Kobanê ve rojava Haberleri
Giriş Tarihi : 15-09-2016 17:06   Güncelleme : 15-09-2016 17:06

Müslim: Özgürlük ancak ve ancak mücadeleyle kazanılır

(DİHA) - "Öcalan'a özgürlük" talebiyle Strasbourg'ta düzenlenen mitingde konuşan PYD Eşbakanı Salih Müslim, özgürlüğün ancak ve ancak mücadeleyle kazanılacağının mesajını verdi.

Müslim: Özgürlük ancak ve ancak mücadeleyle kazanılır


 

"Öcalan'a özgürlük" talebiyle Fransa'nın Strasbourg kentinde düzenlen miting konuşmalarla devam ediyor. Mitingde konuşan Avrupa Parlamentosu (AP) eski milletvekili ve Sol Grup Onursal Başkanı Francis Wurtz , Kürt halkının yanında olduklarını vurguladı.

'Kürtler dört parçada direniyor'

Daha sonra konuşan PYD Eşbaşkanı Salih Müslim ise, Kürt halkının direnişini selamlayarak başladığı konuşmasında, özgürlüğün ancak ve ancak mücadeleyle kazanılacağının mesajını verdi. Kürtlerin Kürdistan'ın dört parçasında direnişte olduğunu söyleyen Müslim, "Kürdistan savaşçıları bugün Rojava'da, Şengal'de ve Kuzey'de yoğun bir savaş veriyor" diye konuştu.

Müslim, direnişin Kürt halkının ve önderleri Öcalan'ın özgürlüğüne kadar devam edeceğini vurguladı. 2 yıl önce 15 Eylül'de DAİŞ çetelerinin Kobanê'ye yönelik işgal saldırılarının başlattığını hatırlatan Müslim, 144 gün süren direnişle bunun boşa çıkarıldığını söyledi.

Öcalan'ın Kürdistan'daki tüm bu direnişleri örgütleyen, felsefesiyle yönlendiren lider olduğunun altını çizen Müslim, haklarını isteyen herkesin bu çerçevede direnmesini istedi.

Türk yönetiminin Rojava'ya yönelik saldırılarının yanı sıra Kuzey Kürdistan'da demokratik ve barışçıl hiçbir yöntem ve mücadeleye izin vermediğine dikkat çeken Müslim, Kürt halkına direnişten başka seçenek bırakılmadığının altını çizdi.

Avrupa ülkelerine de seslenen Müslim, değerlerine sahip çıkmak isteyen devletlerin Öcalan ve Kürt halkının yanında olması gerektiğinin altını çizdi.

Kartal: Öcalan halkın iradesidir 

KONGRA-GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal ise, Öcalan'ın İmralı Adası'nda maruz kaldığı tecride dikkat çektiği konuşmasında, Öcalan'ın halkın iradesi olduğuna vurgu yaptı. "Başkan Öcalan'ın durumu gerçekten de çok kritik" diyen Kartal, Öcalan için eylemliliklerin arttırılması çağrısı yaptı.

Kürdistan'da halk iradesine yönelik saldırılara dikkat çeken Kartal, Kürt halkının bu saldırılar karşısında yılmayacağının altını çizdi. Türkiye'nin Kürt halkının kazanımlarını yok etmek için ülke ülke dolaştığını kaydeden Kartal, AKP'nin Kürt halkına karşı düşmanlığının ayyuka çıktığını vurguladı.

'Öcalan'a sahip çıkma' çağrısı 

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) adına konuşan Dilşa Osman ise, Öcalan'ın Kürt kadınlarının özgürlüğü için verdiği çabalara dikkat çekti. Öcalan'ın esaretine tahammül etmeyeceklerini vurgulayan Osman, Kürt kadınları olarak tecride karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırdıklarını söyledi.

Strasbourg'daki mitingde Avrupa Süryani Konseyi adına Suphi Aksoy da bir konuşma yaptı. Ortadoğu'daki baskıcı ve gerici rejimlere karşı ortak mücadeleye vurgu yapan Aksoy, Öcalan'ın da bu mücadeledeki belirleyici rolüne dikkat çekti.

Mitingde, Fransa Sol Parti bileşenlerinden Fransa Genç Komünistler Birliği adına bir temsilci de konuşma yaparak, Kürt halkına yönelik baskılara karşı duracaklarını söyledi. Öcalan'ın barış, özgürlük ve halkların birlikte yaşamasını öngören felsefesine atıfta bulunan temsilci, Kürt halkının yanında oldukları mesajını verdi.

Strasbourg'daki miting Kürt sanatçıların verdiği müzik dinletisiyle son bulacak.

kaynak:diha