YEREL
Giriş Tarihi : 01-09-2016 16:14   Güncelleme : 01-09-2016 16:14

Şanlıurfa’da bıçaklar kurbanlıklar için bilenmeye başladı

ŞANLIURFA’da, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte bıçakla da tezgahlarda yerini aldı. Kentte yoğunluğun yaşadığı Bıçakçılar Çarşısı’nda vatandaşlar bıçakçıların yolunu tuttu.

Şanlıurfa’da bıçaklar kurbanlıklar için bilenmeye başladı

Bayrama sayılı günler kala Bıçakçılar Çarşısı’nda hareketlilik yaşanmaya başladı. Kurbanlık kesimi için vatandaşların bıçaklarını bileletmek ya da yeni bıçak almak için çarşının yolunu tutuyor. Çarşı esnaflarından Mehmet Kamacı, bayrak öncesi yoğun şekilde çalıştıklarını söyledi. Bıçak bilenmesinin de, yapılması kadar önemli olduğunu ifade eden Kamacı, "Bayrama sayılı günler kaldı. İnsanlar hayvanlar eziyet görmesin diye bıçaklarını biletmek için bize getiriyorlar. Çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Günlük ortalama bu çarşıda 4 bin civarında bıçak biliyoruz. Bizim iş yerimizde 3 usta olarak çalışıyoruz. Bıçakların güzel bir şekilde bilenip bilenmediğini bıçağın tırnağın üzerine sürtüldüğünde hiçbir takılma yapmadan kayması ve iz bırakmaması ve takılmadan kağıt kesilmesiyle test edilebilir" dedi.


Şanlıurfa’da tezgahlarda yerini alan bıçaklar 5 ile 50 lira arasında satışa sunulurken, bileletmek için de 3 ile 5 lira arasında para talep ediliyor.