ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 21-08-2016 19:14   Güncelleme : 21-08-2016 19:14

Çiçek: KCK'nin çağrısına devlet kulak vermeli

ANTALYA (DİHA) - HDP Antalya İl Örgütü tarafından düzenlenen panelde konuşan Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Cengiz Çiçek, KCK'nin yaptığı müzakere çağrılarına devletin kulak vermesi gerektiğini belirterek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan düşman politikalarından vazgeçmediği sürece ülkeye asla demokrasinin gelmeyeceği gibi darbeler de eksik olmayacak" dedi.

Çiçek: KCK'nin çağrısına devlet kulak vermeli

HDP Antalya İl Örgütü,  Kepez ilçesinin Varsak Mahallesi'nde "Tecrit-Darbe- Demokrasi" konulu panel düzenledi. Ostima Düğün Salonun'da yapılan panele,  Asrın hukuk Bürosu avukatlarından Cengiz Çiçek ile HDP MYK üyesi Saruhan Oruç'un konuşmacı olarak katıldı. Salona,  "Tecrit Barışa Darbedir", "Darbelere Karşı Özgürlüğümüzü Savunuyoruz", "Ne darbe ne OHAL çözüm müzakere" pankartları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleri asıldı. 

Panelin açılışını yapan HDP Antalya İl Eşbaşkanı Songül Çakır, Dilok'daki (Antep) katliamı kınayarak katliamda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diledi. 
'İmralı'da tesadüfe yer yok'

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın ve Asrın Hukuk Bürosu avukatlarından Cengiz Çiçek, çözüm sürecinin bitirilmesinin ardından  5 Nisan'dan bu yana Öcalan'a tecrit uygulandığını belirtti. 

İmralı'da sadece bir kişiye tecrit uygulanmadığını dile getiren Çiçek, İmralı'da Öcalan üzerinde uygulanan tecrit politikası ile bir halkın iradesinin teslim alınmaya çalışıldığını söyledi. İmralı'daki yaşam şartlarını değerlendiren Çiçek, Öcalan'ın İmralı cezaevine dönük daha önce yapmış olduğu açıklamalardan örnek vererek " İmralı'da tesadüfe yer yoktur. Eğer İmralı'da bir şeyler oluyorsa bu tesadüf değildir bu tamamen devletin baskı ve tecrit uygulamalarıdır" dedi.  

'KCK'nin çağrılarına kulak verilmeli'

Tecrit politikalarının aslında emperyal güçlerin Arap baharı sonrasında Öcalan'ın öngörüleri ile halklar için ortaya koyduğu çözüm ve uyarılarından sonra uygulandığını dile getiren Çiçek, Öcalan'ın ortaya koymuş olduğu çözüm modellerinin sömürgeci güçleri rahatsız ettiğini ifade etti. Çiçek, Öcalan'ın sağlık durumuna ilişkin en ufak kötü bir açıklamanın 1999'daki gibi ülkenin her yanını ateş topuna çevirebileceği uyarısında bulundu.15 Temmuz darbe girişimi sonrasında İmralı'da kalan Öcalan'ın sağlığı konusunda tedirgin olduklarını ifade eden Çiçek,  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın darbe sonrası İmralı'ya ilişkin yaptığı açıklamaların kaygıları arttırdığı belirtti.  

KCK'nin yaptığı müzakere çağrılarına devletin kulak vermesi gerektiğini belirten Çiçek, 7 Haziran sonrasında ciddi bir demokrasi bloğunun oluşacağını öngören AKP'nin bugün ise darbe ile demokrasi bloğunu ezmeye çalıştığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın düşmanca politikalarından vazgeçmediği sürece ülkeye asla demokrasinin gelmeyeceğini ve darbelerin eksik olmayacağını aktaran Çiçek, Erdoğan'ın bir an önce Kürt düşmanlığı politikasına son vermesi gerektiğini söyledi. 

Darbe sürecine değinen Saruhan Oluç, Abdullah Öcalan'ın "Çözüm süreci gelişmezse darbe mekaniğinin devreye girecek" sözlerini hatırlatarak, bugüne kadar ülkede ki yaşanan tüm olayları sebebinin AKP hükümeti olduğunu ifade etti. 

HDP ve HDK yöneticileri, kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için etkinlik sırasında ve sonunda yurttaşlara Özgür Gündem gazetesi dağıttı.