ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 19-08-2016 12:30   Güncelleme : 19-08-2016 12:30

Şanlıurfa'da DBP ve HDP'ye gözaltı operasyonu

Şanlıurfa'da DBP ve HDP'ye gözaltı operasyonu

Şanlıurfa'da DBP ve HDP'ye gözaltı operasyonu

ŞANLIURFA- Urfa ve ilçelerinde polisin yaptığı siyasi  baskınlarında DBP ve HDP yöneticileri ile DBP meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu en az 29 kişi gözaltına alındı.

 

Şanlıurfa merkez ve ilçelerinde sabah saatlerinde polisin yaptığı ev baskınlarında aralarında DBP ve HDP yöneticileri ile DBP meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu en az 29 kişi gözaltına alındı.

Urfa  merkezde, Mahmut Polat, Abdulkadir İnanç, Zozan Kılıç, Hüseyin Tangan, İbrahim Kurt, Ahmet İstek, Celal Babacan gözaltına alınırken, Cûrnê Reş (Hilvan) ilçesinde DBP eski Eşbaşkanları Mehmet Ali Sütpark ve Emel Tüysüz, Pirsus (Suruç) ilçesinde Fevzi Salim, DBP Pirsus İlçe yöneticisi Hamit Bali, Pirsus Belediyesi çalışanı Serkan Bali, İsmail Şahin ve İbrahim Yıldızer gözaltına alındı.

 

Öte yandan Girê Sor (Siverek) ilçesinde yapılan ev baskınlarında HDP ilçe yöneticisi Sait Korkmaz, DBP Belediye meclis üyeleri Ali Solak, Akıl Gülbeden ile Salih Korkmaz, Ramazan Kızoğlu, Sefer Kengiş ve Muzaffer Akçalı gözaltına alındı. Wêranşar ilçesinde ise, İbrahim Öztürk, Nezir Özgezer, Şeyhmus İnan, Selim Vural ve Münir Özgezer gözaltına alındı. Berecûk'ta (Birecik) ise DBP ilçe Eşbaşkanı Yusuf Yeşiltepe'nin evini basan polisler Yeşiltepe'yi evde bulamadı.

 

Serêkaniyê'de (Ceylanpınar) ise, eski belediye meclis üyesi Cüneyt Turgay ve Kays Işık ile Bari Mamu gözaltına alındı.

 

Sayının artabileceği ifade edilirken, gözaltı gerekçelerinin "Örgüt üyeliği", "Örgüt propagandası" ve "Örgüt adına suç işlemek" olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanlar il ve ilçe emniyet müdürlüklerine götürüldü.

 

(kaynak.diha)