GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-07-2016 11:41   Güncelleme : 01-07-2016 11:41

Viranşehir 'da şelengo zamanı

Şanlıurfa- Sadece Viranşehir 'da üretilen ve görüntüsüyle karpuzu, tadıyla da salatalığı andıran "şelengo" hasadına başlandı. Evinin önünde ektiği şelengolarla ailesini geçindiren Gurbet Erbekler, cacık, salata ve turşuda kullanılan şelengonun bölgede çok rağbet gördüğünü söyledi.

Viranşehir 'da şelengo zamanı

urfa'nın Viranşehir ilçesine özgü bir sebze türü olan şelengolar bölge halkının geçim kaynağı olmaya devam ediyor. Wêranşar'ın Kûlikpar (Küllükpınar) Mahallesi'nde 6 dönümlük araziye ektiği şelengoları satarak ailesinin geçimini sağlayan Gurbet Erbekler (31), şelengoların her yerde yetişmediğini, yetişse bile kendi şelengoları kadar lezzetli olamadığını ifade etti.  Erbekler, ikiye böldükleri tarlaya bir ay arayla şelengo ekerek, sürekli taze şelengo üretiminde bulunduklarını söyledi.

 

Nasıl yetişir?

 

Şelengo yetiştirmenin yoğun bir emek istediğini belirten 4 çocuk annesi Erbekler, "Akşam tarlada çukurları açıp su doldururuz. Sabah da çekirdekleri çukurlara koyarak üstünü kapatırız. Bir hafta sonra bitkisi çıkar, bitki çıktıktan sonra çapasını yaparız. Yaklaşık bir ay sonrada çiçek verir ve şelengolar yavaş yavaş olgunlaşır. Daha sonra gelip arasında olgunlaşanları tek tek kopararak satışa sunarız" dedi.

 

Evin önü geçim kapısı

 

Topladıkları şelengoların kilosunu başlarken 2 TL'ye verdiklerini, ancak zaman geçtikçe 50 Kuruş'a kadar düştüğünü belirten Erbekler, şelengoların cacık, salata ve turşu yapımında kullanıldığını söyledi.  Ürettikleri şelengoların yurtiçi ve yurtdışı ticaretinin dahi yapıldığını kaydeden Erbekler, "Burada evin önünde bu işi yaparak geçimimizi sağlıyoruz" diyerek, yılda yaklaşık olarak 3 ton şelengo ürettiklerini belirtti.

 

(kaynak:diha)