Şanlıurfa'da Suriyeli sayısı açıklandı

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, ‘seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli tespit edildiği’ iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

GÜNCEL - 02-12-2022 22:25

Şanlıurfa'da Suriyeli sayısı açıklandı

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli belirlendiğine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

DOĞUM YERİ SURİYE OLAN 18 YAŞ VE ÜZERİ 100 BİNDEN FAZLA

Müdürlükten yapılan açıklamada, 125 bin 563’ü 18 yaş ve üzeri, 96 bin 108’i çocuk olmak üzere toplam 221 bin 671 Suriyelinin Türk vatandaşlığı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere bir kişinin doğum yerinin yurt dışı olması o kişinin yabancı olduğu anlamına gelmediği gibi Türk vatandaşlığını kazandığı anlamına da gelmemektedir. Yani vatandaşlık kazananların dışında kalan bu kişiler, yurt dışında doğan ve anne ve/veya babası Türk vatandaşı olan (doğumla Türk vatandaşı olan) vatandaşlarımızdır.

Bu kapsamda nüfus kütüklerinde kayıtlı (vatandaşlık kazananlar dahil) doğum yeri Suriye olan 18 yaş ve üzeri 163 bin 44 kişi bulunmaktadır.

Tekrar hatırlatmakta fayda var ki; Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Genel Müdürlüğümüzden temin edilen ham verilerle birlikte 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanununun 7’nci ve 8’inci maddelerinde belirtilen hususlara göre diğer kurumlardan aldığı veriler (Silahaltında bulunanlar, askeri öğrenciler, kısıtlılar, kamu hizmetinden yasaklı olanlar) düzenlenerek seçmen kütüğü oluşturulmakta veriler YSK tarafından siyasi partilerle paylaşılmaktadır”.

 

BİHA

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Urfalılar Adıyaman'da enkazın altında kurtarılmayı bekliyor

Urfalılar Adıyaman'da enkazın altında kurtarılmayı bekliyor

06-02-2023 - GÜNCEL

Milli Eğitim Bakanı Özer'den depreme ilişkin açıklama:

Milli Eğitim Bakanı Özer'den depreme ilişkin açıklama:

06-02-2023 - GÜNCEL

Zininur Butik Otel