GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-07-2016 17:09   Güncelleme : 26-07-2016 17:09

Milletvekilleri Hilvan'da Demokrasi Nöbetinde

ŞANLIURFA'nın Hilvan İlçesi'nde, darbe girişiminin ardından başlayan protestolar sürüyor.

Milletvekilleri Hilvan'da Demokrasi Nöbetinde

 

Darbe girişimini protesto etmek ve demokrasi nöbetini tutmak amacıyla 100'üncü Yıl Meydanına gelen binlerce kişiye Şanlıurfa Ak Parti Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri ve Ahmet Eşref Fakıbaba ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi'den de destek geldi. Hilvan Kaymakamı Ahmet Özay, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, Ak Parti İlçe Başkanı Hanif Düzme, İlçe Emniyet Müdürü Mümin Özmen, STK temsilcileri, belediye mecls üyeleri ve vatandaşların katıldığı demokrasi nöbetinde konuşan Şanlıurfa Ak Parti Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, toplanan kalabalığa Kürtçe konuşarak, "Darbenin ne demek olduğunu en çok Hilvanlıların biliyor. 12 Eylül 1980' de yaşanan darbede Hilvanlıların çok büyük acılar çektiğini, bunun izlerinin halen devam ettiğini biliyoruz. Onun için bugün yapılan darbe girişimi sonrası tutulan sadece demokrasi nöbeti değildir. Aynı zamanda bunun bilincinde olan Hilvanlılar, malının, canının ve namusunun da bekçiliğini yapıyor" dedi.

Ak Parti Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, darbe girişimi sırasında bombalanan meclisin içinde yaşadıkları korku dolu anları anlattı. Darbe girişiminde bulunanlar için 'şerefsizler' diyen Fakıbaba, "Türkiye'yi darbe girişiminden halk kurtarmıştır" diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, başkalarına uşaklık eden zihniyetlerin milletin önünü kesemeyecek ve muvaffak olamayacaklarını kaydetti.

Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık ise Hilvanlıların demokrasi yanlısı olduklarını dile getirerek, "Milli iradeye sahip çıkan ve sabahlara kadar demokrasi nöbeti tutup alanları terk etmeyen Hilvanlı hemşerilerime minnettarım. Burada parti gözetmeksizin her düşünceden, her partiden gelen insanlar var. Demokrasiye inanan, demokrasiye saygı duyan herkes burada. Bu da bizim birbirimize bağlı olduğumuzu ve ayrılmaz bir bütün olduğumuzun en açık ifadesidir. Allah'ın izniyle bu birlik ve beraberliğimiz devam ettikçe, bu ülkeye kimse yan gözle bakamayacak ve bir daha böyle haince bir girişimde bulunmayacaktır" şeklinde konuştu.