Cumhurbaşkanı Şanlıurfa'da konuşuyor

Toplu açılış töreni için Şanlıurfa’ya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfalılara hitap ediyor.

SAĞLIK - 03-12-2022 14:09

Cumhurbaşkanı Şanlıurfa'da konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 yıl aranın ardından Şanlıurfa’da geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 18 Mart Çanakkale Caddesi'nde on binlerce vatandaşa hitap ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 532 projenin toplu açılışını yapacak.

 

BU BİR REKOR"

 

Erdoğan şöyle konuştu: "Geçtiğimiz 20 yılda asırlık hizmetlerle kayıplarını telafi eden Türkiye artık kararlarını kendi idaresiyle vermektedir. Dünyanın salgından savaşa kadar pek çok krizle kıvrandığı dönemde biz sadece alt yapımızı ispat etmekle kalmadık. Ülkemizin potansiyelini en üst seviyede hayata geçiriyoruz. 2023'te Türkiye'yi yeni bir dönemin kapılarını aralayacağız. Buna hazır mıyız? Resmi rakama göre burada 110 bin kişi var. Bu bir rekor! İşte bu Türkiye'nin en önemli lokomotiflerinden birisi de Şanlıurfa.

 

Nemrut'u kendi ateşinde boğan, dünyanın en büyük kalkınma projesi GAP'ın şehri Şanlıurfa inşallah Türkiye Yüzyılı'nın da yıldızı olacaktır. Şanlıurfa, geçmişin şanlı temsilcisi, geleceğimizin teminatı giderek yerini daha da güçlendiriyor.

 

Dünya, 2. Dünya Savaşı'nın ardından en sıkıntılı döneme girdi.

 

Bu ruhunu satılığa çıkarmış alçaklar cevabını sergilediğiniz fedakarlığınızla alıyor ve alacak. Kardeşlerim, birbirimizi Allah için seviyor muyuz? Bundan taviz vermiyoruz değil mi... Allah sizden razı olsun.

 

Türkiye olarak Bosna'daki Karabağ'daki, Libya'daki kardeşlerimize hangi duyarlılıkla sahip çıkıyorsak Suriye'deki kardeşlerimize de aynı hissiyatla sahip çıkıyoruz. Mülteci kardeşlerimize gönlümüzü açtık, hiçbir zaman mazlumun kimliğine bakmadık.

 

"BAY KEMAL BİLMEYEBİLİR, BİZ BİLİRİZ"

 

Şimdi dört şey söylüyorum, ekonomi, diplomasi, terörle mücadele, mülteci kardeşlerimize gönüllerimizi açmak. Biz ensarı da muhaciri de biliriz. Bundan tavizimiz yok. Bay Kemal bilmeyebilir ama biz biliriz. Onun öyle bir derdi yok, o ne muhacirden anlar ne ensardan anlar. Hiçbir dönemde mazlumun kimliğine bakmıyoruz. Arap da Türkmen de bizim kardeşimiz. Hepsinin hakkını hukukunu korumak hem insanı hem tarihi olarak boynumuzun borcudur. Bu anlayışla 20 yıldır ülkemizin 81 vilayetini huzur ve güven içerisinde kalkındıracak çalışmalar yürüttük. Eser ve hizmet siyasetimizden Şanlıurfa da nasibini almıştır. Toplam yaptığımız yatırım ne biliyor musunuz? 70 milyar lira tutarında kamu yardımı yaptık. Üniversitemizi yaptığımız yatırımlarla büyüttük. Yurt, yatak kapasitemizi 4700'e çıkarttık. 1700 yataklı şehir hastanemizin de inşası sürüyor. Genç nüfusu sebebiyle Şanlıurfa'nın konut ihtiyacı hızlı artmaktadır. 7 bin 350 konut daha inşa edeceğiz. 

 

ŞANLIURFA'DAKİ YATIRIMLAR

 

Viranşehir ve Haliliye millet bahçelerini açıyoruz. Şanlıurfa Akçakale'de eksiklerimizi de seneye tamamlıyoruz. Keban Baraj Gölü'nde 2 feribotu hayata geçirdik. Siverek'teki göletlerin yapımları devam ediyor. GAP projesinin eksiklerini tamamlayana kadar bize durmak, dinlenmek yok. 16,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Yaptığımız yatırımlarla bitkisel üretimi yüzde 50'ye yakın artırmıştır. Göz bebeğimiz Urfa'mızı gastronomi merkezi haline getirmek için pek çok projeyi hayata geçirdik. Harran ve Halfeti'ye bu ay içerisinde doğal gaz vereceğiz. Tarım, turizm ve tekstil alanlarında şehrimizin kalkınması için eğitim programlara ağırlık verdik. Şanlıurfa'daki çiftçilerimizin en önemli sıkıntılarından birinin de elektrik olduğunu biliyoruz, şehrimizdeki güneş enerji tesislerin yatırımlarını da yapıyoruz. 

 

"ELEKTRİKTE KDV'Yİ YÜZDE 8'E İNDİRDİK"

 

Tarımsal üretime yönelik güneş enerjisi yatırımlara 7,5 milyon liraya kadar çok uygun şartlarda hazine destekli kredi sağlıyoruz. Bu kapsamda 229 milyon liralık kredi kullanıldı. Bu kredilerin şartları ve vadeleri daha da iyileştirilebilir.

 

Şanlıurfa'nın da dahil olduğu 6 ilimizdeki tarımsal sulama amaçlı elektrik tüketimine son 4 yılda 3,3 milyar liranın üzerinde destek verdik. Bununla kalmadık. Elektrikteki KDV'yi yüzde 18'den yüzde 8'e indirerek ülke genelinde vatandaşlarımızın 3 milyar daha az fatura ödemesini temin ettik.

 

Çiftçilerimizin kullandığı elektriği de maliyetinin yaklaşık yarısına abonelerine vermek için devletimiz 15 milyar liralık bir yükü üzerine alıyor.

 

Bu büyük coşkunuzla zaten Şanlıurfa bu meydanda kendini ispat etti. Abide ve Karakoyun Köprülü Kavşaklarını bugün açıyoruz. 

 

Küresel krizler sebebiyle yaşanan olumsuzlar sakın sizleri ümitsizliğe sevk etmesin. Mesajlarımızı net bir şekilde verelim, kimse boş hayale kapılmasın. Siz Bay Kemal'e ve onun yanındakilere bakmayın. 

 

Şimdi mesajlarımızı tek tek verelim

 

1- 2023 seçimlerinde bir dönem daha Cumhurbaşkanı olarak bu kardeşinizi görevlendirmeye var mısınız?

 

2- Allah'ın izniyle ve milletimizin takdiriyle yasama faaliyetlerini sizlerin vereceği görevle sürdürmeye biz hazırız, siz de bu görevi vermeye hazır mısınız?

 

3- Türkiye ekonomisi politikasını gerçekleştirerek yaşadığımız sıkıntıları geride bırakacağız. Biz büyümeye hazırız. Siz bu görevi bize vermeye hazır mısınız?

 

4- 30 kilometrelik güvenlik şeridini muhakkak tamamlayacağız, Terör örgütünü ve onun yularını elinde tutanlar bizi bu kararımızdan asla döndüremeyecek. Bize bu görevi vermeye hazır mısınız?

 

5- Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokacağız. Bu görevi bize vermeye hazır mısınız?

 

6- Eski Türkiye güzellemesi yapanların, 6'lı masada olduğu gibi, "Sen ne istiyorsun? Bunu" onlar paylaşadursun. Siz bize bu görevi vermeye hazır mısınız?

 

7- Kapalı devre parti toplantılarında yalan ve iftira siyasetini yapanlara bunun tutmayacağını anlatmaya devam edeceğiz. Bu görevi bize vermeye hazır mısınız?

 

Bay Kemal ve arkadaşları ne konuşuyor? Onlar musluk musluk, musluk açıp kapatıyorlar. Biz milletimize yalanla değil hakikatle konuşuyoruz. 

 

Bu muhteşem katılım hep bir ağızdan Türkiye'nin dört bir yanı dursun. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız 

Haber :İbrahim Uyğur 

 

Neler Söylendi?
DİĞER HABERLER
Beklenen Açıklama Geldi

Beklenen Açıklama Geldi

01-04-2023 - SAĞLIK

HER BAŞ DÖNMESİ VERTİGO OLMAYABİLİR.

HER BAŞ DÖNMESİ VERTİGO OLMAYABİLİR.

30-03-2023 - SAĞLIK

Zininur Butik Otel