YEREL
Giriş Tarihi : 22-09-2016 11:47   Güncelleme : 22-09-2016 11:47

Tarım işçisi çocuklara okul ve öğretmen desteği sağlanacak

Siverek'te pamuk hasadının okulların açıldığı döneme denk gelmesi nedeniyle binlerce öğrenci, yeni ders yılına sınıfları yerine pamuk tarlalarına girdi. Bu durumun haberlere konu olması üzerine harekete geçen Siverek

Tarım işçisi çocuklara okul ve öğretmen desteği sağlanacak

Kaymakamı Vural Karagül, okul yerine tarlada pamuk toplayan öğrencileri ziyaret etti. Burada öğrenciler ve kendileri gibi tarlada çalışan aileleri ile görüşen Kaymakam Vural Karagül, eğitimin önemini anlattı ve aileleri çocuklarına okula göndermeleri konusunda ikna etti.

Kaymakam Karagül, yapılacak düzenleme ile tarım işçisi çocukların bulunduğu en yakın yerleşim yerindeki okulda eğitim görmeleri için öğretmen görevlendireceklerini, okul olmayan yerlerde prefabrik derslikler ile sorunu çözeceklerini söyledi.. İlçede yaklaşık 20 bin öğrencinin halen okula başlamadığını ve hasat mevsimi olması dolayısıyla binlerce öğrencinin 2 aylık gecikmeyle ders başı yaptığını dile getiren Karagül, alınacak önlemleri şöyle dile getirdi: 

"Siverek genelinde 20 bin öğrencimiz tarım işçiliğine gidiyor ve bu öğrenciler yaklaşık 2 ay eğitimlerinden uzak kalıyor. Bunu telefi etmek için tarlaya yakın okullara gerekli öğretmen takviyesi yaparak, çocuklarımızın işleri bittiği saatte eğitim görmelerini sağlayacağız. Okula uzak bölgelerde prefabrik okul ve öğretmen görevlendirmesi ile bu sorunu çözmeye çalışacağız. Kayıp zamanı telafi etmek için gerekli imkana sahibiz." 

Kaymakam Karagül, sorunun kökten çözümü için de ilçede yaşanan işsizliğin önüne geçmek için sanayileşmeye yöneleceklerini de kaydetti.

Pamuk toplayan öğrenciler, bir süre sohbet ettikleri Kaymakam Karagül'e teşekkür edip, derslerinde başarılı olma sözü verdi.