SİYASET
Giriş Tarihi : 14-06-2016 10:36   Güncelleme : 14-06-2016 10:36

Ayhan, 763 projeyi meclise taşıdı

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, seçimlerin üzerinden 2 yıl geçmesinin ardından seçim zamanı verilen vaatlerin yerine getirilmemesi üzerine Başbakan Binali Yıldırım’a soru önergesi yöneltti.

Ayhan, 763 projeyi meclise taşıdı

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın, Başbakan Binali Yıldırım’a yönelttiği önerge şöyle;

30 Mart 2014 mahalli idareler genel seçimleri sürecinde  AK Parti, Şanlıurfa'da taahhüdünde bulunmuş; bu projeleri kitapçık halinde basarak bütün vatandaşlara dağıtılmıştı. Bu projelerin dışında özellikle kırsal mahallelerin ihtiyaç ve sorunları ile ilgili olarak bir çok taahhütte bulunulmuştu. AK Parti bu proje ve taahhütleri seçim süreci boyunca propaganda malzemesi olarak kullanmış, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile birlikte 9 ilçe Belediye Başkanlığını kazanmıştı.

 

 

            Seçimlerin üzerinden 2 yılı aşkın bir süre geçmesine karşın verilen taahhütlerin yerine getirilmemesi üzerine 10 Haziran 2016 günü Şanlıurfa ili Karaköprü ilçesi Gülpınar mahalle sakinleri Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi önünde toplanarak, su, yol ve kanalizasyon sorunlarını iletmek üzere Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşmek istemişler ancak çeşitli engellemelerle karşı karşıya kalmışlardır. Söz konusu olay birçok yerel gazete ve haber sitesinde haber konusu olmuştur.

 

 

 

            Bu bağlamda;

 

 

1.         Vatandaşların, seçim sürecinde taahhüt edilmesine rağmen çözülmeyen sorunlarını          yetkililere iletme çabalarının engellenmesini nasıl değerlendirmektesiniz?

 

 

2.         Seçim sürecinde Şanlıurfa için taahhüt edilen 763 projeden, ihalesi            gerçekleştirilen/yapımına başlanan          proje sayısı kaçtır?

 

 

3.         Taahhüt edilen 763 projeden kaç tanesi tamamlanmıştır?

 

 

4.         Taahhüt edilen 763 projenin toplam tahmini bedeli kaç TL dir?

 

 

5.         Taahhüt edilen 763 projeden, tamamlanmış olanların toplam bedeli kaç TL dir?

 

 

6.         Taahhüt edilen 763 projeden, henüz ihalesi yapılmamış/yapımına başlanmamış olan         projelere başlanmamasının gerekçeleri nelerdir?

 

 

7.         Henüz ihalesi yapılmamış/yapımına başlanmamış olan projelere ne zaman başlayıp,          bitirmeyi planlamaktasınız?

 

 

8.         Taahhüt edilen projelerin tamamlanamaması durumunda Şanlıurfa halkından özür            dileyecek misiniz?

 

 

9.         21. yüzyılda, il sınırları içinden geçen Fırat Nehri ve sınırları içerisinde, dolgu hacmi        bakımından dünyanın en büyük 6. barajı durumunda olan Atatürk Barajı bulunmasına             rağmen Şanlıurfa'da yerleşim yerlerinin içme suyu sorunu yaşamasını nasıl            değerlendirmektesiniz?