DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
İbrahim toru
İbrahim toru
Giriş Tarihi : 06-07-2017 13:26

SEYTANIN YENILDIGI SEHIR SANLIURFA İBRAHİM TORU

ibrahimtoru@kanalurfa.com

Dünyanın en eski yerleşim birimlerinden olan, köklü tarihi, farklı kültürel yapısı olan çok zengin, bereketli topraklara sahip, doğal güzellikleri olan güzel şehir Şanlıurfa. Giyimi, şivesi ve farklı dil ve kültürleri bir arada barındıran, çok önemli değerlere ev sahipliği yapan, narin ve yetişmiş insanların yaşadığı şehir Şanlıurfa.

 

                Şanlıurfa ayrıca Hz. Eyüp Peygamber ve Hz. İbrahim Peygamberin kıssalarında görüldüğü gibi şeytanın en çok uğraştığı ancak ne kadar uğraşsa da her zaman yenilgiye uğradığı şehirdir.

 

                Şanlıurfa'yı tanımanız için Şanlıurfa'yı araştırmanız, yapısını, genini, dokusunu, kültür ve geçmişini bilmeniz gerekmektedir. Şanlıurfa'yı tanımanız ve bu şehirde yaşamanız için çok sabırlı olmanız gerekir. Hz. Eyüp'ün sabrını ve yaşantısını bilmeniz, anlamanız lazımdır. Şanlıurfa'yı bilmeni için Hz. İbrahim'in hayatını okumanız ve anlamanız lazımdır. Şanlıurfalılar Hz. İbrahim'in torunları olarak misafirperverliği çok sever ve gönüllerinin zenginliğiyle tüm dünyaya örnek olurlar.

 

                Şanlıurfalılar, karşısındaki Nemrut bile olsa bildiği hak yoldan asla vazgeçmez, hep hakkı ve mazlumu savunurlar. Şanlıurfalılar belki fazla konuşmaz susar ama bildiği doğrulardan asla vazgeçmez. Ekmeğinden, işinden vazgeçer ancak sevdiğinden ve ilkelerinden asla vazgeçmez, vazgeçemez... Rivayetlere göre, Nemrud'un o günkü şartlarda İbrahim Peygamberi ateşe atmasıyla birlikte halkın sembolik olarak ateşe isyanı neticesinde ateşsiz hazırlanan bir yemek olan çiğköfteyi hazırlamaları ve bu yemeği dünya yemek kültürüne kazandırmaları bile haklının yanındaki duruşun sembollerinden biridir.

 

                Şanlıurfa'yı tanımak için Hz. İbrahim'in, Allah aşkı ile yanması ve Halil ismini almasını, Harranlı Sara annemize olan aşkını ve sevgisini bilmek gerekir. Şanlıurfa'yı tanımanız için Peygamber sevdalısı Şair Nabi'yi tanımanız lazım. Şanlıurfa'yı tanımanız için Şuayp Peygamberin Hz. Musa'ya kucak açtığını ve yardımseverliği ile onun yanında olduğunu görmeniz lazım.  Şanlıurfa'yı tanımanız için Hz. Musa'nın çobanlık yaptığı zaman Şanlıurfa bölgesindeyken elinde olan asasını anlamanız lazım (Bu asa şu anda Topkapı Sarayında muhafaza ediliyor.)

 

                Şanlıurfa, Hz. İsa'nın kutsadığı sadık şehirdir. Hz. İsa mendilini yüzünü sildiği ve yüzünün siluetinin çıktığı mendili Urfa kralı Abgar'a yollar. Bu mendil ile ilgili birçok rivayet mevcuttur. Bu mendilin halen Şanlıurfa'da Ulu Cami içindeki kuyuda olduğu, İtalya'da ya da Vatikan'da bulunduğu ile ilgili çeşitli iddialar var. Kısacası Şanlıurfa'yı anlamak için Hz. İsa'nın Kral Abgar'a şifa bulması için gönderdiği mendili anlamanız lazım.

 

                Şanlıurfa'yı tanımanız için Hz. Yusuf'u ve kardeşlerinin ona yaptığı oyunları bilmeniz lazım. Çünkü çok iyi insanların yaşadığı bu şehirde göz değme ve hasetlik yani çekememezlik, kıskançlık hastalığının olduğunu anlamanız lazım. İyi işler yapanları çekemeyenlerin nasıl ayak bağı olduğunu anlamanız lazım. İyi insanların kıymetini bu şekilde görmeniz lazım. Yusuf Peygamberin her şeye rağmen tevekkül örneği göstererek Allah'a olan teslimiyetiyle zindanı bile medrese-i Yusufiye'ye çevirmesini Urfalılarda da göreceksiniz.

 

                Şanlıurfa'yı tanımanız için manevi tasarrufu halen devam eden Hayat-i Harrani'yi bilmeniz tanımanız lazım. Büyük komutanlar Selahaddin Eyyubi ve Nureddin Zengi'nin onu ziyaret edip duasını almasını yani vefayı, ahde vefayı anlamanız lazım.

 

 

                Şanlıurfa'yı anlamanız için Bediüzzaman Said Nursi'yi anlamanız, bilmeniz ve okumanız lazım.  İşte o zaman Şanlıurfa'nın özlem, hasret ve güven ile gidilecek bir şehir olduğunu anlarsınız. Said Nursi, "Ben her sabah ve akşam Urfalıların ölü ve dirilerine dua ediyorum, Urfa taşıyla toprağıyla mübarek şehirdir" demiştir.

 

                Şanlıurfa'yı anlamanız için dünyanın ilk yerleşim yeri ve tapınağı olan 11.500 yıl öncesine tarihlenen büyük tarihi anıtlara sahip Göbeklitepe'yi bilip, araştırmanız lazım.

 

                Şanlıurfa'yı anlamanız için Şanlıurfa'nın kurtuluş destanını, On İkilerin önderliğinde birlik, beraberlik aşkını anlamanız lazım. Türk, Kürt, Arap, Alevi, Sünni ayrımı olmadan hiçbir destek almadan kendini kurtaran şehir olan Şanlıurfa'nın mücadeleci ruhunu mutlaka görmeniz ve anlamanız lazım.       

 

                Şanlıurfa'yı tanımanız için Suriyelilere kucak açan Ensar ruhunu görmeniz lazım. Bütün Avrupa'nın bile zorla kabul ettiği sayıda Suriyeli'nin gözündeki ışıltıyı görmeniz lazım. İşte Urfalılar böyle misafirperverdir ve Allah korkusu öyle bir işlemiştir ki Urfalıların kalbine, bu hissiyat din kardeşlerine şefkat olarak yansımaktadır. Şanlıurfa, dünyaya insanlık dersi vermektedir.

 

                Şanlıurfa demek marka şehir demek. Doğuştan marka şehir demektir. Doğuştan marka değerine sahip şehirdir Şanlıurfa. Dünyanın en güzel mutfak kültürüne, lezzetlerine sahip, en güzel seslerine sahip sanatçıların toprağıdır Şanlıurfa. Birçok meslek dalında bilinen veya henüz duyulmamış büyük değerlere sahip bir şehirdir Şanlıurfa. Memleket sevdalılarının yetiştiği ve memleket için çırpınan bu insanların fedakar duruşlarının olduğu bir şehirdir Şanlıurfa.

 

                Şanlıurfa demek, bilim ve ilimin merkezi demektir. Dünyanın ilk İslam Üniversitesi'nin kurulduğu ve dünya bilim tarihine adını altın harflerle yazmış olan bilim adamlarının yetiştiği Harran'a sahip bir şehirdir Şanlıurfa.

 

                Harran, yetiştirdiği dünyaca ünlü bilim adamları, tarihi üniversite kalıntıları, tarihten günümüze gelen doğal güzellikleri, bizi maziye götüren tahtlı evleri, bereketli toprakları ve 16 Nisan referandumunda evet oy oranı ile Türkiye birincisi olmasıyla bizi gururlandıran bir ilçemizdir.

 

                Şanlıurfa'yı tanımanız için doğa güzelliği olan sakin şehir Halfeti'yi, bereketli Harran Ovasını, Akçakale'deki bereketli pamuk tarlalarını, Hilvan'ın güzelliğini, Siverek- Karacadağ'daki doğal hayvancılığı, Viranşehir'in tarımını ve Eyüp Nebi Hazretlerini, dünyanın en büyük çiftliği olan Ceylanpınar çiftliğini, Bozova, Yaylak ve Atatürk Barajını, Suruç ovasının ve narını, inanç ve kültür abidesi Balıklıgöl'ü Dergah'ı, Eyübiye'yi, Göbeklitepe'yi, Şanlıurfa'nın gelişen yüzü olan Karaköprü'yü, Şanlıurfa'dan batıya köprü olan Birecik ve Fırat Nehrini, Şanlıurfa'nın çalışkan ve fedakar insanlarını bilmeniz lazım.

 

                Şanlıurfa demek; aşk, sevgi, birlik, beraberlik, sağduyu, genleri sağlam yiğit insanlar demektir. Haksızlık karşısında susmayan, her zaman dik duran insanları ile ünlüdür bu şehir. Boş konuşmayı sevmeyen, sessiz ama haksızlığın karşısında susmayan,onurlu, şerefli, merhametli, Allah korkusu taşıyan, özlem ve hasret kokan, yüreği ve sesi yanık, yöresel giyim kuşamını kültürüyle yaşatan, farklı dillerin yaşadığı, maneviyata sahip insanların yaşadığı insanların şehridir. Şanlıurfa tarihtir, tarihe ışık tutan şehirdir. Şanlıurfa Peygamberle şehridir. Şanlıurfa'nın maneviyatı büyüktür. Maneviyatı ile dünyaya örnek olmuştur. Şanlıurfa'nın maneviyatı nedeniyle şeytan bu şehirle çok uğraşmıştır. Ancak şeytan bu şehirde her zaman yenilgiye uğramıştır.

 

 

                Şanlıurfalı olmak bir ayrıcalıktır. Şanlıurfa'da yaşamak bir sanattır. Aşk üç harften, Urfa dört harften, sevgi beş harften oluşur. Aşk ve sevginin ortasında Şanlıurfa vardır. Şanlıurfa bir denge, bir terazi gibidir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Adana Demirspor00
 • 2Alanyaspor00
 • 3Antalyaspor00
 • 4Başakşehir FK00
 • 5Beşiktaş00
 • 6Fatih Karagümrük00
 • 7Fenerbahçe00
 • 8Galatasaray00
 • 9Gaziantep FK00
 • 10Giresunspor00
 • 11Hatayspor00
 • 12İstanbulspor00
 • 13Kasımpaşa00
 • 14Kayserispor00
 • 15Konyaspor00
 • 16MKE Ankaragücü00
 • 17Sivasspor00
 • 18Trabzonspor00
 • 19Ümraniyespor00
Advert
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi kedilere öldüren mama mı dağıttı?
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi kedilere öldüren mama mı dağıttı?
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA