SİYASET
Giriş Tarihi : 18-07-2016 22:42   Güncelleme : 18-07-2016 22:42

Çözüm halk demokrasisidir!

Emek Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ziya İnce, 12 Eylül darbesini hatırlatarak ‘Ülkemizde halklarımıza çok ağır bedeller ödeten 12 Eylül darbesinin izleri hala canlıyken 15 Temmuz’da yapılan darbe girişimi, toplumun demokrasiyi sahiplenmesiyle boşa çıkartıldı.’ dedi.

Çözüm halk demokrasisidir!

Darbe girişiminin ülkenin nasıl bir uçurumun eşiğine getirildiğini de gösterdiğini söyleyen İnce, “Şurası açıktır ki; ülkemizde ve dünyanın her yerinde darbe girişimleri ancak demokratik olmayan rejimlerde karşımıza çıkmaktadır.  Dolayısıyla ne yazık ki ülkemizde darbecilerle ve darbe anayasasıyla hesaplaşmanın bu kadar çok sözü edildiği halde gerçek anlamda bir demokratikleşme yönünde adımlar atılmaması yeni darbe girişimlerine zemin hazırlamıştır.” dedi.

“Eğer bugün yaşanan darbe girişiminden doğru sonuçlar çıkartılacaksa yapılması gerek ilk şey, bu darbe girişimini Erdoğan’ın başkanlığı; tek adam diktatörlüğü için bir fırsat haline getirmek değildir.” Diyen İnce, “Aksine yapılması gereken bir daha darbe girişimlerinin zemin bulamayacağı gerçek bir halk demokrasisinin kurulması yönünde adımlar atmaktır. Şeklinde konuştu.

Peki, ne oldu da 2010 referandumunda “darbelerin tarihe karışacağı” söylendiği halde ülke yeniden bir askeri darbe girişimine sahne oldu? Sorusunu soran İnce, “Bunun sebebi AKP-Erdoğan iktidarı ordudan yargıya bugüne kadar “demokratikleşme” adına gündeme getirdiği bütün adımları kendi iktidarını sağlamlaştırmak için kullandı” diye konuştu.

“Her ağzını açtığında ‘sandık ve halkın iradesi’ diyen Erdoğan, AKP’nin tek başına iktidarına son veren 7 Haziran seçimlerinden sonra halkın iradesine darbe vurdu.” Diye konuşan İnce, “Savaş ve kaos üzerinden adeta halkın iradesini rehin alarak 1 Kasım seçimlerini dayattı. Yetmedi anayasaya aykırı olduğu bilindiği halde ülke içinde gerilimi tırmandırmak ve tek adam diktatörlüğünün yolunu açmak için milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırıldı.” ifadelerini kullandı.

Kayyum atanması planlanan DBP’li belediyeleri de hatırlatan İnce, “Şimdi halkın yüzde 70-80’ninin oyunu alarak seçilmiş belediyelere el konulması için hazırlıklar yapılıyor. Üstelik her türlü demokratik hak ve özgürlüğü ayaklar altına alan bu uygulamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıkça savunulmaktadır. Erdoğan, 2014 Ağustos’unda yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra” rejimin fiilen değiştiğini” açıkça söylemektedir. Dolayısıyla o günden bugüne bu ülkenin yasalarına-anayasasına aykırı bir şekilde ülkeyi fiilen tek başına yönetmektedir-ki bunun adı ‘sivil darbe’den başka bir şey değildir.” Şeklinde konuştu.

2013’te askerlerin darbe yapmasını engellemek iddiasıyla askerlerin görev alanını “dış tehdit”le sınırlama olayına da değinen ince, “Diyarbakır Sur’da, Cizre’de,  Nusaybin’de,  Şırnak’ta ve daha birçok yerde Gazze ve Halep’te gördüğümüz görüntülere benzer görüntülerle askerleri tankları-toplarıyla şehirlere indirdi. Yani AKP-Erdoğan iktidarı kendi çıkardığı yasayı bile çiğnedi. Sadece bu da değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz’daki darbe girişiminden sadece 3 gün önce sizce hangi yasayı onayladı? Askerlerin yargılanmasını başbakanın iznine bağlayan yasayı! Şimdi en başa dönüp yeniden soralım: Bu ülkede niye darbe girişimleri oluyor? Çünkü AKP-Erdoğan iktidarı da önceki bütün iktidarlar gibi gerçek bir demokratikleşme yönünde hiçbir adım atmadı. Aksine tek adam diktatörlüğünü kurmak için savaş ve baskı politikalarını tırmandırarak ülkeyi felaketin eşiğine getirdi. Gün ülkeyi bu felaketten kurtarmak için hem darbe girişimlerine ve hem de tek adam diktatörlüğüne karşı mücadeleyi yükseltme günüdür. Çünkü darbeler ve dikta rejimi aynı madalyonun iki yüzüdür ve gericiliğin iki biçimine karşı çözüm, halk demokrasisidir.’ diye ifade etti.

 

Haber: Mehmet Halhalli