SİYASET
Giriş Tarihi : 05-06-2016 23:12   Güncelleme : 05-06-2016 23:12

Demirtaş: Kürdistan’da kırılma olacak!

Diyarbakır – HDP Eşbaşkanı Demirtaş, “Ortadoğu’da ve Kürdistan Bölgesi’nde ciddi siyasi kırılmalar, gelişmeler olacaktır” dedi.

Demirtaş: Kürdistan’da kırılma olacak!

Diyarbakır’da İstasyon Meydanı’nda yapılması planlanan, “Darbeye karşı, demokratik direniş” mitingine güvenlik gerekçesiyle izin verilmemesi üzerine, Eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ tarafından parti il binası önünde basın açıklaması yapıldı.

 

Demirtaş konuşmasında Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti Hükümeti’ne yüklenerek şunları söyledi:

 

“14 yıldır izledikleri politikanın tamamı çöktü. Suriye’de hata yaptılar, hem de hatanın en büyüğünü yaptılar. Rusya’yla ilişkilerde hata yaptılar, Avrupa Birliği’yle ilişkilerde hata yaptılar. Irak’la, Kürtler’le ilişkilerde, Kürdistan Bölgesi’yle ilişkilerde hata yaptılar. İran’la, Yunanistan’la...”

 

Dünyada Türkiye’nin dostu bir tane ülke kalmadığını söyleyen Demirtaş, “Dünyada sözü geçen tek bir ülke artık Türkiye’nin dostu değil. Nefret ettirdiler. Hukuklarıyla, ilişkileriyle, tarzlarıyla zannedersiniz haşa dünyayı bunlar yarattı. Her şeyi yanlış okudular ve maalesef bütün dünyada kaybettiler. E şimdi gide gide nereye gidiyor; Uganda’ya gidebiliyor” dedi.

 

“Kırılmalar yaşanacak”

 

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere de değinen HDP Eşbaşkanı Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

 

“Yakın zamanda bütün bölgede, Kuzey Afirka’da, Ortadoğu’da, Kürdistan Bölgesi’nde ciddi siyasi kırılmalar, gelişmeler olacaktır. 1916 Sykes – Picot Fransızlar ve İngilizler biraraya gelip, bizim kendi bölgemizi cetvelle çizer gibi, sınırlara üleklere ayırırken, emperyal heveslerle sadece kendi çıkarlarını düşünerek tüm bu bölge halklarını asla kendi bedenlerine uymayacak bir gömlek biçtiler.

 

Şimdi aradan yüz yıl geçti. Artık bu emperyal müdahalenin dayattığı gömlek parçalandı. Uymuyor, uymayacağı belliydi. Halklar artık bu dayatma anlayışla, statükoyla yaşanmacayacağını hissettiler.”rüdaw