GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-06-2016 12:31   Güncelleme : 07-06-2016 12:31

Ford Otosan çalışanından eğitime destek

Birol Mutlu'nun hikayesi, tüm insanlığa ders verir nitelikte... İnternette araştırma yaparken Şanlıurfa'nın Bozova ilçesi kırsalında yardıma ihtiyacı olan bir okul olduğunu fark eden Mutlu, tek kişilik kampanya başlatarak, öğrencilerin ve okulun tüm ihtiyaçlarını bağış olarak topladı. Gönüllü çalışmaları destekleyen Ford Otosan'ı da yanına alan Mutlu, Kocaeli fabrikasındaki 8 çalışma arkadaşıyla birlikte bölgeye giderek , imkansızlıklarla boğuşan okulu arkadaşlarının da yardımıyla mutlu bir eğitim yuvası haline getirdi.

Ford Otosan çalışanından eğitime destek

Ford Otosan Kocaeli Fabrikası teknisyenlerinden Birol Mutlu, şirketten bağımsız olarak, iyi vatandaş duyarlılığı ve sorumluluğuyla, Şanlıurfa'nın Bozova ilçesindeki 73 öğrencili, 4 öğretmenli Ortatepe köy okulunda mucizeler yarattı. İnternette araştırma yaparken öğrencilerin ve okulun yardıma ihtiyacı olduğunu farkeden Mutlu, tek kişilik bir ekip olarak, sosyal sorumluluk kampanyası başlattı. Kocaeli'nden Eskişehir'e, Kütahya'dan İstanbul'a bir çok şirketten yardım toplayan Mutlu, Ford Otosanlı çalışma arkadaşıyla birlikte Bozova'ya gitti. Hep birlikte boya badana yapıp, seramik döşeyen, tamir ve tadilat yapan ekip; okulu mutlu bir eğitim yuvasına dönüştürdü. Ekibin ulaşımı ve konaklamasını karşılayan Ford Otosan, okula Atatürk büstü hediye ederken, Ford'un Şanlıurfa bayisi de ekibe bölgede destek verdi.

Birol Mutlu'nun hikayesi, geçtiğimiz Nisan ayında bir gün, evde eşiyle otururken Doğu'daki olaylar nedeniyle eğitim alamayan çocukların durumunu konuştukları sırada başladı. O sohbet sırasında Birol Mutlu internette böyle okullar var mı, dertleri neler, ben neler yapabilirim diye araştırma yapmaya başladı. Şanlıurfa’daki bir okulda, çocukların kıyafet ihtiyacı olduğunu öğrendi. Şirketten bağımsız olarak, vatandaşlık sorumluluğuyla kolları sıvadı, amiri olan Takım Kalıp Alan Direktörü Burak Gürler'e, "Bu çocuklara kıyafet yardımında bulunmak istiyorum. Çalışma arkadaşlarımdan destek alabilir miyim?’’ diye sordu. Amirinin desteğiyle; kaynak, zaman ve ilişki yönetiminde kimseye muhtaç olmadan, tek başına yola koyularak, projesini gerçekleştirmek için pes etmeden çalıştı.

Kıyafetleri tedarik  ederken; bir ana sınıfının yanı sıra birinci ve ikinci sınıfların bir arada eğitim gördüğü bu kırsal alandaki okulda, başka ihtiyaçlar olduğunu da fark etti. Bu ihtiyaçları arkadaşlarından toplayabileceği kıyafet yardımı parasıyla yapamayacağını anlayınca, eşinin de yardımıyla çeşitli kurumların kapısını çalmaya başladı. 

Birol Mutlu, okulda şebeke suyu olmadığı ve eski depoları pas tuttuğu için İstanbul’daki Hayrioğru Polyester'den 1,5 tonluk su deposu, Akgün Seramik'ten 150 m2 yer karosu; Tuzla İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Kocaeli Körfez EM Lisesi'nden iki projeksiyon cihazı, Kütayha-Gediz'deki Alpino mobilyadan kitaplık, Eskişehir'deki Ata Döküm'den 3 soba temin etti. Diğer ihtiyaçları ise Kocaelili esnafın yardımıyla toparladı. Ceyyil'den kırtasiye, Koç Sistem'den 2 bilgisayar ve ekipmanları, Okutanlar İnşaattan 40 kg tavan boyası, Dur-Kar Ticaretten 40 kg iç cephe boyası, Kalay İnşaattan 29 Kg dış cephe boyası,  Güç Yapıdan 20 kg dış cephe boyası ve 20 kg dış cephe astarı ile 10 kg iç cephe boyası bağışı aldı.  Ülker Boyadan 18 kg yağlıboya, Bülent Türker Anaokulundan ise anaokulu öğrencileri için masa temin etti. Veher Nakliyattan da tüm bu malzemeleri Kocaeli'den Şanlıurfa'ya taşıma sözü aldı.

Tüm ihtiyaçlar tamamlanınca, bölgeye giden Mutlu ve arkadaşları, çevre halkının da desteğiyle 2,5 günde okulun tadilat işlerini bitirdi ve böylece okulun sürdürülebilir bir şekilde eğitim vermesine katkıda bulundu. Bozova'da 73 öğrenci ve 3 öğretmen artık daha insani bir ortamda ders yapmanın mutluluğunu yaşıyor.