GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-08-2016 22:09   Güncelleme : 06-08-2016 00:16

Bşk. Kılıçoğlu Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğündeki oda ve borsa başkanları 04.08.2016 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanla istişare toplantısına katılarak Başbakan Binali Yıldırım ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ yi ziyaret etti. Ziyaret heyetinde Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Kadir Kılıçoğlu ’da Hazır Bulundu .

Bşk. Kılıçoğlu Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde

ABDULLAH YİĞİT 

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğündeki oda ve borsa başkanları 04.08.2016 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanla istişare toplantısına katılarak Başbakan Binali Yıldırım ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’ yi ziyaret etti. Ziyaret heyetinde Şanlıurfa  Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Kadir Kılıçoğlu ’da Hazır Bulundu .


TOBB’a bağlı Oda ve Borsaların Başkanları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile istişare toplantısı öncesinde TOBB İkiz Kuleler’de bir araya geldi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katıldığı toplantının ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne hareket edildi.

 


TOBB Başkanından Önemli Mesajlar
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Toplantısında bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu olağan üstü durum karşısındaki soğukkanlı tavrının ve bu zor süreçte bile ekonomiyi ön planda tutmasının iş dünyasının moralini ve çalışma şevkini artırdığını söyledi. “Bizler, ülkemizin tüccar ve sanayicileri olarak, daha güçlü bir ekonomi için, hiçbir kesintiye uğramadan yola devam etmek azmindeyiz. Bu çerçevede üzerimize düşeni yapıyoruz, yapacağız!” dedi.

 


“Türkiye’yi ekonomik olarak çok daha güçlü hale getirmek zorundayız.”
FETÖ kaynaklı bu darbe girişiminin ortaya çıkmasıyla birlikte, ilk tepkiyi gösteren meslek örgütü olduklarının altını çizen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasının devamında şöyle dedi: “Meclisteki tarihi oturuma katılarak, Türk iş dünyası olarak demokrasiden yana olduğumuzu gösterdik. 19 Temmuz’da 365 Oda ve Borsamızla birlikte darbeye karşı tepkimizi eş zamanlı olarak gösterdik. Dedi.
Temmuz’da da 538 STK temsilcisi ile TBMM’yi bir kez daha ziyaret ettik. ‘Demokrasiye Bağlılık’ bildirimizi deklare ettik. Yurt dışındaki tüm muhataplarımızla temasa geçtik. Demokrasimizin ve ekonomimizin sapasağlam ayakta olduğunu, Türkiye’ye yönelik hiçbir endişe duymamaları gerektiğini bildirdik. Türkiye’deki en büyük uluslararası yatırımcılarla bir araya geldik. Hem yaşadığımız süreci, hem Türkiye ekonomisinin temellerinin nasıl güçlü olduğunu anlattık. Yine tüm bu süreçte, Oda ve Borsalarımız, il ve ilçelerinde, ilk andan itibaren cunta karşıtı bu mücadelenin şerefli birer neferi oldular.


Toplantının devamında Hisarcıklıoğlu, “Bu ülkeyi, bu milleti daha zengin yapmak için çalışacağız. Daha fazla yatırım, istihdam, ihracat sağlamak zorundayız. Sizin desteğinizle inşallah, tüm bu tuzakları aşacağız, ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacağız. Kısa sürede hep beraber daha güvenli bir ülke ve daha güçlü bir ekonomiye kavuşacağımıza inanıyoruz. Bu süreçte bize düşen görev, millete ve devlete bağlılıktır. Ülkemizin birliğine, kardeşliğimize ve demokrasimize düşman olanların da karşısına dikileceğiz.”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Oda ve Borsa Başkanları ile İstişare Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı konuşmada, “Hiç şüpheniz olmasın, 15 Temmuz bu milleti bayraksız, vatansız, devletsiz, bırakma girişimidir çünkü bu girişimde bulunan ihanet şebekesinin ne millet diye ne bayrak diye ne vatan diye ne devlet diye bir derdi yoktur” ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milleti himmet diyerek soydular soğana çevirdiler. Şimdi her şey meydana çıkıyor. Daha çok şeyler çıkacak. Daha noktayı koymuş değiliz, bu bir virgüldür. Daha devam ediyoruz. Rehavet yok, gevşemek yok, kararlı bir şekilde bu süreci devam ettirmek durumundayız.” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ahinin sadece işini yapan, üreten, sanatını icra eden kişi olmadığını, aynı zamanda yeri geldiğinde ülkesi ve milleti için malıyla, canıyla, yüreğiyle mücadele eden, geleceği de inşa eden kişi olduğunu kaydetti. Erdoğan, esnafın, sanatkarın, iş adamlarının 15 Temmuz’da gösterdiği güçlü duruşu, verdikleri mücadeleyi yakından bildiğini aktardı. Oda ve Borsa Başkanlarına çok önemli görevler düştüğünün altını çizen Erdoğan, Oda ve Borsa Başkanlarının, iş adamlarının en çok bir araya geldikleri, istişare ettikleri kesim olduğunu anımsattı.
“Türkiye’nin ekonomik göstergelerinde hiçbir sorun yok”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, devam eden yatırımların olduğunu, bunlarla beraber yeni yatırımlarla ilgili de müjdeler beklediklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Darbe girişimine rağmen uluslararası finansman konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Tam tersine 15 Temmuz’dan sonraki borçlanma ihalelerine dahi beklenenin çok üzerinde talep geliyor. Merkez Bankasındaki döviz rezervimiz azalmak şöyle dursun artarak 125 milyar doların üzerine çıktı. Bizim süratle ilk hedefimiz 165 milyar dolara Merkez Bankamızın döviz rezervine ulaşması.” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen istişare toplantısının ardından TOBB ve Oda-Borsa Başkanları Başbakan Binali Yıldırım’ı ziyaret etti. Yıldırım tüm insanlık için barış ve birlik mücadelesi verdiklerini belirterek, yatırımların önündeki bürokratik engelleri kaldırdıklarını, müteşebbisler lehine çıkarılan yasalar, vergi düzenlemeleri ve borç yapılandırmaları hakkında düzenlemeler yapılacağını duyurdu.
Başbakan Binali Yıldırım “Türkiye tasarruflarını arttırmak için çeşitli önlemler aldık, Türkiye varlık fonu koruyoruz, bu fon icap ettiğinde yatırımcıyı desteklemek için kullanılacak. İlave kaynak ile üretimin, yatırımcının, sanayicinin fonları karşılanacak. Bu ülkemizin ekonomik yapısını uzun vadede daha dayanıklı hale getirecek. Ekonomik tehditleri azaltacak bir mekanizmaya geçiyoruz, bu fonla yatırımların devam etmesini sağlıyoruz. Yatırım demek ülkenin geleceğe hazırlanması, iş, aş sağlamak, ekmeği büyütmek demektir. Tüm bunları sağlamak için her türlü tedbiri alıyoruz. dedi.