DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Rabia Uyğur
Rabia Uyğur
Giriş Tarihi : 12-07-2020 11:25

Ülkeme yararlı bir birey olmak istiyorum

Mezuniyet Belgeleri Elimizde Kalmamalı

Bin bir güçlükle gecemizi gündüzümüze katarak okumak için çabaladığımız ve neredeyse ömrümüzün yarısını okumak için ayırdığımız eğitim hayatımızın yarısını bu uğurda feda etmemize rağmen üniversiteyi bitirince elimde kalanın sadece bir ağıt parçasından ibaret olmaması gerektiği kanısındayım.

İlköğretim, orta öğretim ve lisenin ardından bu defa da sabahlara kadar bazen aç bazen tok bir şekilde kapısından içeriye girmek için çaba sarf ettiğimiz ve kazandıktan sora ise yine okuyup bitirebilmek için kimi zaman öğrenci evlerinde kimi zaman ise yurtlarda zor şartlar altında okuyup bitirebildiğimiz üniversitelerden çıkınca sadece elimizde bizlere verilen kağıtların herhangi bir önem arz etmeden durması bizlere ağır gelen bir başka durum oluyor.

Düşünün girmek istediğiniz bölüme zorlu sınavlardan geçiyorsunuz. Ardından kazandım diye sevinirken bu defa da okumak ve bölümü bitirme telaşı ile 4 yıl yada daha fazla yıllarınızı bu uğurda feda ediyorsunuz.

Sonucuna baktığınız zaman ne yazık ki ne bir iş olanağı nede bir atama durumu. Elde var sıfır. Bu defa üniversiteyi bitirdiğinize mi yoksa okuduğunuza mı yanacaksınız bir muamma. Oysaki sadece atanıla bilinecek bölümler sınavla öğrenci alabilse ve atanması güç olan fakat mesleki geleceği parlak olan bölümlerden insanlar mezon olsa ortada bir sorun kalacağını düşünmüyorum.

Şimdilerde birçok üniversite mezunu insan bir özel marketin kasasına yada reyonuna üç beş kuruş için bakmak zorunda kalıyor. O kadar çaba o kadar emek sadece bir özel marketin içerisinde çalışabilmek içinmiş diye sormadan edemiyorum. Üstelik Orta Okulu bile bitiremeyen ve has bel kader idareci olmuş kişi veya kişilerin emri altında çalışmak zorunda kalıyorsunuz. Lütfen bunu bir hor görme yada aşağılayıcı tavır olarak görmeyin ve de yanlış anlamayın.

Bu defa heba olan yıllarınıza mı yoksa mezun olup ta atanamamanıza mı yanalım. Bunu anlayamıyoruz. Oysaki devlet özellikle istihdam sorununun bu denli yüksek olduğu bu günlerde üniversiteyi bitiren insanlara bölümlerine göre iş alanları oluşturabilir ve devlet kadrolarını bu şekilde güçlendirebilir.

Üniversitenin ardından birde KPSS denen ve neden olduğu belli olmayan bir sınava tabi tutuluyoruz. Oysaki liyakat bana göre daha önce gelmeli kadrolara liyakatli ve işini bilen gerçek manada mesleğini yapabilecek kişilerin alınmasında daha fazla yarar olacağını düşünüyorum.

Umarım bu düşüncelerimiz bir an önce son bulur ve üniversite mezunları hak ettikleri yerlerde ve kendi branşlarında hizmet edebilme imkanına kavuşur ve eline almış olduğu kağıt parçasının değeri işte o zaman belli olur…

NELER SÖYLENDİ?
@
MixHanty 4 gün önce
Şanlıurfa Vali Vekili Esen, Trafik Kontrollerini Yerinde Denetledi Şanlıurfa Vali Vekili Metin Esen, İçişleri Bakanlığı talimatıyla 2020 yılı Kurban Bayramı tatili süresince Şanlıurfa ili genelinde trafik akışının daha düzenli ve güvenli sağlanması amacıyla uygulanan trafik tedbirlerini yerinde denetledi.
Alexlog 5 gün önce
Şanlıurfa Vali Vekili Esen, Trafik Kontrollerini Yerinde Denetledi Şanlıurfa Vali Vekili Metin Esen, İçişleri Bakanlığı talimatıyla 2020 yılı Kurban Bayramı tatili süresince Şanlıurfa ili genelinde trafik akışının daha düzenli ve güvenli sağlanması amacıyla uygulanan trafik tedbirlerini yerinde denetledi. Kurban Bayramı tatili süresince trafik güvenliği konusunda farkındalığı artırmaya ve meydana gelebilecek trafik kazalarını önlemeye yönelik, sürücülerle maske ve fiziki mesafe kurallarına riayet edilerek yüz yüze temas kurmak suretiyle başlatılan “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” kampanyası ile “Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” ve “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” kampanyalarının devamına destek sağlayan uygulama kapsamında, Şanlıurfa – Diyarbakır, Şanlıurfa – Gaziantep otoyolu ve Şanlıurfa – Mardin karayolu üzerindeki kontrol noktalarında denetimler yapıldı. Şanlıurfa Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ile Jandarma Trafik ekiplerinin farklı noktalarda gerçekleştirdiği uygulamalarda, araçlarda seyahat eden vatandaşlara kolonya ve şeker verilerek bayramları kutlandı, yol güvenliği konusunda bilgilendirici broşürler dağıtıldı. Trafik denetlemelerini yerinde inceleyen Şanlıurfa Vali Vekili Metin Esen, yolcularla kısa süreli sohbet ederek uykusuz araç kullanmamaları, hız sınırlarına riayet etmeleri, araç kullanırken cep telefonu kullanmamaları, uzak mesafe gidilecekse mutlaka dinlenmeleri ve emniyet kemeri kullanmaları gibi hususlarda tavsiyelerde bulundu. Araçlarda bulunan çocuklara İçişleri Bakanlığının hediyesi olan kırmızı düdük ve trafik kurallarını hatırlamalarına yardımcı olacak çikolata paketleri hediye eden Esen, vatandaşlara da Şanlıurfa Valiliğinin hediye paketlerini vererek bayramlarını kutladı. Vali Vekili Esen, bayram süresince yoğun bir mesai harcayarak vatandaşın can ve mal güvenliğini temin etmek amacıyla çalışan trafik polisleri ve jandarmayı da tebrik etti.
Thogy 7 gün önce
Otomobil sulama kanalına devrildi, 2 kişi boğuldu
DiThogy 1 hafta önce
Başı korkuluğa sıkışan kurbanlığın yardımına itfaiye koştu
RobertCoura 1 hafta önce
Başı korkuluğa sıkışan kurbanlığın yardımına itfaiye koştu
Allalog 1 hafta önce
URFA’NIN DEDAŞ SORUNU ÇÖZÜLÜYOR
generic name for cialis 2 hafta önce
Şanlıurfa’da toplu taşıma araçlarında akıllı sistem dönemi Şanlıurfa'da akıllı tespit sistemi ile toplu ulaşım güzergahlarındaki konforu bozan aksaklıklar geliştirilen akıllı sistemle anında tespit edilecek. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, tarafından toplu taşıma araçlarımıza entegre edilen sistemle, konforlu yolculuğu olumsuz etkileyecek derecede bozuk yol, doğal çukur veya kazılar sonrasında kapatılmayan alanların toplu taşıma aracı seyir halindeyken anlık konum tespitini yaparak belediyenin ilgili birimine mesaj yoluyla uyarılmasını kapsıyor. Böylece ilgili birimin gün içerinde söz konusu yoldaki tadilatı hızla yaparak sorunu ortadan kaldıracak. Proje ile belediye toplu taşıma aracında akıllı tespit sistemi aktif kılarak dijital belediyecilik standartlarına ulaşmaya hedefliyor.
Baranenkov11 2 hafta önce
Şanlıurfa İl Hıfzıssıhha Kurulu korona virüs nedeniyle 156 adreste karantina uygulaması başlatırken 57 adresteki karantina uygulaması ise sona erdirildi. Kurul tarafından alınan kararda, Birecik ilçesinde 12, Bozova ilçesinde 8, Eyyübiye ilçesinde 16, Haliliye ilçesinde 53, Hilvan ilçesinde 2, Karaköprü ilçesinde 49, Siverek ilçesinde 5, Suruç ilçesinde 7 ve Viranşehir ilçesinde 4 olmak üzere toplam 156 farklı adreste karantina tedbiri uygulanırken, Akçakale ilçesinde 1, Ceylanpınar ilçesinde 5, Halfeti ilçesinde 2, Viranşehir ilçesinde 25, Suruç ilçesinde 4, Karaköprü ilçesinde 9, Haliliye ilçesinde 7 ve Eyyübiye İlçesinde 4 olmak üzere toplam 57 farklı adresteki karantina uygulaması ise sona erdirildi.
Allenrib 2 hafta önce
Şanlıurfa İl Hıfzıssıhha Kurulu korona virüs nedeniyle 156 adreste karantina uygulaması başlatırken 57 adresteki karantina uygulaması ise sona erdirildi. Kurul tarafından alınan kararda, Birecik ilçesinde 12, Bozova ilçesinde 8, Eyyübiye ilçesinde 16, Haliliye ilçesinde 53, Hilvan ilçesinde 2, Karaköprü ilçesinde 49, Siverek ilçesinde 5, Suruç ilçesinde 7 ve Viranşehir ilçesinde 4 olmak üzere toplam 156 farklı adreste karantina tedbiri uygulanırken, Akçakale ilçesinde 1, Ceylanpınar ilçesinde 5, Halfeti ilçesinde 2, Viranşehir ilçesinde 25, Suruç ilçesinde 4, Karaköprü ilçesinde 9, Haliliye ilçesinde 7 ve Eyyübiye İlçesinde 4 olmak üzere toplam 57 farklı adresteki karantina uygulaması ise sona erdirildi.
Sandrasponi 2 hafta önce
İstanbul’da Siber Suçlarla Mücadele polisinden çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon İstanbul'da Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, sabah saatlerinde çok sayıda adrese eş zamanlı olarak operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda çok sayıda şüpheliye gözaltı yapıldı. İstanbul'da Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, sabah saatlerinde çok sayıda adrese eş zamanlı olarak operasyon düzenledi. Düzenlenen baskınlarda evlerde siber polisler arama yaparken özel harekat polisleri de destek verdi. Adreslere yapılan baskında gözaltına alınan şüpheliler Vatan Caddesi'ndeki Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.
Glennafub 3 hafta önce
Şanlıurfa'da yeni tip korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında 97 evde karantina uygulaması başlatılırken 89 evde ise sonlandırıldı. Şanlıurfa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, kent merkezi ve ilçelerinde yaşayan bazı vatandaşların Covid-19 test sonuçları pozitif çıktı. Bunun üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulunca salgınla mücadele kapsamında yeni kararlar alındı. Bu kapsamda Akçakale’de 2, Birecik'te 9, Ceylanpınar'da 5, Eyyübiye'de 19, Halfeti’de 1, Hliliye’de 17, Hilvan’da 3, Karaköprü'de 30, Siverek'te 6, Suruç'ta 3, Viranşehir'de 2 adreste karantina tedbiri uygulanmasına karar verildi. Öte yandan, kentteki 89 evde uygulanan karantina ise sona erdirildi.
JamesIrrib 3 hafta önce
Merhaba. urfadabugun.com güle güle.
RobertCarce 3 hafta önce
Şanlıurfa'da vatandaşlar meydanlara akın etti Şanlıurfa’da vatandaşlar, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla meydanlara akın etti. Şanlıurfa’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ve hain darbe girişiminin 4’üncü yıl dönümü Arkeoloji Müzesinin önünde kutlandı. Demokrasi şehitlerinin de anıldığı program toplu kılınan akşam namazıyla başladı. Şehitler için saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı sonrası Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda daha sonra büyükşehir belediyesi bünyesindeki tiyatro grubu darbe gecesi yaşananların konu edindiği tiyatro gösterisi düzenlendi. Darbe ile ilgili belgesel gösterisinden sonrada akademisyenler darbe konulu konuşma yaparken öğrenciler de şiirler okudu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması alana canlı olarak verildi. Yatsı namazının ardından protokol konuşmaları yapıldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise il genelinde selalar okundu.
Brianlicky 4 hafta önce
urfadabugun.com
Rabia Uyğur

Rabia Uyğur

DİĞER YAZILARI Ülkeme yararlı bir birey olmak istiyorum 12-07-2020 11:25 Tarım işçilerinin sorunu ne zaman son bulacak 29-06-2020 15:15 Mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişecek mi? 17-11-2018 00:53 Seçime Giderken! 22-06-2018 16:04 Türkiye’de çocuk işçilik sorunu 14-06-2018 13:31 Gazeteciler sahipsiz 05-06-2018 14:51 31 Mayıs Sigarasız bir dünya 31-05-2018 14:16 Cumhurbaşkanı adayları sosyal medyada ne konuşuluyor 25-05-2018 13:53 RAMAZAN’DA GÖNÜLLÜLÜK 21-05-2018 17:03 İsrail katliam yapmaya devam ediyor 16-05-2018 11:46 Tüm Anneler günü kutlu olsun 14-05-2018 13:20 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN 02-05-2018 21:20 Mevsimlik Tarım İşçileri Zorlu Yolculuğunda 01-05-2018 11:23 DEVİZ KURLARINDA YÜKSELİŞ NERYE KADAR 23-04-2018 17:04 Mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişecek mi? 20-04-2018 11:06 Ortadoğu kaynıyor 17-04-2018 09:26 Tarihte Urfa’da Aşiret kuvvetleri 12-04-2018 11:48 Milletinin huzur ve asayişi için 173 yıldır 11-04-2018 17:05 Urfa Cemiyetin Kuruluşu Sivas’ta Heyet 10-04-2018 09:24 KURTULUŞ SAVAŞINDA URFA 09-04-2018 08:57 Uygarlığın Doğduğu Şehir Urfa 07-04-2018 11:17 11 NİSAN 1920 Şanlıurfa 05-04-2018 08:48 Türkiye ve batı arasında soğuk savaş 01-04-2018 11:33 Türkiye ve batı arasında soğuk savaş 01-04-2018 11:33 Çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı 28-03-2018 07:48 5’yılda 580 işçi kadın hayatını kaybetti 24-03-2018 16:48 ÇADIRLARDA KADIN OLMANIN ZORLUĞU 21-03-2018 10:17 TARİHTEN URFA 20-03-2018 20:37 Urfa’da Hamdanilern Döneminde Neler Oldu 15-03-2018 10:08 URFA’DA EMEVİLER DEVRİ DÖNEMİ 14-03-2018 13:04 İdris Peygamberin Urfa tarihi 12-03-2018 16:50 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun? 08-03-2018 11:33 Kadına karşı şiddet insanlığa ihanettir 23-02-2018 11:46 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜNDE 15-02-2018 13:17 Şanlıurfa'nın en büyük sorunu "Madde Bağımlısı Gençler" 07-02-2018 11:17 Çalışanlar kariyer yolunda fedakâr davranıyor 01-02-2018 19:35 Şanlıurfa’da Kentsel Dönüşüm 27-01-2018 11:16 Kadın olmak zordur 22-01-2018 10:54
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Başakşehir FK3469
 • 2Trabzonspor3465
 • 3Beşiktaş3462
 • 4Sivasspor3460
 • 5Alanyaspor3457
 • 6Galatasaray3456
 • 7Fenerbahçe3453
 • 8Gaziantep FK3446
 • 9Antalyaspor3445
 • 10Kasımpaşa3443
 • 11Göztepe3442
 • 12Gençlerbirliği3436
 • 13Konyaspor3436
 • 14Denizlispor3435
 • 15Çaykur Rizespor3435
 • 16Yeni Malatyaspor3432
 • 17Kayserispor3432
 • 18MKE Ankaragücü3432
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
haber Sitemizi nasıl buldunuz
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Türk telekom salla kazan