SİYASET
Giriş Tarihi : 17-06-2016 09:20   Güncelleme : 17-06-2016 09:20

ANKARA - Sıra DBP’de mi?

Haber Merkezi - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine “dokunma” sinyali verdi.

ANKARA - Sıra DBP’de mi?

Erdoğan dün akşam Ankara’da, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli polislerle iftarda biraraya geldi.

 

“Paralel Yapı” olarak adlandırılan Fethullah Gülen Cemaati’ne suçlamalarda bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı, şunları söyledi:

 

“Gittiğimiz yerlerde paralel devlet yapılanması örgütünün üyelerinin bölücü terör örgütü mensuplarıyla, Ermeni çetecilerle omuz omuza ülkemize karşı eylem yaptıklarını görüyoruz. Bizzat Amerika’da konferans vereceğim bir think tank kuruluşuna girerken orada bu çetenin YPG ile, PKK ile, Ermeni terör örgütüyle nasıl şahsıma ve heyetime karşı gösteriler yaptığını bizzat gördüm, bizzat yaşadım.

 

Bunlar ne millidir, ne yerlidir, ne de bu vatanın evlatlarıdır. Açık söylüyorum bu yapı, terörle mücadelemizi baltalamak için de elinden gelen her şeyi yaptı, yapıyor.”

 

Kamuda PKK

 

Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurumları içinde “PKK ile irtibatlı” kimler varsa derhal tespit edilip, hem memuriyetten men edilmesi, hem de haklarında gerekli adli işlemlerin yapılması gerektiğini belirterek, şunları ekledi:

 

“Terör örgütüne eleman kazandıran öğretmen, teröriste ilaç taşıyan sağlık memuru, örgütün propagandasını yapan memur... Bunlar asla kabul edilemez çarpıklıklardır. Bu devlet, kendi parasıyla kendi aleyhine çalışan kişileri besleyemez. Bunun için de devlet memurlarıyla ilgili mevzuatın köklü bir şekilde değiştirilmesi gerekiyor."

 

Belediyeler için adım

 

Belediyeler konusunda gerekli adımları atmaya hazırlandıklarını da dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Öyle belediye başkanı, devletten gelen bütçe payını alacak bunu dağa gönderecek, yok böyle şey. Bunun da hesabını soracağız. Bunun da hesabını soracağız, bunların da hesabı sorulacak. Terör örgütünden sipariş başkan yardımcılıkları, bütün bunların hepsinin adım adım hesabını soracağız.

 

Kanun gerekiyorsa kanun çıkartılarak, idari işlem gerekiyorsa işlem yapılarak, bölgedeki belediyelerin örgütün tasallutundan kurtarılmasına ihtiyaç vardır ve bunu devlet olarak, hükümet olarak yapacağız. Hükümetin bu konuda gerekli çalışmaları evet başbakanımızla da, bakanlarımızla da görüştüm, yaptıklarını ve yapmaya gayret ettiklerini gördüm, görüyorum."

 

Yıldırım: Gereken yapılacak

 

Türkiye Başbakanı Yıldırım da, yine Ankara’da, ATO Congresium'da, kuruluşundan bugüne kadar AK Parti'de görev yapan il başkanlarıyla iftar programında bir araya geldi.

 

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

 

“Yaptığımız incelemelerde gördük ki, dağın kontrolünde olan belediyeler, dağa adam sevketme merkezleri kurmuş. Bunlar da tespit ediliyor. Suç işleyen, teröre destek veren bu belediyeler için de kanunlar çerçevesinde gereği yapılacak...”

 

Bilindiği gibi, geçtiğimiz ay, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekillerinin dokunulmazlıığ kaldırılmıştı.

 

Vekillerle ilgili dosyalar savcılıklara gönderilmeye başlandı.

 

Dokunulmazlık süreci Türkiye Cumhurbaşkanı’nın art arda yaptığı çağrıların ardından başlamıştı.

(rüdaw)