Kobanê ve rojava Haberleri
Giriş Tarihi : 24-09-2016 18:37   Güncelleme : 24-09-2016 18:37

Suriye de Ateşkes sonlandı çatışmalar şiddetleniyor

Suriye’de ateşkesin sonlanması ardından 5 kentte çatışmalar yoğunlaştı. Türk askerleri de Suriye sınırında bir sivili katletti.

Suriye de Ateşkes sonlandı çatışmalar şiddetleniyor


Suriye Baas rejim güçleri, Halep’e bağlı  Firdews, Qatircî, Sikerî, Mixayir, Bistan El-Qesir, Kerem El-Terab mahalleleri, El-Heyderiyê ve Biêdîn kavşakları ile Kefer Dail ve Xan El-Esel kasabalarını bombaladı. Bombardımanlar sonucunda siviller yaşamını yitirirken çok sayıda çetenin de öldürüldüğü belirtildi.

Öte yandan SUK çeteleri, Halep’in El-Hemdaniye ve Silêmaniyê  mahallelerine havanlarla saldırdı. Saldırıların sonucunda bir çocuk yaralandı.

Yine Halep’in kuzeyinde bulunan Ritiyan ve El-Zehra kasabalarında rejim askerlerinin mevzilerinin bulunduğu alanlar SUK çetelerinin saldırılarına hedef oldu.

Türkiye Suriye sınırı arasında bulunan ve Halep’in kuzeydoğusunda bulunan Dabiq kasabasında Türk askerleri bir sivili hedef alarak katletti.

Böylelikle ateşkesin ardından Halep’te katledilen sivil sayısı 16’ya ulaştı.

Humus

Ehrar El-Şam çeteleri, Humus-Telbis-Hema üçgeninde bulunan rejim askerlerine ait control noktalarına saldırdı. Saldırılar sonucunda başlayan çatışmalarda  2 çete ve 1 rejim askerinin öldüğü, 5 rejim askerinin de yaralandığı belirtildi.

Rejim askerleri ise misilleme olarak Humus’un kuzeyinde bulunan El-Xenot ,El-Hilwe köyleri ile  Izedîn kasabalarında çetelerin bulunduğu alanlara yönelik saldırılar düzenledi.

Dêr El-Zor

DAIŞ çeteleri, bomba yüklü bir araçla Dêr El-Zor’un Sînaa mahallesindeki rejim noktalarını hedef aldı. Sonrasında şiddetlenen çatışmalarda rejim askerleri savaş uçakları ve havanlarla çeteleri vurdu. El-Hiwêqa, El-Rişdiye ve El-Eredî mahalleleri bombardıma tutulan yerler arasındaydı.

Yaşanan çatışmalarda bir sivilin yaralandığı ve kentin kuzeyinde bulunan uluslararası Mierêt El-Numan yolu rejim uçakları tarafunda vuruldu.

Şam köyleri

Ceyîş El-Îslam çeteleri,  Doğu Guata’nın Hoş Nesrî cephesinde 8 rejim askerini öldürdü.

 

ANHA