ASAYİŞ
Giriş Tarihi : 11-09-2016 14:08   Güncelleme : 11-09-2016 14:08

İçişleri Bakanlığı, 28 belediyeye kayyum atandı

İçişleri Bakanlığı, PKK-KCK ve FETÖ'ye yardım ve destek verdiği gerekçesiyle, haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında görevden alınan 28 belediye başkanının yerine kanun hükmünde kararname(KHK) gereği görevlendirme yapıldığını bildirdi. Bu kişiler sabah 09.00 itibariyle görevlerine başladı" denildi.

İçişleri Bakanlığı, 28 belediyeye kayyum atandı

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

 

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada" (11.09.2016) -01.09.2016 tarihinde yürürlüğe giren 674 sayılı kanun hükmünde kararname ile belediye kanunu'nda düzenleme yapılmış, terör veya terör örgütlerine yardım ve yataklık suçuyla hakkında soruşturma açılan veya görevden uzaklaştırılan belediye başkan ve meclis üyelerinin yerine 15 gün içerisinde görevlendirme yapılması hüküm altına alınmıştır. Bu kapsamda; PKK-KCK ve FETÖ terör örgütlerine yardım ve destek vermekten dolayı haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar kapsamında 28 belediye başkanı (24'ü PKK-KCK, 4'ü Fetö) daha önce görevinden uzaklaştırılmıştır. Bu belediye başkanlarının 2'si il, 24'ü ilçe, 2'si belde belediye başkanıdır ve 12'si halen tutukludur. Demokrasi ve hukuk devleti anlayışında millet iradesinin yerel yönetimlere yansıması esastır.

ancak belediyeler; vatandaşımızın, kullandığı oyu, verdiği vergileri ve demokrasinin sunduğu iklimi istismar ederek ülkemizin birlik ve bütünlüğüne kasteden terör örgütlerinin etkisi altına giriyorsa, milli iradeyi gasp edenlere karşı tedbir almak devletin asli görevidir. Vatandaşlarımızın verdiği vergilerle oluşan kaynaklar ve verdiği oyla oluşan siyasi irade, terör örgütlerine devşirilemez. Seçimle iş başına gelip, milletin hür iradesini suç işlemek için kullanmanın meşruiyeti yoktur.

Elbette hiçbir hukuk düzeni hakların açıkça kötüye kullanılmasını korumaz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü işletmek devletin görevidir. Milletin beklediği de budur. Terör örgütleri karşısında ülkenin birlik ve beraberliğini, milletin ferasetiyle, işleyen demokrasi, işleyen hukuk ve işleyen devlet tesis edecektir.

Bu işleyişi sağlamayı teminen, görevlendirme yapılan belediyelerde, kaynaklar terör örgütlerine değil o yörede yaşayan vatandaşlarımıza sunulacağı için, hizmetler en iyi şekilde yürütülecektir. kanun hükmünde kararname gereği sözkonusu 28 belediye başkanlığına görevlendirilen, ekte isimleri bulunan kişiler bu sabah saat 09:00 itibariyle görevlerine başlamıştır." denildi.

 

İÇİŞLERİ Bakanlığı'nın Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında bu sabah büyük çoğunluğu DBP'li olan 2 il, 24 ilçe ve 2 beldeye kayyum ataması gerçekleştirildi. Karardan sonra sözkonusu belediyelerin önünde güvenlik güçleri tarafından sıkı güvenlik önlemleri alınarak, belediye binalarında aramaların yapıldığı belirtildi.

 

İçişleri Bakanlığı'nın kararı doğrultusunda görevlendirme yapılan Diyarbakır merkez Sur ilçesi ve Silvan ilçesi'ne sabahın erken saatlerinde giden güvenlik güçleri buralarda bariyerlerle belediyelerin çevresini kapatarak geniş güvenlik önlemi aldı. Sur Belediyesine önlemler sırasında Sur Kaymakamı Memduh Tura ve Emniyet Müdürü Adnan Taştan gelerek inceleme yaptı. Belediye binasında polislerin araması devam ederken binaya belediye personelinin giriş çıkışına izin verilmedi.

 

Batman'da ise İçişleri Bakanlığı'nın kararıyla kayyum atanan Batman merkez, Beşiri, Gercüş ilçeleriyle Beşiri'ye bağlı İkiköprü belde belediyesinde de güvenlik güçleri tarafından sabahın erken saatlerinden itibaren arama yapıldı. Batman merkezde de kayyum atanmasının duyulmasından sonra çevik kuvvet ekipleri belediye binası etrafından güvenlik önlemleri aldı. Belediye binasına giren sivil polis ekipleri, sadece Belediye Başkan Vekili Hürriyet Kaytar'ı içeriye aldı.

 

Bir süre önce görevden uzaklaştırılan Belediye Eş Başkanı Gülüstan Akel'in belediye binasına girmesine izin verilmedi. Burada basın mensuplarına konuşan Akel, "Bu bir 12 Eylül darbesidir. Biz buna izin vermeyeceğiz. Fiziki olarak içeri girebilirler ama evlerimize giremezler" dedi.

 

Kayyum atanmasına karşı belediyelerde nöbet tutan DBP'lilerin de sabah erken saatlerden itibaren binadan çıkarıldığı öğrenildi. DBP Batman İl Eş Başkanı Nurten Üzümcü, kayyum atanmasına sert tepki göstererek belediye binası önünde eylemlerini sürdüreceklerini ve halkın iradesine sahip çıkacaklarını söyledi.

 

Batman merkeze 13 kilometre uzaklıktaki Beşiri Belediyesine de kayyum atanmasının ardından giden güvenlik güçlerine bir süre önce görevden uzaklaştırılan belediye başkanı Mustafa Öztürk tepki gösterdi.

 

İçişleri Bakanlığı'nın kayyum atadığı Mardin'in Dargeçit, Nusaybin, Mazıdağı ve Derik ilçelerinde de sabahın erken saatlerinde polis ekiplerinin belediye binalarına gittiği ve buralarda geniş güvenlik önlemleri aldığı öğrenildi. Sözkonusu belediyelere de ilçe kaymakamlarının görevlendirildikleri belirtildi. Yine bakanlığın kararı doğrultusunda Şırnak'ın Silopi ve Cizre ilçeleriyle Siirt'in Eruh ilçesindeki belediyelere kayyum atanmasından sonra bu belediyelerin önünde de geniş güvenlik önlemleri alındı. Ve polisin kayyum atanan tüm belediyelerde olduğu gibi bu belediyelerde de arama yaptığı öğrenildi.

 

GÖREVLENDİRİLEN KAYYUMLAR

 

Batman merkez belediyesine Vali Yardımcısı Ertuğ Şevket Aksoy, Beşiri İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Mustafa Maslak, Gercüş İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ünal Koç; Diyarbakır'ın Silvan İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Murat Kütük, Sur İlçe Belediyesi'ne Vali Yardımcısı Bilal Özkan; Mardin'in Dargeçit İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Mehmet Yaşar Yeşiltaş, Derik İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk, Mazıdağı İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Halit Benek, Nusaybin İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ergün Baysal; Siirt'in Eruh İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Murtaza Dayanç; Şırnak'ın Cizre İlçe Belediyesi'ne Kaymakam Ahmet Adanur, Silopi Belediyesi'ne Kaymakam Savaş Konak; Batman'ın İkiköprü Belde Belediyesi'ne Kaymakam Mustafa Maslak kayyum olarak atandılar.DHA