SİYASET
Giriş Tarihi : 20-07-2016 13:20   Güncelleme : 20-07-2016 13:20

Altan Tan: Ordu karpuz gibi çatladı

Ankara - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekili Altan Tan, askeri darbe girişimiyle ilgili, "Bu memleketin halk tarafından en saygı duyulan ordusu neredeyse karpuz gibi ortadan ikiye çatlamış durumda" dedi.

Altan Tan: Ordu karpuz gibi çatladı

Altan Tan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) darbe girişimi sonrasında yaşananlara ilişkin basın açıklaması yaptı.

 

Tan, darbe girişimi sonrasında görevden alınan personel sayısına dikkat çekerek, şunları söyledi:

 

"Dün akşam itibariyle 50 bin personelin görevine son verildi. Bunların günahı, suçu nedir? Mutlaka suçlu olanlar vardır. Bu şekilde giderek devletin çıkan çivisini yerine çakamazsınız.

 

Bundan sonra ne yapılması lazım; bu darbeye karıştığı tespit edilen ne kadar kişi kurum kuruluş varsa bunların üzerine gidilmelidir. Hukuk içinde en ağır cezalar verilmelidir. Sokaklarda insanlar öldürüldü. TBMM bombalandı ötesi yok."

 

HDP'li Tan, bir mutabakat olmadan devleti yönetmenin mümkün olmadığını kaydederek, "Bu memleketin halk tarafından en saygı duyulan ordusu neredeyse karpuz gibi ortadan ikiye çatlamış durumda” ifadesini kullandı.

 

Tan, “Bu şekilde devleti yönetmek mümkün değil. 4 parti ile birlikte yeni bir restorasyon süreci başlatmalıdır. Yeni bir anayasa acilen önümüzde durmaktadır" diye konuştu.(rüdaw)