ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 16-07-2016 11:57   Güncelleme : 16-07-2016 11:57

Darbe girişiminin kanlı bilançosu: 194 kişi öldü

HABER MERKEZİ - TSK içindeki bir grup askerin İstanbul ve Ankara'da başlattığı darbe girişiminde yurt genelinde şu ana kadar 194 kişi yaşamını yitirdi, 1154 kişi yaralandı. Aralarında üst düzey komutanlarında bulunduğu 1563 TSK mensubu ise gözaltına alındı.

Darbe girişiminin kanlı bilançosu: 194 kişi öldü

TSK içerisinde yer alan 'Yurtta Sulh Komitesi' tarafından Hükümete yönelik girişilen darbe kalkışmasının sonu kanlı oldu. Gölbaşı Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre Ankara'daki saldırılarda 42 kişi öldü, 60 kişi de yaralandı.

 

Genelkurmay Başkanlığı'na vekaleten atanan 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ise yaptığı açıklamada, "yaşanan olaylarda 90 kişinin şehit olduğunu, bin 563 askerin tutuklandığını, 104 kişinin çatışmalarda ölü olarak ele geçirildiğini" açıkladı.

 

Org. Dündar'ın açıklaması şöyle oldu: "Bu hareketliliğin TSK içinde örgütlenmiş olan bir grup asker tarafından yapıldığı anlamıştır. Milletimizin her bir ferdine şükranlarımızı sunuyoruz. Türkiye darbeler ve cuntalar dönemini bir daha açılmamak üzere kapatmıştır. 41'i polis, 2'si asker, 47'si sivil olmak üzere 90 şehidimiz var. Ankara'da Tuğgeneral Sadık Köroğlu başta olmak üzere toplam bin 563 asker tutuklandı. 104 kişi çatışmalarda ölü olarak ele geçirildi. Türkiye demokrasiye bağlı olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Paralel devlet yapılanmasını ordumuzdan temizleme kararlılığımıza devam edeceğiz. TSK, milletinin emrinde bir kurum olarak çalışmaya devam edecektir. Tüm siyasi partilere de teşekkür ederiz."

 

Anadolu Ajansı ise yurt genelinde yaşanan olaylarda 1154 kişinin yaralandığını duyurdu.

 

Darbe kalkışmasında bulunan askerlere yönelik operasyon ise sürüyor. Dün geceden bu yana 29 albay, 5 general İçişleri Bakanı'nca görevden alındı.  Türkiye genelinde yapılan operasyonlarda ise 1563 TSK mensubu gözaltına alındı.

 

Adalet Bakanı Bozdağ, gözaltı sayısının artabileceğini, bazı yargı mensupları hakkında da gözaltı kararının bulunduğunu söyledi.

 

Darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturmalar kapsamında, 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat, Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu, Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman, Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer, 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün, Trabzon 4. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Tank Kurmay Albay Bahadır Dalgıç ile Trabzon Valisi Yücel Yavuz ve Zonguldak'ın Kilimli İlçe Emniyet Müdürü Soner Durgun, "darbe girişimine destek olduğu" iddiasıyla gözaltına alındı.

 

İzmir'de de Albay Yener Karaduman, Kurmay Yarbay Bülent Eryılmaz, Yarbay Faik Baran, Kurmay Pilot Binbaşı Fatih Sarıçay, Ege Ordusu Komutanlığında görevli Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Albay Oksal Çelik ve Yüzbaşı Emir Birgül ile Çiğli 2'nci Hava Jet Üs Komutanlığı Kurmay Başkanı Albay Ramazan Elmas, Yüzbaşı Kadir Silay, Üsteğmen Yasin Yılmaz, Teğmen Rıdvan Mecnur, Astsubay Cihangir Özcan, Astsubay Taner Çakal, Uzman Çavuş Hakan Yalçın gözaltına alınarak, İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

 

(kaynak:diha)