ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 17-07-2016 18:08   Güncelleme : 17-07-2016 18:08

İkinci bir emre kadar görüş yasak!

İSTANBUL - Adalet Bakanlığı'nın, darbe girişiminden sonra cezaevindeki tutsakların avukatlarıyla görüşmesini yasakladığı ortaya çıktı.

İkinci bir emre kadar görüş yasak!

Darbe girişimi sonrası Adalet Bakanlığı'nın cezaevindeki tutsaklarla avukatların görüşünü yasakladığı ortaya çıktı. Olay, Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) üyesi avukatların Bursa Cezaevi'ndeki siyasi tutsakları ziyaret etmek istemesi üzerine anlaşıldı.

 

Cezaevi yönetimi, avukatlara "Adalet Bakanlığı'ndan ikinci bir emre kadar avukatların görüşü yasaklanmıştır" yanıtı verildi. Avukatların cezaevi yönetiminden bu yasağın yer aldığı yazıyı görmek istemesi üzerine cezaevi yönetimi Adalet Bakanlığı'nı aradı.

 

Görüşmenin ardından avukatlara bu kez de "Adli tutsaklar üzerindeki bu yasak kaldırıldı. Ancak siyasi tutsaklara yönelik bu yasak devam edecek. Ayrıca siyasi tutsaklar tahliye olsa bile tahliye edilmelerine izin verilmeyecek. Bu yasak özellikle cemaat dosyalarından tutuklu olan kişiler için geçerli" yanıtı verildi.

 

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) üyesi avukatların birçok cezaevindeki müvekkilleri ile görüşemediği ve bu duruma dair yazılı başvuru yapacakları öğrenildi.

 

Ayrıca tutsakların aileleri ile telefonla görüşmesinin de yasaklandığı belirtildi.

 

(diha)