ORTADOĞU
Giriş Tarihi : 14-06-2016 11:39   Güncelleme : 14-06-2016 11:39

Minbicli kadınların 3 yıllık cehennemi bitti

MINBIC - Minbic Askeri Meclisi'nin "Şehit Komutan Faysal Ebû Leyla" hamlesi kapsamında kurtarıp güvenli bölgelerde özgürlüklerini sağladığı kadınlar, 3 yıldır cehennemi yaşadıklarını dile getirerek, "Minbic'te yaşayan herkes dört gözle QSD'nin bekliyordu" diyor.

Minbicli kadınların 3 yıllık cehennemi bitti

Minbic Askeri Meclisi'nin "Şehit Komutan Faysal Ebû Leyla" adıyla sürdürdüğü Minbic'i kurtarma ve özgürleştirme hamlesi 14'üncü güne girdi. Meclis savaşçılarının Demokratik Suriye Güçleri (QSD) desteği ile sürdürdüğü hamle çerçevesinde, çetelerin bulunduğu yerlere nokta operasyonları yapılarak, sivil halk da kurtarılmış alanlara tahliye ediliyor. 2 yılı aşkındır süredir DAİŞ zulmü altında bulunan ve her türden işkenceye maruz kalan yurttaşlar arasındaki kadın ve çocuklar ise özgür alanlarda özgürlük savaşçılarına en fazla ilgi gösterenler oluyor. Minbic kentinde yaşayan Arap, Kürt, Türkmen, Çerkes halkından yurttaşlar, kendi çocuklarından oluşan Minbic Askeri Meclisi'nin 1 Haziran'da başlattığı özgürlük hamlesini bu bağlamda "Yeniden yaşama dönüş" olarak adlandırıyor.

 

'Kadınlara cehennemi yaşattılar'

Minbicli kadınların 3 yıllık cehennemi bitti

Kurtarılmış alanlardaki kadınların çoğunun eşi ve akrabaları çeteler tarafından işkence ile katledilmiş. Küçük yaştaki kız çocukları, maruz kaldıkları taciz, tecavüz, baskı ve zulmü "Kadınlara cehennemi yaşattılar" sözleriyle özetliyor. Çetelerin, bölgede cinsiyet, ırk ve inanç gözetmeksizin herkese zulüm ettiğini aktaran kadınlar, halen korkuları için görüntü vermekten çekinseler de çete zulmüne karşı direnen kadınları anlatmaktan da geri durmuyor.

 

'Çocuklar akraba evliği ile koruduk'

Minbicli kadınların 3 yıllık cehennemi bitti

Eşi çeteler tarafından katledilen, küçük kızı çeteler tarafından kaçırılan 47 yaşındaki N.R.H., 2014 Ocak ayından itibaren gelen çetelerin erkekleri türlü işkencelerden geçirdiğini, direnenleri ise öldürdüğünü anlatıyor. Eşinin de işkence edilerek katledildiğini dile getiren N.R.H., "Ardından bizim eve gelerek, 'sakın kaçayım demeyin hepinizi öldürürüz' dediler. Ben de küçük çocuklarımı onlardan korumak için dışarı çıkarmıyordum. Hele özellikle 13 yaşındaki kızımı nasıl koruyacağımı bilemiyordum. Çünkü duyuyorduk ve biliyorduk ki çeteler kızları ve genç kadınları 'cariye' adı altında götürüp defalarca tecavüz ediyorlardı. Son birkaç ay önce ye kadar da eşimin öldürüldüğünü bilmiyordum. Onu aramaya bile çıkamıyordum" diyor. Yaşanları tam anlamıyla anlatmaya dilinin dönmediğini, yaşanan zulmün tarifsiz olduğunu dile getiren N.R.H., şöyle devam ediyor: "Biz kadınlar olarak 12-13 yaşlarındaki kızlarımız ve genç kadınların çetelerin tecavüzüne uğramaması için kendi aramızda en yakın akraba da olsa evlendirmek zorunda kalıyorduk. Ama buna rağmen çetelerin baskılarından kurtaramıyorduk onları. Artık bu baskılarından, iğrenç uygulamalarından bıkıp usandığımız için biz de birkaç çeteyi öldürdük. Bunu öğrenen çeteler kimin öldürdüğünü sorduklarında ise biz de 'zorla bize bu günahı işledikleri için üzgünüz' diyerek, kendi kendilerini bıçaklayıp, kurşun sıktıklarını anlatıyorduk. Çünkü biz diyorduk belki bu şeyden 'utanıp' vazgeçerler. Ancak öyle olmadı. Anlattığım bu zulüm ve daha da anlatamadığım baskılara karşı küçük de olsa bir direniş gösterdik."

Minbicli kadınların 3 yıllık cehennemi bitti

Bölgenin çocuklarının hamle ile kendilerini kurtardığını söyleyen N.R.H., "Her ne kadar çetelerin baskılarını hiçbir zaman unutamayacak olsam da şuan için özgür alanlarda ve özgür olduğum için sevinçliyim" ifadesinde bulunuyor.

Minbicli kadınların 3 yıllık cehennemi bitti

En zoru genç kadınlar yaşadı!

Minbicli kadınların 3 yıllık cehennemi bitti

Çetelerin zulmünden kurtarılmanın sevincini yaşayan ve isminin açıklanmasını istemeyen kadınlardan biri ise çetelerin genç kadınları "seks kölesi" olarak kullandığını anlatıyor. Kurtarılmış alandaki genç kadınları gösteren kadın, "Bu kadınların neler çektiğini bir ben bilirim bir de Allah bilir" diyerek, çetelerin yaptıklarının ahlak, kitap, savaş ve dinle anlatılamayacağına vurgu yapıyor.

 

'Halkları birbirine düşman ettiler'

Minbicli kadınların 3 yıllık cehennemi bitti

Baskıları anlatan diğer bir kadın da dışarı çıkamadıkları için günlerce aç kaldıklarını dile getirerek, "Ne diyebilirim ki 3 yıldır cehennem hayatı yaşadık. Çeteler gelmeden önce Kürt, Arap, Türkmen, Çerkes herkes sanki akrabaymış gibi birlikte bir yaşam sürdürüyorduk. Ama onlar geldikten sonra 'bu aile YPG'ye yardım etmiş, bu aile rejime yardım etmiş' denilerek işkenceler başladı ve katlederek halklar arasında düşmanlık çıkardılar. Özellikle halklar arasında güvensizlik yarattılar. Minbic'te yaşayan herkes dört gözle QSD'nin onları kurtarmalarını bekliyordu. Şu anda kurtarıldığımız için çok mutluyuz" ifadesinde bulunuyor.

 

(kaynak:diha)

 

 

)