ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 19-08-2016 20:28   Güncelleme : 19-08-2016 20:28

Riha'daki STK'lardan Özgür Gündem'e destek

Riha'da İHD, Kurdi-Der, Ekoloji Meclisi, DBP, HDP ve gazete dağıtımcıları Özgür Gündem Gazetesi'nin kapatılmasını protesto etti.

 Riha'daki STK'lardan Özgür Gündem'e destek

Riha'da (Urfa) İnsan Hakları Derneği (İHD), Sağlık ve Bilim Emekçileri Sendikası(SES) , Riha Ekoloji Meclisi Derneği, Hakların Demokratik Partisi (HDP) , Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Özgür Gündem çalışanlarının katılımı ile yapılan basın açıklamasında gazeteye dönük kapatma kararının kaldırılması talep edildi. İHD binasında yapılan açıklamada konuşan İHD Eşbaşkanı Atilla Yazar, Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasının hukuk dışı olduğunu söyledi.  Siyasi iktidarın OHAL'i fırsata çevirip basın özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve halkın haber alma özgürlüğünün yok saydığını ifade eden Yazar, OHAL'in siyasi iktidar tarafından silah olarak kullanıldığını belirtti. Kapatma kararının ardından baskın düzenlenen gazete binasında gözaltına alınan gazetecilere işkence ve kötü muameleye maruz bırakılmasının kaygı verici olduğunu dile getiren Yazar,"Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine tümüyle aykırı bir durumdur" dedi.


Özgür Gündem Gazetesi hakkında alınan kapatma kararının derhal kaldırılması gerektiğini ifade eden Yazar, "Darbe girişiminin ardından özgür basının önemini anladıklarını söyleyen, siyasi iktidarın temsilcilerine hatırlatıyoruz. Halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlayarak devleti şiddet tekeli olma ayrıcalığını terör aracı haline getirerek, işkence yaparak, temel hak ve özgürlükleri özüne dokunarak ne darbeleri ne de gerçekten demokrat olabilirsiniz bu nedenle; OHAL uygulamasının kaldırılmasını, temel hak ve özgürlüklere saygı duymalı, Özgür Gündem Gazetesi'nin kapatılma kararı geri alınmalıdır" şeklinde konuştu.

DİHA