SİYASET
Giriş Tarihi : 26-06-2016 14:57   Güncelleme : 26-06-2016 14:57

DBP ve HDP’den Diyarbakır Lice Açıklaması

Haber Merkezi www.gaphaberleri.com Şanlıurfa (Rıha)

DBP ve HDP’den Diyarbakır Lice Açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Toplum Partisi (DBP) tarafından Diyarbakır’ın Lice ilçesinde gerçekleşen çatışmalara yönelik açıklama yapıldı.

 

 HDP ve DBP'den Diyarbakır Lice açıklaması

 

 

Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde toplanan partililere HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan’da destek vererek basın açıklamasına katıldı. Burada partililer adına konuşan DBP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Hidayet Enmek; “Son günlerde AKP hükümetinin Kürt kentlerimizde başlattığı çökertme planı kapsamında kentlerin yıkımı, coğrafyamızın tahrip edilme ve talanı üzerinden sürdürdüğü operasyonlar her geçen gün boyutlanarak sürmektedir.

 

Bölge halkı, halkımız katliam tehlikesi ile karşı karşıyadır. AKP Hükümetin bu katliamcı yaklaşımı, Ramazan ayında da hız kesmeden, demokratik tepkilere ve meşru siyasi teslimiyetlere,  seçilmişlerimize ve siyasi iradelerimize haksız yakalama ve göz altılarla, tutuklamalarla bir yandan soykırımı reva görürken, bir yandan da bu haksızlıklara ses çıkaran en demokratik tepkilerin sahiplerini de cezalandırarak, aydın ve yazarları tutuklayarak, yalnızlaştırma politikasını da sürdürmektedir. Haklı ve meşru söylem ve taleplerimizi devletin tüm olanak ve kurumlarını, adliyeleri siyasi çıkarların hizmetine almak sureti ile siyasi amacı haksız tutuklamalarla ille galize ederek kendi siyasi amaçlarına ulaşma çabası içerisindedirler. Askere tanınan yasal dokunulmazlıklarla işlenen cinayetlerin üzeri örtülemeyecektir. Gözaltında kaybettirilmeye çalışılan Hurşit Külter' den, yakılan ve yıkılan şehirlerimize sahip çıkmak boynumuzun borcudur.

 

Köy boşaltmalardan, gözaltında kayıplara, faili meçhullere kadar bu halk çok acılar, çok baskılar gördü. Bu gün de o günleri aşan bir zalimlikle, siyasi çıkarlar uğruna dünyanın gözleri önünde, tüm evrensel değerleri yok sayarak, yakarak ve yıkarak, öldürerek, yakalayarak, tutuklayarak bu halkı sindirebileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Siyasi seçilmiş iradelerimizi kayyumlarla yok sayamayacaklar.  Kürt halkının haklı ve meşru talepleri hiçbir baskıcı ve imhacı tutumla yok edilemeyecek Hiçbir tank paleti, hiç bir yasak ve baskı politikası tarihin hiçbir devrinde barış ve demokrasi taleplerinin üstünü örtememiştir.

Kentlerimizin günler süren ablukasından ve yıkımından sonra bu defa da 20 Haziran'dan beri Amed' in Lice kırsalına ve sivil yaşam alanlarına yönelik 10 binleri aşan asker, tank ve toplarla karadan; onlarca savaş uçaklarıyla da havadan bombalanmakta Adeta halkımızın yaşam alanları ve Kürdistan coğrafyası talan edilmek istenmektedir. Onlarca sivil insanımız da gözaltındadır.

 

Hiç bir haksızlığa sessiz kalmayacağız. AKP'nin Kürdistan'ın tüm alanlarında hayata geçirmeye çalıştığı yıkım politikasına geçit vermeme, durdurma ve özelde Amed'in Lice İlçesi'nde yapılmak istenen sivil katliamın ve coğrafyamızın talan edilmesinin önüne geçebilmek için tüm duyarlı halkımızın ve demokratik tüm güçleri bu saldırılara, yıkıma ve talana duyarlı olmaya, Lice'ye sahiplenilmeye, AKP'nin çökertme planına karşı halkımızı haklı tepkisini vermeye, demokratik direnişi yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.

Güvenlik güçleri de olası bir olumsuzluğun önüne geçmek için bölgede geniş güvenlik önlemi aldı.

 

Öte yanda DBP ve HDP’nın Basın Açıklamasında Yaklaşık 50 kişi bulunuyordu

 

Güvenlik güçler is 200 kişiydi

 

Grup yapılan basının açıklamasının ardından 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sessizce dağıldı.