Kobanê ve rojava Haberleri
Giriş Tarihi : 10-09-2016 15:34   Güncelleme : 10-09-2016 15:34

'IŞİD Cerablus'u terk etmedi, sadece sakallarını kestiler (O) kadar

Ortadoğu muhabiri Cockburn, Independent'e bir DAİŞ'li ile yaptığı görüşmeyi yazdı. ÖSO ile olan ilişkilerine dikkat çeken DAİŞ'li, "DAİŞ Cerablus'u terk etmedi, sadece sakallarını kestiler" dedi.

'IŞİD Cerablus'u terk etmedi, sadece sakallarını kestiler (O) kadar

Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, Şam ziyaretiyle ilgili Independent'te bir yazı kaleme aldı. Cockburn, Türkiye'nin başlattığı Fırat kalkanı operasyonunun "gizemli" olduğunu, DAİŞ'in operasyon başladıktan sonra hiçbir direniş göstermeden Cerablus'tan ayrıldığını belirtti. DAİŞ'li Faraj'ın açıklamalarına da yer veren Cockburn, Faraj'ın "Türk ordusu Cerablus'a girdiğinde orada olan arkadaşlarımla konuştum. IŞİD, Cerablus'u terk etmedi, sadece sakallarını kestiler" dediğini aktardı.

 

'Türkiye'nin çok desteği oldu'

 

Yazıda, 30 yaşındaki Faraj'ın 2015 yazında Til Ebyad'ın YPG güçleri tarafından alınması sırasında DAİŞ'in 150 kişilik grubunda yer aldığına dikkat çekildi. Yazıya göre Faraj, "Türkiye, IŞİD'e çok destek oldu. Tel Abyad'da bulunduğum 2015 Mayısı'nda, sınır güçlerinin hiçbir engeli olmadan çok sayıda silah ve mühimmat aldık" dedi.

 

Faraj, Erdoğan için "Diğer Arap diktatörlerden çok daha iyi" ifadesini kullandı. Türkiye'nin DAİŞ'i destekleyerek Suriye'nin içlerine ittiğini ve Erdoğan'ın Türkiye'deki Kürtlerle bir çatışma ortamı yaratmak istediğini söyleyen Faraj, bu nedenle Erdoğan'ın "Suriye'nin parçalanmasının sorumlusu" olduğunu belirtti.

Kayna:DİHA