Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 12-08-2016 20:33   Güncelleme : 27-09-2018 15:31

Minbic özgürleşti

​Büyük stratejik önem taşıyan Minbic, 73 günlük mücadelenin sonunda özgürleştirildi. Minbic'ın özgürlüğünün Kuzey Suriye Federasyonu'na katkı sunması beklenirken, kenti özgürleştirme hamlesinde cemre olup toprağa düşen Minbic Askeri Meclisi Komutanı Faysal Ebu Leyla ve yoldaşları halkların hafızasına kazındı.

Minbic özgürleşti

Minbic Askeri Meclisi'nin 73'üncü gününde kentin kuzeyindeki El Sirib Mahallesi'nde sıkıştırılan çetelere karşı sivillerin çağrısı ile devam ettirdiği "Şehit Komutan Faysal Ebu Leyla" operasyonu, kentin tamamen özgürleştirilmesi ile son buldu. Kent DAİŞ çetelerinden tamamen arındırılırken, mayın ve bombalı tuzakların temizlenmesi sürüyor. Son operasyonda 3 bini aşkın sivili DAİŞ'in elinden kurtaran ve kentin tamamında hakimiyet sağlayan Minbic Askeri Meclisi sözcülüğünün resmi açıklama yapması bekleniyor.

DAİŞ ve Türkiye darbe aldı

Minbic halkının çağrısı üzerine "Minbic ve kırsalını özgürleştirme" adıyla 1 Haziran günü Tişrin Barajı'nda yapılan açıklama ile 2 kol ve 3 cepheden başlatılan hamle, 73'üncü gününde zafere ulaştı. Hamlenin siyasi, coğrafik yeni gelişmeler yaratması kaçınılmazken, DAİŞ'in "Hac" yeri olarak nitelendirdiği ve örgütün Avrupa'dan Türkiye üzeri gelen çeteleri topladığı, Avrupa'ya saldırıları organize ettiği, yönetim kadrosunu barındırdığı kentin özgürleşmesi, çete grubunun çöküşünde önemli bir aşama olacağı değerlendirmesi yapılıyor. Bunun yanında Şehba (Minbic, Cerablus, Bab, Ezaz) bölgesinde özgürlük güçlerinin elde ettiği zafer, Kuzey Suriye Federasyonu'nun geleceği için de büyük önem taşıyor. Yine "Fırat'ın batısına geçemezler" diyen Türkiye'nin Suriye üzerinden Suriye Ulusal Konseyi (SUK) ile yaratmak istediği defacto bölgenin geçerliliğini yitireceği ve SUK çetelerinin gittikçe güç kaybedeceği belirtiliyor. Sadece Cerablus ve Bab'ı kontrol eden DAİŞ çetelerinin de yavaş yavaş Türkiye'nin gözünde anlam yitireceği ve bölgede yok olacağı kaydediliyor. 

Federasyon meşruiyet kazanacak

Bunun yanında uluslararası güçler bir kez daha zafer elde eden özgürlük güçlerini, sahadaki tek ittifakları olarak görecek, federasyonun meşruiyeti tartışmaya açılacak. Rusya özgürlük güçlerini yok sayamayacak ve ittifak arayacaktır. Efrin güçleri ile bu ittifakı geliştirmesi söz konusu olacak. Minbic'ın özgürleşmesi Kürt özerk kantonlarının birleşmesi içinde önemli bir eşiğin aşılması anlamı taşıyacak. Bab hamlesi söz konusu olacak ve Batı Kürdistan toprakları, çetelerden arındırılacak.

Hamlenin komutanı Ebu Leyla

Ana başlıkları ile bu kadar önemli gelişmelere gebe olan Minbic'ın özgürleşme hamlesi yitirilenler ile de tarihe kazınacak gibi. Hamlenin 3'üncü günü yanına düşen havan topunun şarapneli ile yaralanıp, 5 Haziran günü Güney Kürdistan'ın Süleymaniye kentinde yaşamını yitiren Minbic Askeri Meclisi Komutanı Faysal Ebu Leyla, gülüşü ile sürekli özgürlüğün sembolü olarak kaldı. Ebu Leyla, 15 Eylül 2014 tarihinde DAİŞ'in doğu, batı ve güneyden ağır silahlar ile saldırdığı, ancak çöküşünü başlattığı 134 gün süren tarihi Kobanê direnişinin de kahramanı olarak kayıtlara geçti. Sürekli gülen yüzü ve savaşı alaya alan tavrı ile savaşçılarına öncü olan kahraman komutan, 29 Kasım 2014 tarihinde çetelerin Türkiye desteği ile Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Kobanê'ye düzenlediği saldırıyı yaralanmasına rağmen püskürten direnişçi olarak tanındı. Leyla isimli kızının adını kendisine isim olarak görerek Rojava'da kadın merkezli yaratılan yeni yaşama en iyi örneklerden olan Ebu Leyla, 1 Haziran'da kameralara 1 hafta içinde Minbic'a ulaşacaklarını söylemişti. Ebu Leyla'nın savaşçıları da 7 günde kent merkezini kuşatarak, 73 günde kentin özgürlüğünü armağan ederek komutanlarına cevap oldular.      

Gülüşü ile Kürt, Arap, Türkmen, Çerkezlerin anılarından silinmeyecek kadar önemli yer kaplayan Ebu Leyla'nın haricinde de hikayeleri ile Minbic'ın özgürlüğüne isimlerini yazdıranlar oldu.

6-7 Ekim direnişinden Minbic'e uzanan yol: Sevda Çağdaş 

Türkiye'de çeşitli kurumlarda özgürlük ve sosyalizm mücadelesi yürüten Sevda Çağdaş,  defalarca gözaltına alınır, tutuklanır. Yoldaşlarının Sevê'si olarak, öne atılan Çağdaş, Kobanê, DAİŞ çetelerinin kuşatmasındayken dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kobanê, düştü düşecek" sözlerinin ardından 6-7 Ekim eylemlerinde öncülük yapanlardandı. Amed'te (Diyarbakır) polisler tarafından açılan ateşle göğsünden yaralanan Çağdaş, iyileştikten sonra, yüzünü devrim toprakları Rojava'ya çevirdi. Marksist Leninist Komünist Partisi (MLKP) savaşçısı Sevda Çağdaş (Raperin Dicle), 26 Haziran'da Şehit Komutan Faysal Ebû Leyla Minbic'i Özgürleştirme hamlesinde yaşamını yitirdi. 1 yıl önce DAİŞ çetelerine karşı savaşmak için gittiği Rojava'da Minbiç hamlesinin başlaması ile Minbiç'e giren ilk gruplar içerisinde yer aldı.   Sivaslı, Türk ve Alevi ailenin çocuğu olan Çağdaş, komünist bir kadın olarak DAİŞ çetelerine karşı insanlık bayrağını en önde taşıdı. Rojava topraklarında, devrim inşasında bir çok alanda görev yapan Çağdaş,  Minbiç hamlesine de büyük bir gönüllülük ve istekle katılmıştır. Hem askeri hem de, ideolojik olarak, öncü bir rol oynayan Çağdaş, halkların eşitliği ve kardeşliği perspektifinin, devrim ateşini büyütmenin ve kadın özgürlük bilincinin temsilcilerinden biri olarak, siperlerde, umudun ve yoldaşlığın güzel örneklerini yarattı.

Kadınların kurtuluşu için mücadele eden savaşçı: Eylem Ataş 

Lise yıllarında devrimci mücadele içerisinde ve ön saflarda yer alan Ataş, DAİŞ çetelerinin katliamlarının ardından enternasyonalist ruhla Rojava'ya yüzünü çevirdi. Rojava devrimini kendi öz mücadelesi olarak gören Ataş, Türkiye Komünar Devrimciliğinin en militan kadınlarından oldu. Faşizme karşı kadın özgürlük mücadelesini büyüten ve kadınların kurtuluşu için savaşan Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) Kadın Özgürlük Gücü savaşçısı Eylem Ataş (Cemre Heval), hamlenin 27'nci gününde Minbiç'in Kuzey cephesinden arkadaşları ile birlikte şehre girdikten sonra DAİŞ çeteleri ile yaşanan çatışmada yaşamını yitirdi.

Ezidi kadınların intikamı

Brusk Karker kod adıyla Minbiç hamlesine gönüllü katılan Êzidî Sifiyan Heci Ehmed Elo, DAİŞ çetelerinin Êzidîlere  dönük saldırılarına karşı direniş mücadelesi içerisinde yer aldı. Elo, Êzidî kadınlarının intikamını almak amacıyla Minbic Özgürleştirme Operasyonu’na gönüllü olarak katıldı. Operasyonda fedaice çatışmalar içerisinde yer alan Elo, 1 Temmuz'da DAİŞ çeteleri ile girilen çatışmada yaralanan arkadaşını kurtarmaya çalışırken, hayatını kaybetti.

Hikayeleri ile öne çıkan bu savaşçıların haricinde, onlarca kahramanda yoldaşları Cemre Heval gibi, cemre olup Minbic topraklarına düştü.

DİHA