Suriye’de YPG yerine Peşmerge mi ?

Türkiye’nin operasyona hazırlandığı Fırat’ın doğusuna YPG’yerine Suriyeli Peşmergelerin yerleştirileceği iddia edildi. İddiaya göre, hazırlıklara başlayan ABD, birkaç gün içerisinde de sevkiyatı başlatacak.

ORTADOĞU - 16-12-2018 22:45

Suriye’de YPG yerine Peşmerge mi ?

ABD’nin, Suriye’de Fırat nehrinin doğusunda bulunan YPG’lıların yerine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) haberleri/egitim" class="taglink" title="eğitim Haberleri">eğitim alan Suriyeli peşmergeleri konuşlandırmayı planladığı iddia edildi.

 

Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’ne (KDP) yakınlığıyla bilinen Basnews haber sitesine konuşan ancak ismi açıklanmayan bir kaynak, ABD’nin YPG/yerine Suriye’de Fırat’ın doğusundaki bölgelere Suriyeli Peşmergeleri sevk etmeyi planladığını ileri sürdü.

 

Kaynak, ABD’nin Türkiye’nin ciddi tepkileri ve operasyon başlatacağı çağrısı üzerine böyle bir plana başvurduğunu belirterek, IKBY’deki eğitim alan binlerce Suriyeli Peşmerge’nin Washington yönetiminin desteğiyle Suriye topraklarına geçeceğini ifade etti.

 

ABD’nin bu planı uygulamaya koymak için şimdiden hazırlıklara başladığını dile getiren kaynak, Suriye’deki söz konusu bölgelere ilk etapta 400 kişilik bir Peşmerge grubunun konuşlandırılacağını ve bu sevkiyatın da birkaç günde başlayacağını savundu.

 

Irak’ın Erbil ve Duhok kentindeki askeri kamplarda 2012 yılından bu yana eğitim gören Suriyeli Peşmergelerin sayısının yaklaşık 8 bin civarında olduğu biliniyor.

 

Suriye’de PYD/ tarafından KDP’ye yakın olmaları gerekçe gösterilerek ülkelerine giremeyen Suriyeli Peşmergeler, DAEŞ saldırılarının başlamasıyla birlikte Musul vilayetiyle Irak-Suriye sınırı üzerindeki operasyonlara katılıyordu.

 

Söz konusu Peşmergeler, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) bünyesindeki Suriye Kürt Ulusal Konseyinin (ENKS) silahlı gücü olarak da biliniyor.

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Müzakereler savaşı önledi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: Müzakereler savaşı önledi

02-08-2021 - ORTADOĞU

Türkiye, Filistin'de yaraları sarıyor

Türkiye, Filistin'de yaraları sarıyor

14-05-2021 - ORTADOĞU