DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
MİSAFİR KALEM
MİSAFİR KALEM
Giriş Tarihi : 08-02-2021 21:45

MALİ MÜŞAVİRLERE BİR DOKUN, BİN AH İŞİT.

       Halk arasında ‘Muhasebeci’ olarak anılan Devletin gönüllü memuru olan ( Tüm sorumlulukları devlet memurlarında olduğu gibi ) fakat devlet memurlarının haklarından yararlanamayan kişilere Mali Müşavir denir.

          Toplum içerisinde her ne kadar itibarlı bir meslek olarak bilinse de yaşanılan ve mücadele edilen onlarca sorundan dolayı itibarı git gide gerileyen Mali Müşavirlik mesleğinin acilen yeni bir yasa ile güncellenmesi gerekmektedir.

Devletimizin ücretsiz memurları olan Mali Müşavirlerimizin yaşadığı zorluklara bakacak olursak eğer;

-           Tahsilat sorunları

-           Beyan ve bildirim kaynaklı sorunlar

-           Mali tatil sorunu

-           Haksız rekabet sorunu

-           Vergi sorunları

-           Kota sorunu

-           Yeşil pasaport sorunu

-           Büro standartları sorunu

-           Stajyerlerin sorunları

          Mali müşavirler tüm geçimini müşterilerinden yaptığı tahsilatla sağlamaktadır. Sektörde açık olarak tahsilat sorunu yaşanmaktadır. Mali Müşavirlerin bu sorununun acilen Maliye Bakanlığı ve TÜRMOB işbirliği ile çözülmesi gerekmektedir.

          Pandemi sürecinde işletmelerin yaşadıkları sıkıntı nedeniyle mali müşavirler çok çalışmalarına rağmen neredeyse hiç tahsilat yapamadılar. Genel olarak da mükelleflerin muhasebe ve mali müşavirlik ödemelerini olabildiğince erteledikleri ve asgari düzeyde tutma çabası içinde oldukları bilinmektedir.

          Neredeyse  her on günde bir beyanname veya bildirim vermek zorunda olan müşavirler, müşterilerine ilişkin yükümlülüklerini zamanında yerine getirebilmek için aile ve özel yaşantılarından da büyük fedakârlıklar yapmaktadır. Yoğun iş temposunda rutine bağlanmış işlemler ile ayın belirli günlerine endekslenmeleri onları hem bedenen hem de manevi olarak yıpratmaktadır.

 

        Beyin işçisi olan Mali Müşavirler  ne yazık ki yıl boyunca her ay mükelleflerin işlemleri ve sorunlarıyla boğuşmasından dolayı ne yazık ki ne kendilerine ne de ailelerine ayıracak zamanı bulamamaktadır. Bu konuda yapılacak bir düzenleme ile Mali Müşavirlerin hakkı olan bu durumunda düzeltilmesi gerekmektedir.

         Meslekteki bir diğer sorun ise kuşkusuz mali müşavirler arasındaki haksız rekabettir. Mesleği sadece ticari bir kazanç kapısı gören, ilgilenemeyeceği kadar fazla müşteri temin etmek için çaba harcayan, ücret tarifelerini dikkate almadan çok düşük ücretlerle iş kabul eden ve bu işleri de bilgi, tecrübe ve teknik açıdan yetersiz çalışanların insiyatifine bırakan bir grup meslek mensubu da bulunmaktadır. Azınlıkta olan ve müşteri portföyünün büyük kısmını elinde tutan söz konusu kesim, genç meslektaşlarının mesleğe girmesini haksız olarak engellemeye çalışmakta, mesleğin geleceğini düşünmemektedir. Haksız rekabet ve imaj konusuyla bağlantılı “korsan muhasebeci” sorunu da kanayan bir yara olmaya devam ediyor.

         Yasa gereği bir devlet memuru gibi çalışan ve yeri geldiğinde yine bir devlet memuru gibi yargılanan Mali Müşavirlerin de yine devlet memurları gibi seyehat özgürlüğüne sahip olabilmeleri için yeşil pasaport hakkına sahip olmaları gerekmektedir.

          Yeminli Mali Müşavirler ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin bağlı bulunduğu TÜRMOB un devletimizden de gerekli desteği alarak mesleğe yeni atılacak olan Mali Müşavirlerin standart bir ofis kurmasında ve hali hazırda ki Mali Müşavirlerin sahip olduğu ofislerde gerekli çalışmaları yaparak Türkiye genelinde tüm ofislerin bir standardının oluşturulmasında gerekli adımları atmalıdır.

          Mesleğe yeni atılan ve SMMM ruhsatını alabilmek için üç yıl staj yapmak zorunda kalan stajyerlerimiz ne yazık ki gerekli olan ilgi ve alakayı görememektedir. Ne yazık ki stajyerler staj yapabilecekleri bir ofis bulmakta büyük sıkıntı çekmektedir. Bu durumun en büyük sebebi ise stajyerlerin mali müşavirlere yıkılan yükünden kaynaklanıyor olmasıdır. TÜRMOB un stajyer mali müşavirlerin sigorta giderlerini karşılaması gerekmektedir ve ya bunun için gerekli devlet kurumları ile görüşüp gerekli kolaylığın sağlanması gerekmektedir. 

          Unutulmamalıdır ki; Mali Müşavirler devlet ile mükellef arasında köprü görevi gören bir meslek grubudur. Kayıt dışı ekonomi ile mücadele, toplumda vergi bilincinin artması, büyüyen ekonomimiz ile beraber muhasebe sistemlerimizin uluslararası muhasebe standartlarına uyumlu hale gelebilmesi ancak onların eliyle olabilecektir. Hal böyle iken devletin, mesleğe olan ilginin ve meslek mensuplarının niteliğini artırmak, onların sorunlarına çözüm yolu bulmak gibi bir sorumluluğu bulunmaktadır.

                                                                                                           SMMM SUPHİ ŞAHİN

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2251
 • 2Konyaspor2142
 • 3Fenerbahçe2236
 • 4Beşiktaş2235
 • 5Hatayspor2135
 • 6Başakşehir FK2134
 • 7Adana Demirspor2234
 • 8Alanyaspor2132
 • 9Kayserispor2231
 • 10Gaziantep FK2131
 • 11Sivasspor2230
 • 12Fatih Karagümrük2230
 • 13Galatasaray2127
 • 14Giresunspor2226
 • 15Göztepe2224
 • 16Antalyaspor2123
 • 17Kasımpaşa2121
 • 18Altay2218
 • 19Çaykur Rizespor2118
 • 20Yeni Malatyaspor2115
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sizce merkez ilçe belediyeleri arasında hangisi daha başarılı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA