YEREL
Giriş Tarihi : 29-08-2016 13:29   Güncelleme : 29-08-2016 13:29

URFALI İŞADAMLARI MALİYEDEN ŞİKAYETÇİ

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nde (ŞOSB) 40’a yakın ihracat yapan firma ihracat katma değer iadesini alamadıkları için işçi çıkartmak zorunda kaldı.

URFALI İŞADAMLARI MALİYEDEN ŞİKAYETÇİ

Şanlıurfa’da OSB’de ihracat yapan yaklaşık 40 firma maliyeden ihracat katma değer iadesini alamadıkları gerekçesiyle işlerinin durma noktasına geldiğini ve bu sebepten dolayı işçi çıkartmak zorunda kaldıklarını ifade ettiler.

OSB’deki fabrikaları ziyaret eden AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşrek Fakıbaba, hem ihracat yapan fabrika sahiplerine hem de işçilere bu konuyu en kısa sürede çözüme kavuşturacaklarının müjdesini verdi.

BEN SİYASETİ SİZİN İÇİN YAPIYORUM

Fabrika ziyaretinin ardından işçilere hitap eden Fakıbaba, “Ben siyaseti sizin için yapıyorum. Nasıl gençlerimize iş imkanı yaratabiliriz, iş adamlarının önünü nasıl açabiliriz bütün amacımız bu. İnşallah el ele vereceğiz arkadaşlar. Birlik, beraberlik içerisinde bu problemleri en başta vali beye ileteceğim. Arkasından gerekli yerlerle görüşmelerimiz olacak ama şuna emin olun Allah’ın izniyle haklı her zaman güçlüdür. Sizler alın teriyle namuslu bir şekilde para kazanıyorsunuz, çocuklarınızı besliyorsunuz. Anne, babanıza bakıyorsunuz onlara para götürüyorsunuz. Onun için Allah’ın izniyle beraberiz. Tekrar bu fabrikalarımız faaliyete geçecektir. Haksızlığı önleyeceğimizden Allah’ın izniyle emin olun. Ben hepinize yürekten teşekkür ediyorum.”

FETÖ DENEN AHLAKSIZ HEPİMİZİ KANDIRDI

Birlik, beraberlik içerisinde olunması gerektiğinin altını çizen Fakıbaba, “Bizi kandırmamaları lazım. Bakın FETÖ denen bu ahlaksız çoğumuzu kandırdı. Nasıl kandırdı? Din adına. Allah’a çok şükür hepimiz inançlıyız. Şimdi FETÖ gitti başka şeyler gelecek. Burası bir huzur şehir. Kürdün, Türkün, Arabın birlikte yaşadığı bir şehir. 15 Temmuz akşamı hepimize bir ders oldu. 15 Temmuz gecesi vatandaşlarımız sokağa çıkmamış olsaydı adamların bize ne yapacağını Allah biliyor.”

CEBİMDE PARA OLMADIĞI İÇİN TAKSİM’DEN BEŞİKTAŞ’A YAYAN YÜRÜDÜĞÜMÜ BİLİYORUM

3 aydır işsiz olduğunu ve iş istediğini belirten bir vatandaşa seslenen Fakıbaba, “Ben işsiz kalmanın ne demek olduğunu ve İşiniz olupta kaybetmenin ne demek olduğunu biliyorum. Bende fakirlikten gelen bir arkadaşınızım. Çocuğunuza ekmek götürmediğiniz zaman ne durumda olduğunuzu vallahi biliyorum. Benim cebimde dolmuş parası olmadığı için Taksim’den Beşiktaş’a kadar yayan yürüdüğümü biliyorum. Gönül ister ki bütün insanları mutlu edelim. Ne yapalım bütün herkesi sıkıştırmamız lazım. Bunlar ciddi olaylar.”

 

Fakıbaba, 15 Temmuz Gazisi Kemal Erkan’a plaket takdim etti.

İşadamı Orhan Çiftbudak ise, “OSB’de ihracat yapan firmalar olarak bu olaydan dolayı çok mağdur olduk. Hem işimiz bitme noktasına geldi hem de işçilerimizin maaşlarını ödeyemediğimiz için çıkartmak zorunda kaldık. Maliyenin başında bulunan grup müdürü işlerimizi yavaşlatmak için herşeyi yapıyor. Bölgeye gelen yatırımcı kaçıyor. Firmaları incelemeye gönderiyorlar. Bu inceleme ortalama 2-3 yıl sürüyor. Bu sürede insanlar mağdur etmeden de incelenebilir. Her yaptığım ihracatın yüzde 18’i devlette kalıyor. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Maliye Bakanımız yatırımcının önünü açın diyor. Maliye Bakanımız 7 gün içerisinde bu paranın iade işlemlerini yapın demesine rağmen biz 7 aydır bekliyoruz. 3 yıldır bekleyen arkadaşlar var. 17-25 Aralık’tan sonra işleri yavaşlatmaya başlattılar. Projelerimi durdurdum. Gaziantep’de 19 bin 300 tane ihracat ve iade alan firma varken Urfa’da 600 tane var ve bunun 580 tanesi sorunlu. Yani iadelerini alamıyorlar. O yüzden kimse ihracat yapmıyor. Buna bir an önce çzöüm üretilmesini istiyorum” dedi.

ŞOSB Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Yaşar’da, Fakıbaba’ya işadamlarının sorunlarını anlatan bir brifing verdi.

Eliz Mobilya’nın Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Aksoy’da, milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba’ya kendi fabrikasında kurban kesti.