SİYASET
Giriş Tarihi : 04-09-2016 16:52   Güncelleme : 04-09-2016 16:52

Başbakan Yıldırım Diyarbakır da konuştu 23 il için müjde

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Diyarbakır'da 'Doğu ve Güneydoğu Yatırım ve Destek Hamlesi' programını açıklarken, bölgeyi cazibe merkezi haline getirecek adımlar attıklarını belirtti.

Başbakan Yıldırım Diyarbakır da konuştu  23 il için müjde

Yıldırım, "Terörden zarar gören 7 merkez için 10 milyarlık yatırım yapıyoruz. Sadece Diyarbakır Sur 1.9 milyar, Şırnak merkez, İdil, Yüksekova, Nusaybin, Cizre ve Silopi için 7.5 milyar yatırım yapıyoruz. Hendek siyasetinde vatandaşı devlete karşı isyana çağıran kanlı PKK terör örgütünün bu çağrısına kulak vermeyen bütün vatandaşlarımızı gönülden kutluyorum" dedi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Kültür ve Kongre Merkezi'nde 'Doğu ve Güneydoğu Yatırım ve Destek Hamlesi' programına katıldı. Salonunun adının Cahit Sıtkı olduğunu ve onun Diyarbakır'ın evladı olduğunu belirten Yıldırım, 'Memleket isterim' şiirinden bölüm okuduktan sonra, "Cahit Sıtkı Tarancı bugün bizim yapmak istediğimizi yıllar önce söylemiş. Kardeşlik için buradayız, mutlu bir Türkiye, mutlu bir Diyarbakır için buradayız. 79 milyon vatan evladını, Doğu'yu, Güneydoğu'yu en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bağlar, Bismil, Çermik, Çüngüş, Hazro, Ergani, Kocaköy'ü selamlıyorum. Kulp'u, Lice'yi, Silvan'ı, Sur'u selamlıyorum. Diyarbakır'ın her köşesinde yaşayan vatandaşlarımızı sevgiyle selamlıyorum. Diyarbakır'da olmaktan büyük bir bahtiyarlık diliyorum" dedi.

 

Yıldırım, "Diyarbakır Havalimanı ile birlikte bu şehre eserler kazandırmak için, o gün 600 milyon değerinde 116 eserin açılışını gerçekleştirdik. Bugün de yeni eserler için huzurlarınızdayız. 2005'te Cumhurbaşkanımız burada bir konuşma yaparak yeni bir sayfa açmıştı. Ancak şer odakları ellerinden geleni yaptı. Bizim memleket sevdamız bitmedi. Ali Emiri'nin, Sahabelerin şehri Diyarbakır'a aşkımızı kimse gölgeleyemedi, gölgeleyemez. Yol kesen, kuyu kazan alçak PKK terör örgütü, ne de FETÖ terör örgütü, ne de DEAŞ terör örgütü memleket sevdamızı asla gölgeleyemez. Adalet duygumuzu zedeleyemez, barışı zedelememez, kardeş kanı dökmek isteyen bizi memleket sevdamızdan vazgeçiremez, Sonsuza kadar vatandaşlarımızın hukukunu korumaya devam edeceğiz. Sonsuza kadar kardeşliğimiz korumaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu'nun yüzünü güldürmek istediklerini belirterek, şöyle devam etti:

 

"Kardeşliğimizi perçenlemek için buradayız. Türkiye Cumhuriyeti'nin eşit vatandaşları olarak ülkemizin kaynaklarını eşit, adaletle, hakkaniyetle paylaşmak için burdayız. Yeniden şaha kalkmak için burdayız bir ve beraberiz. Yatırım ve üretim için iş ve emek için buradayız. Adalet ve barış için, refah, huzur, demokrasi ve hukuk için buradayız. Yakın zamana kadar devlet ve vatandaş arasında pusu kuran karanlık bir el vardı. 15 Temmuz gecesi sizlerin eliyle, sizin dirayetinizle kırıldı. 15 Temmuz'da Diyarbakır'ın demokrasiden yana verdiği destek için milletim adına, ülkem adına teşekkür ediyorum. Sadece FETÖ'ye değil, çukur siyasetine de karşı çıktınız. Beynini Pensilvanya'dakilere teslim edenlere karşı çıktınız. Demokrasi nöbetlerinde FETÖ terörünü lanetlediğiniz gibi, terör örgütlerini de lanetlediniz, sizleri kutluyorum. Doğusu, Batısıyla sizinle iftihar ettik. Bu ülkeyi bölmek isteyenler vatanımızın bütünlüğünü parçalamak isteyenler, asla çözümün bir parçası olamazlar. Çözüm milletin kendisidir, çözüm halktır, çözüm sizsiniz hepimiz birlikte Türkiye'yiz. Bayrağına, milletine sahip çıkanlar, çözümün kendisidir. Cinayet işleyenler ,pusu kuranlar çözüme karşıdır. PKK ve DAEŞ'in eline silah verenler aynı odaklardır. Propaganda cihazlarını işletenler de aynı odaklardır. Ülkemizi güçlü hale getirmek, demokrasimizi güçlü hale getirmek,vatandaşlar arasında anlaşmazlık bırakmamak."

 

'SURİYE'NİN KUZEYİNDE YAPAY BİR DEVLET KURULMASINA ASLA İZİN VERİLMEYECEK'

 

Başbakan Binali Yıldırım, kendileri için istediklerini komşuları için de istediklerini dile getirerek, şunları söyledi:

 

"Fırat Kalkanı operasyonu ülkemizin güvenliği için. Türkiye'nin orada ne işi var diyorlar. Türkiye'nin orada işi var. Çünkü 911 kilometre Suriyle hududu var. Binlerce kilometreden gelenlerin asıl Suriye'de ne işi var? Bize bu soruyu sorunlar önce kendi durumlarına baksınlar. YPG, PYD unsurları, topraklarımıza füze atacaksınız, 29 çocuk 54 vatandaşımızı katledeceksiniz, biz de böyle tepki vermeyeceğiz. Öyle size bakacağz değil mi? Fırat Kalkanı ile oradayız çünkü sınırlarımızı korumak, vatandaşlarımızın can ve mal ehemiyetini sağlamak, Suriye'nin toprak bütünlüğüne sahip çıkmak için oradayız. Ne zaman Daiş, YPG,, PYD, ne zaman ülkemize zarar verecek hale gelirse, tekrar döneriz. Aksi halde ülkemizin güvenliğini korumak, vatandaşımızın can ve mal ehmiyetini sağlamak en önemli işlerimizden biridir. Onun için her türlü çalışmayı yapacağız. Uluslarlarası teröre hizmet edecek, Suriye'nin kuzeyinde yapay bir devlet kurulmasına asla izin verilmeyecek. Komşumuz kardeşimiz, Suriye, Arap, Kürt sünni, Şii, Süryanilerle kardeşiz, hiç bir sorunumuz yok. Suriye'de verdiğimiz mücadele terörle, terörizmle teröristledir. Onların arkasında duranlar, Suriye'deki Kürtlere karşı mücadele yalanını yayıyorlar. Kürt kardeşlerimizle hiç bir sorunumuz yok. Kuzey Irak'ta Saddam'ın zulmünden kaçan Kürt kardeşlerimize kucak açan Türkiye olmuştur. Aynelarap'ta, terörden kaçan Kürt kardeşlerimize kucak açan yine Türk milleti olmuştur. Tarihten gelen zorda olanlara, darda olanlara hep yardım etmiş kucak açmıştır. Bölgesinde topyekün barışın yegane temsilcisidir. Onları birbirine düşüren uluslararası terör tacirledir.Topraklarımıza fitne tohumu ekmek istiyorlar, ülkemiz, topraklarımız birlikle aşılanmıştır. Onun için mezhep, etnik kimlikler, burada yeşeremez, hayat bulamaz. Bizim endişelerimiz, acılarımız, endişelerimiz tarih boyunca hep bir olmuştur, devam edecek, Kıblemiz birdir, birliğimiz hiç bir uluslararıs terör taciri ve örgüt bozamadı, bozamaz."

 

'SEÇİLMİŞLERİN TERÖR ÖRGÜTÜ İLE İLİŞKİSİNE DEVLET ASLA İZİN VERMEZ'

 

Başbakan Binali Yıldırım, terörle mücadele devam ederken, herkesi davet ettikleri zeminin hukuk zemini olduğunu belirterek, "Hizmet vermek için seçilen herkes bu hukuka uymak zorundadır.Burada hukuka uygun görev yapan terör örgütleriyle işbirliğine girmeyen, belediye başkanları, meclis üyelerinin, yerel yöneticilerinin endişe etmesine hiç gerek yok. Onlarla ilgil hiç bir işlem yapılmayacak ama bütün imkanları bulunduğu şehre alt, üst hizmeti yapsın diye gönderilen paraları terör örgütlere aktaran, örgütlere lojistik destek yapanlar, bunun hesabını verecekler. Yağma yok. Milletin oylarıyla seçilmiş kimselerin, terör örgütleriyle ilişkide bulunmasına bu devlet asla izin vermez" dedi.

 

DOĞU VE GÜNEYDOĞU KALKINMA HAMLESİ

 

Başbakan Binali Yıldırım, Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde kalkınma hamlesi başlattıklarını belirterek, şunları söyledi:

 

"Burada yaşayan bütün vatandaşlarımıza, 23 ilimize yatırım yapmak isteyen işadamları, esnaf ve çiftçi, genç ve kadınlara müjdemiz var. Bunların arasında teşvik, destek hibe yatırımlar var. Doğu ve Güneydoğu'da yatırım, yatırımlar için cazibe merkezi için dev adımlar atıyoruz. Öncelikle 7 merkez için 10 milyarlık toplam tutar olan yatırım yapıyoruz. Sadece Diyarbakır Sur 1.9 milyar, Şırnak merkez, İdil, Yüksekova, Nusaybin, Cizre ve Silopi için 7.5 milyar yatırım. Hendek siyasetiyle halkı devlete karşı isyana çağıran kanlı PKK terör örgütünün bu çağrısına kulak vermeyin. Devletin, milletinin yanında yeralan bütün vatandaşlarımızı kutluyorum. Allah sizden razı olsun. Şundan emin olun yapacağımız her iş planlara, projelere uygun olarak yapılacak. Nerede? Sur'da, bunun aksini söyleyenler, doğruyu sölemiyorlar, yapılan hizmetleri engellemek istiiyor. Sur için toplu konut tarzı binalar yapılmayacak, hepsi yalan hepsi dolan. Sur'un tarihi dokusunu gözümüz gibi koruyucaz. Çünkü Sur, Diyarbakır'ın en güzel tarihi mirasadır, kültürel mirası turistik merkezidir. Ama burayı tarumar etti.Kim etti? Bu alçak PKK terör örgütüdür. Devlet büyüktür yıkılanı yeniden yapar, ama giden hayatlar geri gelmiyor."

 

'BÜYÜK TEHLİKE İLE KARŞI KARŞIYAYIZ'

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Almanya'da "PKK'yı terör örgütü olarak kabul etmiyoruz" dediğini belirten Başbakan Binali Yıldırım, "Almanya'dan konuşacağına gel, Tanışık'ta, Dürümlü'de konuş. Katledilen 16 Diyarbaklı evladın yanında konuş. Oya Eronat'ın evladının katlediği gibi Diyarbakır'da konuş. Diri diri yaktığınız 5 kişinin yakının yanında konuşun, uzakta konuşmayın. Kim bu Mehmetçikleri şehit ediyor, sivil vatandaşları katlediyor? Değerli vatandaşlarım büyük tehlikeyle karşı karşıyayız. Bu tehlike, bu ülkenin bölünme gayretleridir. Asla ve asla buna pabuç bırakmayız. Operasyonlar Türkiye'nin her karış toprağında 79 milyon vatan evladının her birine gece ve gündüz yaz ve kış gideceği seyahat edeceği şartlar oluşuncaya kadar gideceğiz. Çözüm müzüm yok, tekrar ediyorum çözüm millette, çözüm terör örgütüyle olmaz" dedi.

 

Başbakan Yıldırım, önümüzdeki yılın sonuna kadar evleri zarar görenlerin mağduriyetinin sona ereceğini belirterek, şu açıklamlarda bulundu:

 

"Bir ay sonra Cizre'de, aynı şekilde 2 bin 500 konut yükselecek, 2 ay içinde Yüksekova'da 1500 konut yapımı başlayacak. Gazi ve Melik Ahmet Caddesi'ndeki bütün dükkanlar, ahşap ve taş yapı mimarı ile onarılacak. Bütün evleri tarihi dokusuna uygun olarak yeniden yapacaz. Hz. Süleyman Camisi etrafı yenilecek. Dünyaca ünlü hattat Hamili Hadi adına bir sanat müzesi yapacağız. Celal Güzelses adına bir müzik evi yapacaz. Bu 7 merkezde gençlik ve kadın merkezleri açacağız. Biraz detaya girelim; Terörden zarar gören şehirlerimizi yeniliyoruz. Şırnak, Cizre, İdil, Silopi, Hakkari Yüksekova, Mardin Nusaybin, hastane, okul, ibadethane ve sosyal tesisleriyle tekrar ayağa kaldırıyoruz. Özellikle Diyarbakır Sur'u diğer yerlerde olduğu gibi yeniden inşa ediyoruz. Toplam 36 bin konut yapacağız hak sahiplerine vereceğiz. Ancak evlerinden barklarından olan vatandaşlarımız konutları bitinceye kadar kirada oturacak kiralarını da biz ödeyeceğiz. Mağdur olmanın önüne geçmiş olacağız. Bu şehirlerimizin ilçelerimizin imarı için Diyarbakır'da lk etapta 1.9 milyar lira yaklaşık 2 milyar, Şırnak 3.5 milyar, Hakkari 2.5 milyar, Mardin'e 1.8 milyar lira kaynak ayırdık. Bu illerimizden imarı için yeniden alt yapısıyla, üst yapısıyla yenilenmesi için 10 katrilyon lira para ayırıyoruz, hayırlı olsun. Bu illerimizi alt ve üst yapısıyla çok güzel bir hale getireceğiz. Terör dolayısıyla evleri işyeri hasar gören vatandaşlarımızın bu zararlarını ödüyoruz. Eşya kayıtlarına karşı da 255 milyon ödeme yapacağız. Batman'da 15 bin, Diyarbakır'da 33 bin, Malatya'da 25 bin seyirci kapasiteli toplam 3 tane stadyum yapıyoruz. Bunlar için 214 milyon lira harcanıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplam 23 ilde toplam konut sayısı 67 bin olacak. Ayrıca 15 hastane yapıyoruz. Toplam yatak kapasitesi 1640 olacak. 51 yeni karakol yapılacak. 690 milyon bunlar için bütçe görüyoruz. 2016-2017 yıllarında kullanılmak üzere 202 milyon liralık bütçe ayırdık. Çocuklara 6 bin aileye verdiğimiz yardım kapsamını 10 bine çıkarıyoruz. Aile destek merkezi yapıyoruz. Personel sayımızı da artırıyoruz. Amacımız vatandaşlarımıza kaliteli yeterli hizmeti getirmek. 500 yeni aile destek görevlisi ataması yapacağız. Kadınlarımıza yönelik 186 adet meslek edinme merkezi açıyoruz. Bunlar için 125 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Sosyal hizmetler için 393 milyon liralık bütçe öngörüyoruz. Benim hoşuma giden kelime; yatırımdır."

 DİYARBAKIR (DHA)