DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-07-2016 10:10   Güncelleme : 20-07-2016 10:10

Hollande: AB’ye girmek isteyen bir ülke idam cezasını getiremez

Darbe girişiminin ardından başlayan idam tartışmalarına ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, “AB ile ilişkilerini sürdürmek isteyen bir ülke idam cezasını getiremez” uyarısı yaptı.

Hollande: AB’ye girmek isteyen bir ülke idam cezasını getiremez

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Portekiz’e yapacağı resmi ziyaret öncesi basına açıklamalarda bulundu.

 

Hollande, darbe girişimi sonrası Türkiye’de başlayan “idam geri getirilsin” taleplerine ilişkin haberlerin sorulması üzerine,”İnsan hakları konusunda taviz vermeyiz; Avrupa Birliği’ne girmek isteyen bir ülke idam cezasını geri getiremez. AB ile, katılım müzakereleri bile olsa, ilişki içinde olmak isteyen bir ülkenin iç hukukuna idam cezasını geri getiremez” dedi.

 

Ne olmuştu?

 

Darbe girişiminde hayatını kaybedenler için düzenlenen cenaze töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘idam isteriz’ diyen vatandaşlara yönelik, ‘değerlendirilmesi yapılır, karar verilir’ demişti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN International’dan Becky Anderson’a verdiği mülakatta da, “Parlamento idam cezasını çıkarırsa buna onay veririm” demişti.

 

Başbakan Binali Yıldırım ise, “Türkiye bir hukuk devleti. Biz vatandaşlarımız için siyaset yapıyoruz. Ama şu olayın sıcaklığı içinde idam için aceleci bir karar vermek doğru değildir. Etraflıca konuşulur bu bir anayasa değişikliği gerektiren bir husustur. Peşinen reddetmeyiz peşinen kabul etmeyiz” demişti.(kaynak imc)