin ekonomisinin canına can katmak için mücadele eden  memleket sevdalılarıyız. 
Bizler cebimizdeki son para ile 13 haziranda   yetkililere seslenecek olan tarım danışmanlarıyız. 
Bizler ekonomiye yük olmaya değil, güç olmaya çalışan, beyin göçü yapmamış, üreticiyle bereber güç birliği içinde kırsalı terk etmeyi aklından geçirmemiş tecrübeli tarım danışmanlarıyız.
Son söz olarak biz Tarım Danışmanları; Geleceğin Aydınlık Türkiye’sinde bilimin ve tekniğin rehberliğinde; tarımsal üretim yapan üreticilerimizin,üretiminin her aşamasında karşılaştıkları sorunlarına çözüm bulmak,üreticilerimize gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmak,üretimde verimi ve kaliteyi artırarak güvenli gıda üretimini sağlamak için var olan ve var olmak için mücadele eden 2600 saha tecbüresi olan tarım danışmanın devlet güvencesi ile aracıların ortadan kaldırılmasını ve söz konusu prejenin amacına uygun yürütülmesini talep ediyoruz.