GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-09-2016 13:44   Güncelleme : 05-09-2016 13:44

Yatırım Destek Hamlesi, Bölgede Ekonomiye Katkı Sağlayacak

GSO YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADİL SANİ KONUKOĞLU: -‘’YATIRIM-DESTEK HAMLESİ, BÖLGEDE EKONOMİNİN ÇARKLARININHIZLANMASINA OLUMLU KATKI YAPACAKTIR’’ -‘’GAZİANTEP İLE SINIR İLLER KİLİS VE HATAY DA ÖZELLİKLE CAZİBE MERKEZLERİNE TANINAN TEŞVİKLERDEN YARARLANDIRILMALIDIR’’

Yatırım Destek Hamlesi, Bölgede Ekonomiye  Katkı Sağlayacak

ABDULLAH YİĞİT –GAZİANTEP 

 

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Doğu ve Güneydoğu bölgesine yönelik yeni yatırım ve destek hamlesi paketinin, bölgede ekonominin çarklarının hızlanması açısından olumlu katkısı olacağını bildirdi. 

Konukoğlu, yaptığı açıklamada, Başbakan Binali Yıldırım tarafından Diyarbakır’da açıklanan‘’Doğu ve Güneydoğu Yatırım-Destek Hamlesi’’ paketini önemli bulduklarını belirtti. 

Bölgede yatırım ve istihdam açığını kapatmak amacıyla, bu çok kapsamlı paket ile birçok alanda teşvikverildiğini anımsatan Konukoğlu, sanayi yatırımları açısından da yeni bir yaklaşım benimsendiğini anlattı.

23 ilde cazibe merkezi oluşturulacağına, yatırım yapmak isteyenlere yatırım yerinin bedava verileceğine ve ihtiyaç duyulan fabrikayı devletin kuracağına, makine ve teçhizat alımına sıfır faizli kredi sunulacağına, kamu alım garantisi verileceğine dikkati çeken Konukoğlu, güçlenen sanayi sektörünün bölgenin büyümesiniivmeleyeceğini vurguladı. 

Konukoğlu, yatırımların gerçekleştirilmesi için güven ortamının öneminidile getirerek, şunları kaydetti:

‘’Bölgede güven ve huzur ortamının sürekliliği sağlandığında, bu teşvik paketleri çok hızlı şekilde amacına ulaşacaktır. Doğu ve Güneydoğu bölgesinde kamu ve özel sektör el ele vererek yatırımları artırabilirsek, oluşacak refah artışı tüm Türkiye’ye yansıyacaktır. Bu nedenle hükümetimiz, terörle mücadeleye sonuna kadar kararlılıkla devam etmelidir.’’

-‘’GAZİANTEP, TEŞVİKLERDEN ETKİN ŞEKİLDE YARARLANDIRILMALIDIR’’-

Bölgenin lokomotif şehri Gaziantep’in bugüne kadar özel sektör tarafından yapılan yatırımlarla büyüdüğünü, güçlü istihdam yaratma kapasitesiyle bölgede sosyal barışın da teminatı olduğunun altını çizen Konukoğlu, ancak Ortadoğu coğrafyasında yaşanan çalkantıların ve artan terör olaylarının şehrin ekonomisine olumsuz etkileri olduğunu kaydetti. 

GSO Başkanı Konukoğlu, ‘’Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi kapsamında özellikle cazibe merkezlerine tanınan teşviklerden,Gaziantep de etkin bir şekilde yararlandırılmalıdır. Sınır illerimiz Kilis ve Hatay da cazibe merkezlerindensayılarak, yeni paketle sağlanacak yatırım desteklerinden faydalandırılmalıdır. Ayrıca, buradaki mevcut çalışan şirketlerteşvik kapsamına alınmalıdır.Böylece teşvik mekanizmasıylabu şehirlerin ekonomik dinamikleri harekete geçirilerek, bölgenin ekonomik-sosyalkalkınmasını bütüncül olarak gerçekleştirebiliriz’’diyerek, açıklamasını tamamladı.