ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 05-09-2016 16:44   Güncelleme : 05-09-2016 16:44

Şehit yakınlarından CHP’li Tanal’a ‘kepçe’ tepkisi

SİİRT’in Pervari İlçesi’nde PKK'lılarla çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Halit Şıltak’ın memleketi Şanlıurfa’nın Hilvan İlçesi'nde toprağa verilişi sırasında İl Müftüsü İhsan Açık’ın; 'Hava sıcak, misafirleri bekletmeyelim. Kepçe gelsin' sözlerini ve fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’a, şehit yakınları tepki gösterdi.

Şehit yakınlarından CHP’li Tanal’a ‘kepçe’ tepkisi

Geçen 1 Eylül günü Pervari'nin Doğan Köyü kırsalında PKK'lılerle girilen çatışmada şehit olan 27 yaşındaki Piyade Uzman Çavuş Halit Şıltak'ın naşı, 2 Eylül’de memleketi Hilvan'ın Ağveren Mahallesi'nde törenle toprağa verildi. Hava sıcaklığının 38 derece olması dolayısıyla iddiaya göre cenaze namazını kıldıran İl Müftüsü İhsan Açık, "Hava sıcak, misafirleri bekletmeyelim. Kepçe gelsin" dediği öne sürüldü. Bu anları ise cenaze töreninde bulunan CHP’li Mahmut Tanal cep telefonuyla fotoğraflayarak, Twitter hesabından; ‘Şehide yapılan saygısızlığın fotoğrafı’ paylaşımıyla duyurdu. 

CHP’li Tanal’ın paylaştığı fotoğraflar daha sonra; 'Bürokratları sıcakta bekletmemek için şehidin mezarını toprağı kepçeyle döktüler' şeklinde yorumlanarak haberleştirilmesi şehit yakınlarının tepkisine neden oldu. Cenaze törenindeki böyle bir olaydan olayı üzüntülü olduklarını dile getiren şehidin amcası ve kayınbabası olan Halil Şıltak, kepçe ile mezarın üzerinin kapatılmasının sebebinin sıcak hava olduğunu söyledi. Törene katılan protokolü bekletmemek için böyle bir uygulama yapıldığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirten Şıltak şöyle dedi:

"Cenazede CHP'li vekil bir iddia ortaya attı. Bizim bu yörede kepçe ile mezara toprak atma adeti var. 'Kürekle toprak atılmadı' diye bir şey yok. Valimiz, komutanımız önce kürekle toprak attı. Biz hepimiz de buna dahil olduk. Kepçeyle toprak atmak yöremizde var olan bir durum. Bu şehidimize saygısızlık değildir, saygısızlık da yapılmadı. Devletimiz vatandaşlar herkes bize sahip çıktı. Biz en son kepçeyi çağırıp mezarın etrafındaki toprağın düzeltilmesini istedik."

"CHP'LÄ° TANAL Ä°YÄ° NÄ°YETLE BURAYA GELMEDÄ°"

Taziyeleri kabul eden şehit uzman çavuşun dayısı Mehmet Halitoğlu ise aslen Hilvanlı olan CHP'li Mahmut Tanal'ın taziyelerine iyi niyetle gelmediğini öne sürerek, "Kendisine sayın demeyeceğim. Tanal'ın buraya iyi niyetle geldiğini düşündük fakat kötü bir iddia ortaya attı. Asılsız bir iddia. Valimiz devlet erkanımız şehidimize saygı gösterdi" dedi.