DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert
Nurcan HUYELMAS
Nurcan HUYELMAS
Giriş Tarihi : 24-03-2021 10:18

Güneydoğu Bölgemizde Tarım ve Hayvancılık

Dünyanın en verimli topraklarıdır Mezopotamya M.Ö.sine dayananbir tarihi vardır hepimizin bildiği gibi. Hangi taşı kaldırsanız mutlaka geçmişten bir esinti yaşarsınız ister istemez. Tarım ve Hayvancılık bizlerin geçim kaynağı olmuştur.

Dicle ve Fırat gelin gibi süzülür topraklarımızdan, bir ekersiniz size minnetini binle verir bu eşsiz topraklar. Fakat zordurtarımla uğraşmak emek ister sabır ister bir çocuk gibi zaten hayvancılığada az değineceğim çünkü bitti bitiyor oda tarım gibi çabalama çaban boşuna gidiyor diye bizlere çığlık atıyor.

Meralarımız vardı köylerimizde şimdi yok denecek kadar azaldı. Kaş yapalım dediler gözden ettiler.İnsanlarımızdabiraz suçlu birbirlerine düştüler.Son zamanlarda basında mutlaka duymuşsunuzdur. Arazi anlaşmazlığı olduğunu.Hayvancılığa değinirken hazır yem fiyatları aldı başını gidiyor saman desen ateş pahası Stokçuların elinde zamlanıncaya kadarbekletiliyor.

Köylü ne yapsın anca birkaç büyükbaş oda koyun ve keçi gibi süt ,yoğurt peynir yapmak için besleniyor. Anlaşılan güçleri tıkanmış durumda. Köylerde yaşam zor zaten artık gençlerköyleri terketmek istiyorlar.

Genelde gezin görün mutlaka sizlerde kanaat getireceksiniz eminim.Hayvancılık bilinçli bir şekilde Tesisler kurularak uzman kişilerin denetiminde yapılmış olsa Gençlerimiz heveslendirilse bilgilendirilse üretici zihniyeti aşılansa niye gubete gitsinki? Elde yok avuçta yok çantasını hazılayıp gurbet yollarına düşmezler.

Tarım içinde aynı şeyler geçerli bir tarlayı hazırlamak için önce sürmek lazım Traktör herkezde yok malesef 4-5 gün kiralasın mazot ateş pahası tohum lazım acaba herkez borçlanmadan alabiliyormu? tabii biçerde ödenmek üzere faizler tohumada ekleniyor aslında .

Ham madde fiyatları öne sürülerek talebin arttığı bir dönemde fiyat artışları yapmak her zaman yaşanıyor. Devletimizin vermiş olduğu destekleme işte tam ürün ekilirken verilmeli bir cansuyu gibi yani ekin toplandıktan sonra faizleri karşılamıyor.

Gübre sektörünün denetim ve kontrolünün böyle zamanlarda çok önem kazanmakta, Üre gübresinde Aralık ayından bu yana yüzde 30.4 geçen yılın Ocak ayına göre ise yüzde 70 lik bir artış yaşandı. Yani geçen yıl ocak ayında bin 765 lira iken Aralık ayında 2 bin 300 lira olan üre gübresi piyasalarda 3 Bin liraya satılmakta .

Zaten küresel iklim değişikliğinden dolayıüretimimizin daha da veverimsizleştirilmesi yaşanılmamalıdır. Buğday,arpa,pirinç,mercümek,mısır,nohut ve daha yazmadığım birçok ürünleri ektiğimizde bu tüketiciye nasıl yansıyacak. ithalmi edeceğiz ?yurt içinde çifçiden alınan buğdayın tonu bin 650 – bin 700 civarıydı, şu an yurt dışında 2 bin 650 tl ye yükselmiştir.

Ziraat Odası resmen açıklamıştır. Başta gübre,tohum,mazot yem, ziraiilaç,elektirik ve sulama gibi girdi fiyatları kontrolsüz bir şekilde artmıştır.Buda çifçimizi sekteye uğratmaktadır. Hele pandemi döneminde elektirik kesintisi Elektirik şirketinin sulama kuyularından aldığı astronomik ücret hiç gözardı edilmemelidir. Saatlerce kesilen elektirik ürünün tarlada kurumasına ve çürümesine neden olmaktadır.Buna acil çözüm bulunmalıdır.

Sulama ücretleride üreticileri arada bırakmıştır.Tarım ve Hayvancılığı güçlendirmek için bizler sağlam iradeli halk olarak devletimizin bizleri bu sorunlarımızdan kurtulmamız için destekliyeceğinden eminim. Bir vatandaş olarak tarım ve hayvancılığın iyi bir eğitimlezirve olacağına inanıyorum.

Belki hatırlayanlar vardır eskiden Köy Enstütüleri vardı, buradan Milli Eğitim Bakanlığına ve Tarım ve Orman bakanlığına sesleniyorum göçü durdurmak için gençlerimizi üretkenliğe yöneltin .Hatırladığım birkaç ders kitabını yazmak istiyorum .

Fidancılık ve Ağaçlandırma,Sütçülük,Yurt konserveciliği,Meyvecilik,Arıcılık,Tarla Ziraatı, Tavukçuluk, İpek böcekçiliği, Tohum üretme Bunun gibi eğitimleri verelim.Modern tarım ve hayvancılığı öğretelim.

Herkes Üniversiteyi kazanamayabilir, Meslek liselerinde gençlerimiz eğitebiliriz.Bu toprakların tarımsal etütlerini yaparak Çifçilerimizi yölendirelim çifçi kazandımı ülke kazanır.Küresel iklimle ilgili bilgilendirelim. Her ilçeye Toprak Mahsulleri Ofisi açalım.

Mesela Siverek ilçemizin Nufusu 266 bin 369 birçok ilden daha kalabalık bir ilçe ama 21 Nisan 2016 yılından beri Toprak Mahsulleri Ofisi yok.Yaklaşık 10-15 Bin çifçinin olduğu bir ilçeden bahsediyorum. Bu çifçilerimiz Tüccarların eline terk edilmiş durumda malını zamanında satamıyorlar.En yakın 43 bin 216 nufuslu 39.6 km uzağa TMO götürmesi gerekiyor.

Kamyon parası mazot yine çifçinin sırtına yük ayrıca eskiden Siverekte TMO varken vatandaş gider perakende Pirincini, Yağını fındığını vs uygun fiyata alabilirdi neden Belediyeye satıldı anlamış değiliz yani Arpayı uyguna alırdık Otopark yerimi yoktu inşallah en kısa zamanda yalnız Siverek değil tüm ilçelerimizde Toprak Mahsulleri Ofisinin açıldığını görürüz. Bu söz unutulmamalıdır Köylü Milletin Efendisidir Bizlerin yegane servetimiz yaşadığımız topraklardır!

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2251
 • 2Konyaspor2142
 • 3Fenerbahçe2236
 • 4Beşiktaş2235
 • 5Hatayspor2135
 • 6Başakşehir FK2134
 • 7Adana Demirspor2234
 • 8Alanyaspor2132
 • 9Kayserispor2231
 • 10Gaziantep FK2131
 • 11Sivasspor2230
 • 12Fatih Karagümrük2230
 • 13Galatasaray2127
 • 14Giresunspor2226
 • 15Göztepe2224
 • 16Antalyaspor2123
 • 17Kasımpaşa2121
 • 18Altay2218
 • 19Çaykur Rizespor2118
 • 20Yeni Malatyaspor2115
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Sizce merkez ilçe belediyeleri arasında hangisi daha başarılı?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Şanlıurfa'da En tatlı müze
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA