GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-08-2016 17:20   Güncelleme : 18-08-2016 17:20

Toplam 217 yaralımız hastanelere Tedavi altında

Başbakan Binali Yıldırım, Elazığ'da terör saldırısının olduğu yerde incelemelerde bulundu.

Toplam 217 yaralımız hastanelere Tedavi altında

Elazığ'a özel 'Ata' uçağı ile saat 14.05'te Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile birlikte gelen Başbakan Binali Yıldırım, patlamanın meydana geldiği emniyet müdürlüğünde incelemelerde bulunduktan sonra olayla ilgili açıklama yaptı.

 

Başbakan Binali Yıldırım, patlamada 3 polisin şehit olduğunu, 85'ı polis 217 kişinin yaralandığını belirterek, "Anayol kenarında, bomba yüklü bir aracın infilakı sonucu; ilk anda 3 polisimiz şehit ve toplam 217 yaralımız hastanelere intikal ettirildi. Son durum yaralılardan 72 tanesi taburcu oldu, ayakta tedavi oldu. 145 yaralının da 5 hastanede tedavisi sürüyor. Bu yaralılarınızın 85'i polis, 60'ı sivil vatandaşlardan oluşuyor. Yaralılarından nispeten durumu ağır olan sayısı 20. Bunların içinde 2 polisimizin yarası daha ağır. Toplam 14 yaralının diğerlerine göre biraz daha ağır" dedi.

 

Bitlis'te askeri araca yönelik saldırının da detaylarını anlatan Başbakan Yıldırım, "Aynı zamanda öğlen saatlerinde yine hain terör örgütü devriye görevini yapmakta olan askeri araca el yapımı patlayıcıyla yoldan geçerken, bir saldırı düzenledi, 4 askerimiz şehit, 5 yaralımız var. Yaralılar tedavi altına alındı" diye konuştu.

 

"TERÖR ÖRGÜTLERİ OMUZ OMUZA İŞBİRLİĞİ İÇİNDE"

 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, terör örgütlerinin omuz omuza, işbirliği içinde olduğunun ortaya çıktığını hatırlatan Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:

 

"Gördüğünüz gibi terör örgütleri adeta omuz omuza işbirliği içindeler. 15 Temmuz'da yaşanan başarısız darbe teşebüsünden sonra FETÖ terör örgütü, artık iddiasını yitirmiş ve görevi bölücü terörör örgütüne devretmiştir. Baştan beri söylediğimiz bir şey var; bu terör örgütlerinin başındaki akıl aynı akıl. İhtiyaca göre görev veriyor, o tükenince de görevi diğerine aktarıyor. Milletimize Elazığ'dan olay yerinden söylemek istiyorum; bu yola baş koyduk. Hiç bir terör örgütü Türkiye Cumhuriyeti ile bilek güreşine giremeyecek. Bu milleti hiç bir terer örgütü teslim alamayacak. Esasen bunların arkasında, operasyonlar konusundaki askerimizin, polisimizin, jandarmamızın artan kararlılılıkla bir takibi var. Buna benzer olayları yine bekleyebiliriz. Ama asla terörle mücadelede milletin huzurunu sağlamada bir an bile yıldıramaz, yolumuzdan alıkoyamaz. Milletimizin hissiyatını, duygularını anlıyoruz. Hepimizin canı yanıyor. Şehitlerimiz var, yaralılarımız var ama bir başka bir gerçek daha var; değerli vatandaşlar, o gerçekler Türkiye'nin geleceği, bekaasıdır, aydınlık yarınlarıdır. Bu konuda gerekse içten, gerekse dıştan, her kim nasıl gelirse gelsin, Allah'ın izniyle 79 milyon vatan evladının, 15 Temmuz'da gösterdiği o asil duruş, o yılmaz istiklal mücadelesi, bundan sonra da bölücü terör örgütünü, bu ülke topraklarında yok edinceye kadar devam edecek. Bu konuda hiç ama hiç bir gevşeme olmayacak. İşin sonu nereye varırsa varsın, ya istiklal ya ölüm deyip yolumuza devam edeceğiz. Çünkü bu hain örgütler, Türkiye'nin geleceğini karartmaya çalışıyor. Bunların akıl ocaları var, bunların milli bir tarafı yok. Doğyu, batıyı, kuzeyi, güneyi ne Türkleri, ne Kürtleri savunur bir tarafı yok. Sorun ne? En büyük sorun bölücü terör örgütüdür. Dolayısıyla bu bölücü terör örgütünü, bölge insanıyla aramızdan çıkaracağız, el ele, omuz omuza Türkiye'nin geleceğinde hareket edeceğiz. 15 Temmmuz'da görüldüğü gibi, hiç bir güç bu asil mileti yenemez. O gece her siyasi görüşten, her meşrepten, her farklı düşüncedeki insanımız bayrağını alıp meydanlara koştu. Bugün de her görüşten insanlarımızla birlikteyiz, beraberiz. Konu vatan, memleket olunca gerisi tefferruattır."

 

"PATLAMANIN SORUMLUSU BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ PKK VE UZANTILARIDIR"

 

Bir soru üzerine patlamayı PKK terör örgütünün yaptığını belirten Başbakan Yıldırım, "Patlamanın sorumlusu, bölücü terör örgütü PKK'dır ve onun uzantıladırır. Bununla ilgili gereken tahkikatlar başlamıştır. Birazdan yaralıları ziyarete başlayacağız. Terör örgütü artık emir komutayı kaybetmiştir. Ve içerde bulunan unsurlar, gelişi güzel nernede imkan bulurlarsa adeta intihar saldırıları yapıyorlar. Bunu biliyoruz, takibini de yapıyoruz. Elazığ, bu saldırıyla yıkılacak değil, sarsılıcak değil, milli değerini, hassasiyetini en yüksek seviyede muhafaza eden bir ilimizdir. Bu terör örgütü yaşam bulamayacak. Bütün birimlerimiz herkes, alarm durumda. Her türlü tehdite karşı gereken çalışmayı, hasasiyeti gösteriyor. Bundan sonra alarm düzeyini bir üst seviyeye çıkarmış durumdayız. Bu olay olur olmaz valimiz dahil, bütün birimlerimiz, sağlık ekiplerimiz 10 dakika içinde buraya geldi. 20 dakika içinde de bütün yaralılarımız hastanelere yetişritilidi. Belki de kayıpların azaltılmasına çok ciddi katkısı oldu" diye konuştu.

DHA YURT- (ELAZIĞ)