SİYASET
Giriş Tarihi : 25-06-2016 12:25   Güncelleme : 25-06-2016 12:25

Güven: Memur atayarak halkın iradesini teslim alamazsınız

AMED - AKP'nin DBP'li belediyelere kayyum atayarak halkın iradesine el koymayı amaçladığını belirten DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, hükümetin kayyum konusunda adeta çığırdan çıktığını ifade etti. Halkın belediyelerde kendini gördüğünü vurgulayan Güven, "Halk kolay kolay mevzisini devletin memuruna teslim etmeyecek. Memur atayarak bu halkın iradesini teslim alamazsınız" dedi.

Güven: Memur atayarak halkın iradesini teslim alamazsınız

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile AKP'nin, DBP'li belediyelere kayyum atamaya dönük açıklamaları ve Kürdistan'a dönük imha saldırılarını değerlendirdi. Halkın iradesine dönük saldırılara karşı tavırlarının çok net olacağının altını çizen Güven, devletin gelip belediyelere el konulmasına halkın izin vermeyeceğini ve belediyelerine sahip çıkacağını söyledi. Bir ülkenin demokrasinin temel kıstasının yerel yönetimlerdeki işleyiş olduğunu ifade eden Güven, en iyi yönetim biçiminin de yerel yönetimlere geniş haklar tanınan sistem olduğunu dile getirdi. AKP'nin de 14 yıldır yerel yönetimler üzerinden büyük bir basınç uygulamaya çalışıldığı değerlendirmesi yapan Güven, Kürdistan'daki yerel yönetimlere dönük saldırın temel amacının halkın öz gücüyle ve iradesiyle yönetimde olmasına engel çıkarmak olduğunu dile getirdi. Güven, Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin yerel yönetimler özerklik şartına çekince koymasının da tam bundan kaynaklandığını ifade etti.

 

'Kayyumla kentlere de el konulmak isteniyor'

 

AKP'nin kayyum hazırlığının yeni olmadığını belirten Güven, "Atanacak kayyum Cizîr (Cizre), Silopiya (Silopi), Nisêbîn (Nusaybin) ve Gever'de (Yüksekova) gösterdikleri yüzü yerel yönetimlerde daha rahat uygulayıp, halkı sindirmeye çalışacak. Yıllardır Kürdistan'da yerel yönetimlerde belediyelerimiz iktidardır. Bu iktidarı kırmak için sadece belediye başkanlarını görevden alma olsaydı zaten belediye eşbaşkanları görevden alınıp, tutuklanıyor. Müfettişler her gün denetimler yapıyor. Yapılmak istenen bu değildir. Belediyeleri Çevre ve Şehircilik Bakanı'na bağlamak istiyor" diye konuştu.

 

'Halk belediyelerini devletin memuruna bırakmayacak'

 

Kayyum atama işinin çığırından çıktığını dile getiren Güven, Wan'ın (Van) Mîks (Bahçesaray) ilçesinde 3 muhtara kayyum atandığını ve durumun trajikomik bir hal aldığını söyledi. Kürt halkının kayyum atamasını asla kabul etmeyeceğinin altını çizen Güven, böylesi bir kararın doğrudan Kürt halkının iradesine dönük bir girişim olacağını söyledi. "Cizîr, Gever, Nisêbîn'de birçok yerde halk yüzde 90'ı aşan oy oranıyla bu belediyeleri seçti. Halk kendini bu belediyelerde görüyor. Halk kolay kolay mevzisini, gelecek olan devletin memuruna teslim etmeyecek. Memur atayarak bu halkın iradesini teslim alamazsınız. Osmanlı dönemindeki Şah Islahat Planı olarak devreye konulan bugün AKP eliyle 'Çöktürme planı' devreye konuldu" diye konuştu.

 

(diha)