SİYASET
Giriş Tarihi : 23-07-2016 20:22   Güncelleme : 23-07-2016 20:22

Hdp ve Dbp Ortak Basın Açıklaması

HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Bekir Karakeçili Hdp ve Dbp Ortak basın açıklamasını okudu. Basın Acıklamasına DBP il Eş Başkanları Leyla Çoşkun,Hidayet Enmek ve HDP il Eş Başkanları Ayşe Sürücü ve Bekir Karakeçili katıldılar. HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı Bekir Karakeçili Şunları söyledi : 15 Temmuzda Türkiye’deki farklı güç odaklarının kendi aralarındaki iktidar savaşı darbe seviyesine vardı. 15 temmuz darbesinden bu yana kaos hali tüm yoğunluğuyla devam etmektedir. Darbe ve kaos, Kürt sorununda çözümsüzlüğün bir sonucudur.

Hdp ve Dbp Ortak Basın Açıklaması

ABDULLAH YİĞİT-ŞANLIURFA 

 

HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı  Bekir Karakeçili Hdp ve Dbp  Ortak  basın açıklamasını okudu.
Basın Acıklamasına DBP il Eş Başkanları Leyla Çoşkun,Hidayet Enmek ve HDP il Eş Başkanları Ayşe Sürücü ve Bekir Karakeçili katıldılar.

 HDP Şanlıurfa İl Eş Başkanı  Bekir Karakeçili Şunları söyledi : 15 Temmuzda Türkiye’deki farklı güç odaklarının kendi aralarındaki iktidar savaşı darbe seviyesine vardı. 15 temmuz darbesinden bu yana kaos hali tüm yoğunluğuyla devam etmektedir. Darbe ve kaos, Kürt sorununda çözümsüzlüğün bir sonucudur.

Askeri darbe ve sivil darbenin iç içe geçtiği darbe girişimi ve sonraki gelişmeler çok kritik bir düzeyde seyrediyor. Ulusal ve uluslararası kamuoyunda meşruiyetini yitirmiş hükümet, cumhurbaşkanını mağduriyet temelinde güçlendirmektir. Cumhurbaşkanın Kürt sorununa, demokratik kriterlere ve demokratik çözüm imkânlarına karşı aldığı tavır ve ortaya çıkan darbe karşıtı gösterilerin temsil ettiği militarist içerik, bizi kaygılandırmaktadır.Darbeci cundanın amacına ulaşması durumunda  ülkede ilan edilecek olan OHAL kararI  AKP hükümetince devre sokulması  kaygılarımızı had safhaya  ulaştırmıştır. Kürdistanda yürütülen savasta zaten   sokağa çıkma yasakları,hak ihlalleri, şehirlerin yakılması,toplu katliamlarla Kürdistan şehirlerinde en üst seviyede bir OHAL durumu yaşatılmaktadır.  
 
Bu durumda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ ın sağlığı ve güvenliği ile ilgili ciddi kaygılar taşımaktayız. Kürt sorunu demokratik çözüme kavuşmadığı sürece bir darbe mekaniğinin var olacağı ve harekete geçeceği uyarılarını defalarca belirten Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, sürekli önemli uyarılarda bulunmuştur. Türkiye askeri ve sivil darbe sistematiğinden ancak Kürt sorunun demokratik çözüm yöntemi sayesinde kurtulabilir. Bu kaotik yönetim yerine demokratik çözüm sürecini temsil eden Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve demokratik, barışçıl siyaset yönetimlerin inşa sürecinin başlatılması gerekmektedir. Ancak hükümetin Sayın Öcalan’ ın can güvenliği ile ilgili kaygı ve uyarılara verdiği cevap, gayri ciddi ve endişe vericidir

AKP hükümeti Kürt sorununda çözüm politikasından çark ederek Sayın Öcalan üzerinde 2015 Nisanından bu yana ağır bir tecrit uygulamakta,  ailesi ve avukatlarıyla görüşmesine izin vermemektedir. Sayın Öcalan’ın ailesi ve avukatlarıyla görüşmesi yasal bir hak iken, AKP hükümeti yasa ve kanunları ayaklar altına alarak bu hakkı uygulamamaktadır. Bu tecrit uygulamaları ve son yaşananlardan dolayı Sayın Öcalan’ın yaşamı konusunda halkta ve kamuoyunda endişe giderek daha da derinleşmiştir. 

15 Temmuz’dan bu yana Türkiye’de gelişmeler kiriktik bir düzeyde seyrediyor.    Hükümetin dahi kendisini güvende görmediği,  güvenlik mekanizmalarının kaosa sürüklendiği bir tabloda hükümetin Öcalan ile kimseyi görüştürmemesi, kamuoyuna yönelik bir açıklamada bulunmaması, bu temeldeki tüm girişimleri reddetmesi, son derece düşündürücü ve aynı zamanda endişe verici bir durumdur. 

Sayın Öcalan ile görüşme sağlanıncaya, Kürt halkının ve demokratik kamuoyunun kaygıları ciddiyetle giderilinceye kadar sesimizi, tavrımızı ve eylemlerimizi yükselterek devam ettireceğiz. Demokratik Bölgeler Partisi ve HDP olarak bu kritik süreçte hem Kürt sorununun çözümünde hem de Türkiye’nin diğer sorunların çözümünde barışçıl ve demokratik çözüme geri dönülmesidir. 

Bu temelde Kürt sorununda müzakereye dönülmesi ve müzakerenin sağlıklı gelişmesi için Sayın Öcalan üzerindeki tecrit biran önce kaldırılana kadar,  Öcalan’ın sağlığı, güvenliği ve özgürlüğü garanti altına alınana kadar tepkilerimiz devam edecektir.